מדוע אנחנו עייפים יותר בחורף?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מדוע אנחנו עייפים יותר בחורף?"האפור הזה לא עושה לי טוב". משפט זה נשמע לעיתים קרובות מאנשים הסובלים מחוסר אנרגיה ומצב רוח ירוד בחורף. ואכן, עייפות קשורה באופן משמעותי לחודשים הקרים של החורף, כשבתקופה זו אנשים רבים חווים עייפות פיסית ונפשית וחוסר אנרגיה, המובילים אותם לחוסר עניין והעדר יצירתיות.

הגוף והנפש מגיבים לשינויי אקלים, באופן טבעי, אך מה שנראה יוצא דופן הוא העובדה לפיה רוב האנשים מאשימים את מזג האוויר הקר בעייפות הפיסית והנפשית אותה הם חווים בתקופה זו. למעשה, עונת החורף מציעה שמחות ושעשועים רבים ברגע שיודעים כיצד להתמודד עם מזג האוויר הקר.

אנשים המבקשים ליהנות באופן מלא מהחורף, צריכים להבין למה הם עייפים ומנומנמים כל הזמן, וכיצד לאזן את הצרכים ומצבי הרוח. קיימות סיבות שכיחות רבות בגללן אנשים עייפים ומנומנמים יותר מכפי שהם באמת, אך קיימות גם שיטות התמודדות רבות עם החודשים הקרים או עם "דיכאון חורף".

העדר אור שמש

הימים קצרים יותר בחורף, ובכך משתנים מחזורי העירות. העדר אור שמש גורם למוח לייצר יותר מלטונין, הורם הגורם לתחושת ישנוניות. שחרור הורמון זה קשור לשמש, וצמוד לאור וחושך. למעשה, כשהשמש מתחילה לשקוע מוקדם יותר בחורף, יש יותר שעות חשוכות, והגוף רוצה ללכת לישון מוקדם יותר, או דורש יותר שעות שינה.

זה נורמאלי לחלוטין להתאים את הגוף לאווירה הקרה יותר, ולהאט את הקצב, אך הצורך לישון יותר בשל היעדר אור שמש, והתחושה הכללית של עייפות, עלולים להוביל להפרעות אפקטיביות עונתיות רציניות יותר, ולדיכאון חורף.

הצעד הראשון בו ניתן לנקוט הוא לנצל את שעות האור. עם היקיצה, לפתוח את הווילונות והחלונות ולהניח לאור השמש לחדור פנימה. החורף הישראלי קר לישראלים, אך למעשה מאופיין בימי שמש רבים. לכן מומלץ לנצל כל הזדמנות של יום שמש, לצאת החוצה ולבלות זמן רב יותר באור יום טבעי, אפילו אם השמש אינה זורחת במלואה והאוויר קר.

העדר ויטמין D

ידוע שוויטמין D הוא ויטמין השמש, והעדר ויטמין זה עשוי לגרום לאדם לתחושה מוגברת של עייפות, יותר מכפי שהוא באמת. אך ניתן לקבל ויטמין D ממקורות אחרים, ומזון הוא הבחירה הטובה ביותר. מקורות גדולים של ויטמין D נמצאים בדגים שמנים, כגון סלמון, מקרל וסרדינים.

מקורות אחרים הם ביצים ובשר, דגני בוקר, מוצרי סויה ומוצרי חלב. ויטמין D חיוני למערכת החיסונית ומערכת העצבים, ויש לדאוג להשלמת החוסרים.

מחסור בשינה בריאה ורגיעה

בהתחשב בכך שהחורף גורם לתחושה ישנונית, קצת מוזר לחשוב שאנשים סובלים מחוסר שינה בריאה. יחד עם זאת, ישנוניות מרובה ושינה בכל פעם בה מתעורר הצורך, אינם מעשיים היות ואם אינו צריך לישון למעלה משמונה שעות בלילה, בכל תקופות השנה.

שינה מוגברת מעבר לכמות זו גורמת לאדם להיות אפילו יותר ממורמר ועייף. כל אחד צריך להיצמד למחזור השינה הרגיל שלו, ולקום מהמיטה לאחר שינה בריאה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן