פרוגסטרון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פרוגסטרון

פרוגסטרון פרוגסטרון הוא אחד מן ההורמונים הנשיים אותו מייצרות השחלות בתהליך הביוץ שבו הן משחררות ביצית בשלה אל הרחם. בנוסף, פרוגסטרון מכין את רירית הרחם לקבלת הביצית במידה והייתה הפרייה על ידי זרע.

ההורמון דואג לגדילתה של השלייה ולתפקודה התקין על מנת למנוע את דחיית העובר בתוך הרחם בתקופת ההיריון. בנוסף, פרוגסטרון מונע את השחרור של ביציות נוספות מן השחלה בכל חודש בזמן ההיריון. במידה ולא הייתה הפרייה, הרמות של ההורמון יורדות והדימום הווסתי מופיע.

בתקופת ההיריון השלייה מייצרת פרוגסטרון ברמות גבוהות מן הרגיל לקראת סוף השליש הראשון ועד לאחר הלידה. הפרוגסטרון נמצא ברמות גבוהות מאוד ומגיעות עד פי עשרה מאשר כשהוא נמצא בגוף של אישה שאינה הרה.

כמו כן, בהיריון מרובה עוברים – תאומים ושלישיות, הפרוגסטרון נמצא ברמות גבוהות יותר מאשר בהיריון רגיל ובו עובר אחד. בלי כל קשר להיריון, לאורך המחזור החודשי כולו (ולא רק בתקופת הווסת החודשית) חלים שינויים ברמות של ההורמון.

תפקידיו ומאפייניו של הפרוגסטרון בגוף האישה

לפרוגסטרון יש כמה תפקידים בגוף האישה בתקופות שונות ועל ידי אמצעים שונים. בראש ובראשונה, המאפיין הטבעי של ההורמון הוא הסדרת המחזור החודשי בגוף האישה. זהו תהליך טבעי של הגוף.

כאשר פרוגסטרון מופיע בצורות כימיות, קרי בגלולות למניעת היריון, הוא מקבל מאפיינים אחרים. נשים רבות משתמשות בגלולות אשר מכילות פרוגסטרון כאמצעי למניעת היריון.

נשים הרות שיש להן צוואר רחם קצר נמצאות בסיכון ללידה מוקדמת. ג'ל פרוגסטרון הוא יעיל במיוחד בהפחתת סיכונים מן הסוג הזה.

בזמן המחזור החודשי, בחלק הרביעי שלו (אחרי הביוץ ועד הווסת), מופרש בגוף האישה פרוגסטרון ברמות גבוהות מהגופיף הצהוב שהוא למעשה הזקיק אשר ממנו משתחררות הביציות.

הפרוגסטרון גורם לגדילה של רירית הרחם שבאה לידי ביטוי בגדילה של כלי דם ברירית, דבר אשר הופך אותה לעשירה בחומרים טובים ומזינים על מנת שהרחם יהיה מוכן לקבל את הביצית- תהליך ההשתרשות ולאפשר התפתחות תקינה של ביצית שהופרתה.

במקרים בהם לא הייתה השתרשות של ביצית אשר הופרתה, כלומר לא מתפתח היריון בתוך הרחם, הגופיף הצהוב שמייצר את הורמון הפרוגסטרון עובר תהליך של ניוון, כלי הדם שהזינו את הרירית מתכווצים ולאחר מכן מופיע הדימום הווסתי- רירית הרחם בעצם נושרת החוצה מהגוף.

השפעה על גוף האישה

פרוגסטרון משפיע בכמה צורות נוספות על גוף האישה, בנוסף לאמור למעלה. הפרוגסטרון מסייע בהפחתת מקרים של דלקות ושל נפיחויות, הוא עוזר למערכת החיסונית, הוא שומר על רמות של קרישת דם בערכים תקינים, הוא מגרה את הייצור של בלוטת התריס וגם מווסת אותה, הוא מייצר חלבון שכיח מאוד בגוף אשר קרוי בשם "קולגן" והוא שומר על עצמות הגוף חזקות.

ככל שחולפות השנים וגוף האישה הולך ומתבגר, הרמות של הורמון הפרוגסטרון יורדות באופן הדרגתי. הירידה ברמות הפרוגסטרון תורמת לתהליך ההזדקנות של האישה בגלל שהקלוגן אשר מיוצר על ידי הפרוגסטרון הולך ונחלש וגורם להתקמטות העור.

תרומה נוספת של ירידה ברמות הפרוגסטרון היא בדילול המחזור החודשי עד להפסקתו. בנוסף, רמות נמוכות של ההורמון מחלישות את יכולתו של הגוף ליצור תאי עצם חדשים ואז גדל הסיכון לאוסטאופורוזיס (ירידה בחוזק של העצמות בגוף).

 פרוגסטרון וסרטן- הקשר ביניהם

אם בעבר גילו שטיפולים באמצעות החלפת הורמון האסטרוגן שאבד בגוף כתוצאה מהתבגרות הגדילו את הסיכויים של נשים לחלות בסרטן השד, סרטן צוואר הרחם או סרטן השחלות, כיום הרופאים בוחנים האם החלפת פרוגסטרון יכולה להפחית את סיכויי התחלואה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן