שיטת פלדנקרייז

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פלדנקרייז

על שיטת פלדנקרייז במערכת הבריאות

מאת דורית דינורפלדנקרייז

כתבה סוקרת את שילובה של שיטת פלדנקרייז במערך שירותי הרפואה המשולבת בארץ.
למרות ששיטת פלדנקרייז אינה טיפולית, אינה מתיימרת לרפא או לפתור בעיות, היא ניתנת כבחירה במרפאות של רפואה משולבת ואלטרנטיבית ברחבי הארץ.

אנשים בוחרים בשיטת פלדנקרייז בגלל מספר סיבות.

  • הטיפול כרוך במגע עדין, אשר לא מגביר את הכאב אלא עוסק בהבהרת הקשרים בין הפעילות ובין הכאב או הימנעות ממנו. המגע הוא מגע מלמד. כך לומד המטופל על עצמו, על השלד, על השרירים, על המתחים ואיך ניתן להרפות אותם במחשבה ובמודעות.
  • הטיפול מלווה בהסברים המלמדים את המטופל לשים לב  להרגלים שלו/ה, ל ובכך נוצרת השתתפות פעילה. כלומר המטופלים לא פסיביים אלא שותפים לתהליך.
  • המטופלים מתאמנים להרגיש את עצמם. היכולת להרגיש כל אחד את עצמו היא יסוד מהיסודות של בני האדם והמוח שלנו. ככל שנוכל להרגיש את עצמנו יותר, היכולת להרגיש את הסביבה תגבר גם היא וכל החיוניות שלנו תתעצם.
  • שיטת פלדנקרייז היא תהליך לימודי. כל אחד יכול ללמוד עוד על עצמו, להכיר את עצמו ואת דרכי פעולתו. כל שיעור פלדנקרייז הוא כמו ייעוץ אירגוני לגוף ולמוח.

שיעורי פלדנקרייז אישיים [או טיפולים בשיטת פלדנקרייז] ניתנים במספר קופות חולים ובמרפאות של רפואה משולבת בבתי חולים. המטפלים הם מורים מוסמכים לפלדנקרייז אשר נותנים את הטיפולים האישיים הללו.

ישנם סניפי  קופות חולים  שבהם ניתנים גם שיעורים לקבוצות כאשר בדרך כלל זוהי יוזמה של מנהלי הסניף בקופת חולים או בבית החולים. לטווח ארוך, מומלץ לכל אחד להשתתף בקבוצה במיוחד אחרי סדרת טיפולים אישיים.

על השיטה בארץ ובעולם

שיטת פלדנקרייז נפוצה בארצות רבות והיא מוכרת על ידי ביטוחי הבריאות. במדינות כמו ארצות הברית, צרפת, גרמניה, יפן, אוסטרליה, מקסיקו, שבדיה, איטליה, קוריאה, ספרד, קנדה וניו זילנד מורים מוסמכים לפלדנקרייז עוזרים לאנשים עם בעיות מגוונות. אופי הפניות לטיפולי פלדנקרייז מגוון מאוד.

החל מבעיות אורטופדיות כגון כאבי גב, צוואר, ברכיים, שכמות, ידיים וכפות רגליים, כולל  נכי צהל מדרגות נכות שונות.

כמו כן, מטפלים המורים לפלדנקרייז באנשים עם דלקת פרקים, פרקינסון, טרשת נפוצה, שבץ מוחי, בעיות בנשימה, עוזרים לאנשים השתקם אחרי תאונה [כגון פגיעה של צליפת שוט],  מסייעים לסובלים מבעיות עצביות, ועד דיכאון וחוסר שינה. גם ילדים עם בעיות התפתחות וצרכים מיוחדים כמו שיתוק מוחין נעזרים בשיעורים/טיפולים בשיטת פלדנקרייז.

עלי לציין כי שיטת פלדנקרייז אינה מכוונת כשיטה של ריפוי, אך למרבה השמחה, המשתתפים נעזרים ומצליחים למצוא דרכים לתפקד בצורה נעימה, כך שחייהם משתפרים מאוד. הטיפולים ובשיעורים, אנו משתפים את מערכת התנועה, [השלד והשרירים] עם מערכת החישה שהיא מערכת העצבים והמוח.

השיפור הקורה  לעוסקים בשיטת פלדנקרייז מקורו בשינויים ביכולת התחושה, ביכולת של כל אחד להרגיש את עצמו/ה. זה דומה לרכישת טריטוריה חדשה, האדם צומח ומתעצם ויש לכך השלכה על תחומי חיים נוספים.

דורית דינור, יו"ר אגודת המוסמכים השיטת פלנדקרייז ומורה בשיטה.
http://www.feldenkrais-israel.org/

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן