מהי פסיכותרפיה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכותרפיה

פסיכותרפיהפסיכותרפיה, המכונה אף טיפול בדיבור, או ייעוץ, היא תהליך המתמקד בריפוי נפשי ולמידת דרכים מועילות להתמודדות עם בעיות החיים. בנוסף, זהו תהליך תמיכה בעת תקופה קשה של דיכאון או לחץ מוגבר כגון משברים פיננסיים, בדידות או הליכי גירושין.

בדרך כלל, רוב האנשים נפגשים עם המטפל אחת לשבוע למשך חמישים דקות. כאשר הטיפול הוא תרופתי, המפגשים יבוצעו עם פסיכיאטר וימשכו רק כעשרים דקות. מינון התרופות נוטה להיקבע אחת לחודש או חודש וחצי.

רוב טיפולי הפסיכותרפיה מתוכננים היום לטווח הקצר ונמשכים פחות משנה. ניתן לטפל במגוון הפרעות נפשיות בהצלחה במסגרת זמן זו. על פי חומרת ההפרעה ממנה סובל המטופל, יתכן שיהיה צורך בשילוב של טיפול תרופתי לצד הפסיכותרפיה.

פגישת הייעוץ הראשונה

במהלך המפגש הראשון, מקבל המטופל הזדמנות לראיין בעצמו את המטפל על מנת לוודא כי הגישה והאישיות שלו עובדים עבורו. יש לוודא היבטים דוגמת סוג טכניקת הטיפול על פיה עובד המטפל, מטרות הטיפול, אורך כל מפגש ובכמה מפגשים יהיה צורך.

מומלץ לשאול את כל השאלות במהלך פגישה זו. אם המטופל חש שלא בנוח עם הפסיכותרפיסט הראשון עימו הוא נפגש, כדאי להיפגש עם מישהו אחר. עבודה עם מטפל מקצועי ומיומן שגורם לתחושה טובה היא קריטית להצלחת הטיפול.

מהלך הטיפול

רוב הפסיכותרפיסטים נוטים להתמקד בפתרון בעיות, והטיפול מכוון למטרה. כלומר, בתחילת הטיפול המטפל מחליט יחד עם המטופל על השינויים הפרטניים אותם הוא מבקש לבצע בחייו. מטרות אלו מתפרקות למטרות קטנות יותר ומותוות בתוך תכנית טיפול רשמית.

רוב המטפלים עובדים היום על התמקדות בהשגת המטרות האישיות. הטיפול מבוצע פשוט דרך שיחה ודיון בטכניקות על פיהן עובד המטפל, ואשר מוצגות בפגישת הייעוץ הראשונה, על מנת שהמטופל יוכל לנווט טוב יותר אזורים קשים בחייו. לעיתים קרובות, הטיפול מלמד אנשים אודות ההפרעה הנפשית או הקשיים השונים מהם הם סובלים, ומציע מנגנוני התמודדות נוספים ויעילים.

ברוב סוגי הטיפול, המטפל מעודד את המטופל לשוחח אודות מחשבותיו ותחושותיו והדברים המטרידים אותו. אין מקום לדאגה, גם אם המטופל מתקשה להיפתח ולתקשר את רגשותיו. המטפל יסייע לו להשיג יותר ביטחון ונוחות ככל שהזמן עובר.

לעיתים יתבקש המטופל להכין "שיעורי בית", שנועדו לתרגל את הידע הנרכש במהלך פגישות הטיפול. ככל שהטיפול נמשך באופן קבוע, מצב הרוח של המטופל משתפר, חששותיו מתפוגגים, הוא משנה את הדרך בה הוא חושב על עצמו ומשפר את יכולותיו להתמודד עם בעיות.

פסיכותרפיה היא תהליך מוצלח ביותר כאשר אדם מתחיל את הטיפול מיוזמתו ויש לו רצון עז לשנות את חייו. אם אדם אינו מעוניין בשינוי, התהליך יהיה ארוך ואיטי. שינוי פירושו לשנות את היבטי החיים, היות והם אינם עובדים יותר, או שהם תורמים לבעיות מתמשכות.

מומלץ לשמור על ראש פתוח בתהליך הטיפול ולהיות מוכנים לנסות דברים חדשים. הטיפול מאתגר בדרך כלל סטים קיימים של אמונות ותפיסות אישיות, והוא מצליח כאשר אדם מסוגל ומוכן לנסות לבצע את השינוי בתוך סביבה בטוחה ותומכת.

סיכונים

באופן כללי, קיים סיכון קטן בפסיכותרפיה, היות והיא חוקרת תחושות וחוויות כואבות, אשר עלולות לגרום למטופל לבכות, לכעוס או אפילו להתפרץ בזעם במהלך הטיפול. חלק מהאנשים עלולים לחוש תשישות פיזית לאחר מפגשים מסוימים.

יחד עם זאת, כל הסיכונים הם מזעריים כאשר הטיפול מבוצע עם מטפל מיומן שמסוגל להתאים את סוג הטיפול ועוצמותיו לצרכים האישיים של המטופל, והוא מסייע לו לעבור דרך כל התחושות הקשות. בסופו של דבר, כישורי ההתמודדות הנרכשים מסייעים למטופל להתמודד בהצלחה עם פחדים ותחושות שליליות.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן