תסמיני צריכת יתר של סמים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תסמיני צריכת יתר של סמים

תסמיני צריכת יתר של סמיםצריכת מנת יתר של סמים אינה מונח המתייחס רק לשימוש בסמים באופן לא חוקי. למעשה, צריכת יתר גם איננה נושאת בחובה את ההכרח לסכנת חיים, אף על פי שלעתים היא עלולה להוביל הן לנזקים חמורים ובלתי הפוכים והן למוות. צריכת יתר משמעה נטילת מנת סמים או חומרים תרופתיים עודפת על פני השימוש הייעודי בחומר, ולכך ישנה סכנה המקושרת בתופעות הלוואי והאפקט של אותו החומר.

מנת יתר משפיעה על הגוף או הנפש

חשוב להבין כי כל חומר שנכנס לגוף משפיע באופן שלעתים מורגש ולעתים כלל לא. צריכת כמות גדולה של אותו החומר, הוא עלול להשפיע באופנים שליליים – אפילו אם במקור מדובר בחומר חיובי. למשל, צריכת מים חשובה ומהותית לכל אדם. ללא מים, הגוף שלנו אינו מסוגל לתפקד לאורך זמן, ואט-אט המערכות עלולות לקרוס.

אך צריכה יתרה של מים עלולה להוות אפקט מזיק על הגוף, ובמקרים קיצוניים אף להוביל למוות. לכן יש לצרוך שתייה באופן מדוד ובריא, מבלי להגזים לכאן או לכאן. בדיוק אותו הרציונל פועל בכל הנוגע לחומרים אחרים, סמים או תרופות שאינם חוקיים, מזיקים לגוף כשנוטלים אותם ללא הצדקה רפואית ופיקוח מתאים.

מנת יתר של סמים: תסמינים בדרגות חומרה שונות

הבעייתיות ואופי התסמינים הקשורים למנת יתר הם אישיים ומשתנים ממקרה למקרה. על כן, קשה לחזות באופן מדויק מה יהיו התסמינים בכל אירוע של צריכת יתר. אך ניתן לקבוע שקיימים סוגים כלליים של תסמינים המקושרים עם מנת יתר. עוצמתם והופעתם תהיה מושפעת משני גורמים עיקריים: נוטל החומר, והחומר עצמו. הסוגים של תסמינים שניתן לצפות להם כוללים:

  • בעיות המקושרות עם עייפות או עוררות, לעתים גם בעיות הכרה, טשטוש, ומצבי תרדמת.
  • כאבי בטן, הקאות, בחילות, שלשול או עצירות, עם או בלי הופעת דם.
  • תופעות המקושרות לתפקוד הלב, הריאות ולחץ הדם.
  • כאבים במערכות שונות בגוף כגון החזה, הראש, העיכול ועוד.
  • בעיות תפקוד חמורות באיברים שונים בגוף.

אופי הבעיות הספציפיות הינו דבר קשה מאוד לניבוי מראש, וישנה שונות מהותית בין מטופל למטופל ובהקשר לכמות החומר הנצרך. עם זאת, כאשר מזוהות תופעות מסוג זה לצד שימוש בחומר מסוים ניתן להסיק אחד משני דברים – מנת יתר או תופעה אלרגית ורגישות חמורה לחומר המדובר.

חובה לטפל מיד בתסמיני מנת יתר

העדר הטיפול עלול לגרום להחמרה והתדרדרות מהירה. השפעת חומר זר על הגוף, שנצרך בכמות גדולה, עלולה להתגבר תוך רגעים או אף שעות, תלוי באיזה חומר מדובר. כשמטופל מגיע במצב של מנת יתר לבית החולים, תחילה יבוצעו טיפולים הקשורים בהפחתת הסימפטומים המסוכנים, ובמקרה הצורך גם הצלת חיים בתהליכים רפואיים חמורים.

במקרים פחות קשים, יינתן טיפול להקל על מצבו של המטופל עד לחלוף הסכנה. טיפול זה מותנה פעמים רבות בזיהוי החומר אשר המטופל נטל, ועל כן חשוב לספק לצוות הרפואי כל מידע אפשרי ובמהירות. לאחר שמצבו של המטופל מתייצב, לעתים תוך עירוי או טיפול תרופתי, ייתכן ויהיה צורך לערב גורמים ביטחוניים או פסיכולוגיים אם מדובר במצבים של חומרים שאינם חוקיים.

במצבים אחרים, בהם מנת היתר הינה תוצאה של שימוש מודע מבחינת המטופל, ייתכן ויהיה צורך או המלצה לערב גורם פסיכולוגי לצד הטיפול הרפואי והליווי של הרופא המטפל.

אך ישנם גם מצבים בהם מנת היתר אינה תוצאה של שימוש מכוון, אלא כתוצאה משימוש לא נכון בחומרים רפואיים למשל, או בנטילת מינון אשר אינו מתאים לאותו המטופל. פעמים רבות מטופלים נוטלים מנת יתר מבלי להבין בכלל כי זו הסיטואציה, או בשל טעויות ופספוסים במעקב אחר נטילת התרופה.

במצבים אלו חשוב ביותר להתייעץ עם הרופא המטפל להרכבת תכנית המשך טיפול, וכן לבקש הסבר על האופן הבטוח לנטילת התרופה והשימוש בה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן