ויטמין E אצטט: האם זהו הרכיב המסוכן בסיגריות האלקטרוניות?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ויטמין E אצטט: הסיגריות האלקטרוניות גילו לנו שלא כל הויטמינים בריאים

ויטמינים, על פי התפיסה המקובלת, הם מילה נרדפת לבריאות. המחשבה שלנו היא שאם רק נאכל מאכלים עמוסי ויטמינים, או אפילוויטמין E אצטט: הסיגריות האלקטרוניות גילו לנו שלא כל הויטמינים בריאים נדאג לשיפור מאזן הויטמינים בגוף דרך תוספי תזונה ופתרונות אחרים, המצב הגופני שלנו עשוי להשתפר פלאים. הקביעה הזו נכונה כמעט בכל המקרים, אבל לא בכולם. אחת הדוגמאות המובהקות והמסקרנות ביותר היא ויטמין E אצטט, המקושר לסיגריות אלקטרוניות, ובעיקר – לרשימה די ארוכה של נזקים פוטנציאליים לגוף.

מהו בכלל ויטמין E אצטט?

בשלהי 2019, פורסם ברחבי העולם על מחלת ריאות בלתי מוסברת שהופיעה אצל לא מעט אנשים שעישנו סיגריה אלקטרונית. מחלה זו זכתה לכינוי "מחלת המאיידים", והתסמינים שהופיעו היו בעיקר שיעול, כאבים בחזה וקוצר נשימה. כאשר עשרות רבות נהרגו ואלפי אנשים אושפזו כתוצאה מהמחלה, גורמים שונים בעולם ביצעו שורה של בדיקות במטרה לאתר את הגורם לכך.
הבשורה המשמעותית הגיעה מכיוונו של ה-CDC, המרכז האמריקאי לבקרת מחלות, שפרסם כי האשם בכך הוא כנראה רעלן בשם ויטמין E אצטט, המהווה חלק בלתי נפרד ממוצרי האידוי המרכיבים את עישון הסיגריות האלקטרוניות. את הויטמין מוסיפים לסיגריות האלקטרוניות כחלק מתהליך הייצור, במטרה להסמיך את נוזלי האידוי שבסיגריות.

זה לא שויטמין E אצטט לא היה מוכר קודם לכן. זהו רכיב תזונתי נפוץ בחלק מהמאכלים הנחשבים לבריאים (יותר או פחות), דוגמת שמן זית, ירקות עלים, אגוזים ומוצרי חלב. גם במוצרי קוסמטיקה, למשל קרמים לעור, תמצאו נוכחות מאסיבית שלו. יש לו מגוון תמורות חיוביות. זהו נוגד חמצון המצמצם את השפעת הרדיקלים החופשיים על העור, ועשוי לכן למנוע נזקים שונים עבורם.

מה מגלים ממצאי המחקר?

החוקרים ביצעו בדיקות של נוזל הריאה ב-29 חולים המעשנים סיגריה אלקטרונית, אשר נמצאו אצלם פגיעה חמורה בריאות. אצל כולם נמצאו ויטמין E, בעוד שרכיבים מזיקים אחרים המזוהים עם סיגריות כמכלול היו שכיחים פחות: THC (החומר הפעיל של הקנביס) נמצא אצל כ-82% מהנבדקים, בעוד ניקוטין בקרב כ-61%.

החוקרים מצאו ששאיפת הויטמין לריאות, כפי שמתרחש במקרה של סיגריות אלקטרוניות הכוללות אותו, עלולה להביא לפגיעה חמורה בהן. הסיבה לכך היא ככל הנראה שמדובר בויטמין דביק באופן יחסי, שנצמד לריאות ועלול להביא לתסמינים שונים: החל משיעולים וקוצר נשימה, דרך חום ועד למצב של אי ספיקת ריאות. הנתונים שהצטברו מהעולם הראו כי הרס רקמת הריאות עלול להביא למחלת ריאות חמורה, שבמצב הקיצוני עלולה לגרום למוות.

מהי המשמעות העיקרית העולה מהמחקר?

המחקר המדובר עורר דאגה עקב כמה סיבות עיקריות. למרות שכבר שנים ידועים הנזקים הפוטנציאליים של סיגריות אלקטרוניות, הרי שכפי שדיווחו ב-CDC – הייתה זו הפעם הראשונה בה נמצאו בבדיקות שנערכו לאנשים המעשנים סיגריות אלקטרוניות רעל בעל פוטנציאל כה חמור. ממצאי המחקר הצביעו על הפגיעה של הויטמין בריאותיהם של האנשים שעישנו סיגריה אלקטרונית.
חשוב להדגיש שהנסתר עדיין רב על הגלוי בכל הנוגע לחלק מהנזקים האפשריים של הסיגריות האלקטרוניות.

הנחה מקובלת כיום היא שויטמין E הוא לא הרעלן היחידי שעלול להסתתר באותן סיגריות. בבדיקה הנוכחית שביצע ה-CDC ניסו לאתר חומרים מזיקים פוטנציאליים אחרים, דוגמת נפט וסוגים שונים של שמן (דוגמת שמן מינרלי או שמן צמחי מזיק), אולם הם לא נמצאו בבדיקת הנוזלים שביצעו לחולים.

המסקנה העיקרית מהמחקר הנוכחי היא שסיגריות אלקטרוניות הן… ובכן – סיגריות. למרות שייתכן שהן מזיקות פחות מאשר סיגריות "רגילות", הן טומנות בחובן גם כן פוטנציאל לפגיעות שונות לגוף, בטווח הקצר או הארוך. כל עוד הקשר בין הסיגריות לויטמין E אצטט ולרכיבים מזיקים אחרים אינו ידוע, ממליצים גורמי הבריאות בישראל ובעולם שלא להשתמש בסיגריות מהסוג הזה, בוודאי שלא להוסיף לסיגריות חומרים שונים על מנת לשפר את טעמן או את חוויית העישון.

לקריאה נוספת:
Outbreak of Lung Injury Associated with the Use of E-Cigarette, or Vaping, Products – CDC
Vitamin E Acetate as a Plausible Cause of Acute Vaping-related Illness

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן