פיזיותרפיה אחרי ניתוח להחלפת מפרק

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פיזיותרפיה אחרי ניתוח להחלפת מפרק

פיזיותרפיה משתלבת פעמים רבות בתמונת השיקום לאחר טראומות שגוף האדם עובר, אפילו כאשר מדובר בניתוח (וגם כאשרפיזיותרפיה אחרי ניתוח להחלפת מפרק הניתוח מוכתר כהצלחה). ניתן לראות לכך עדות ברורה במקרה של ניתוחים להחלפת מפרק, בין אם מפרק הברך ובין אם ניתוח למפרק הירך.
ניתוחים שכיחים אלו נעשים כיום בצורה יעילה ובטוחה מאי פעם, עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, ובאמצעות תוכנית שיקום מקיפה האדם יכול לשאוף להגיע למצב בו הוא משאיר את בעיית המפרקים מאחור.

מהם יתרונות הפיזיותרפיה בשיקום לאחר ניתוחי מפרק?

ניתוחי מפרק טומנים בחובם תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים, לרבות כאבים, הגדלת טווחי התנועה והגמישות, פגיעה בשיווי המשקל וביציבות וכן הלאה. בנוסף לכך יש כאן צורך בתקופת הסתגלות לחיים חדשים, עם מפרק חדש. האדם עלול למצוא את עצמו מתקשה מאוד בתנועה ובהתניידות בתקופת השיקום הראשונית, וזקוק לכן לכל אמצעי שיהפוך את תקופת השיקום ליעילה ולקצרה יותר.
תוכנית טיפולי פיזיותרפיה מותאמת באופן אישי למאפייני האדם, לסוג הפגיעה שחווה (האם הניתוח הסתיים בהצלחה? אילו תופעות לוואי הוא חווה? וכן הלאה), לגילו, לשגרת החיים שלו בימים כתיקונם וכן הלאה. בדרך כלל תקופת השיקום לאחר ניתוחי החלפת מפרק עשויה להיות ממושכת באופן יחסי ולהימשך כמה חודשים לפחות.

כיצד בדיוק הטיפול מתבצע בפועל?

טיפולי פיזיותרפיה מתחילים כאמור לרוב באבחון מצבו של האדם המשתקם, בדגש כמובן על התנועה וההתניידות שלו. בשלב הזה ניתן להגדיר תוכנית ראשונית ולקבוע יעדים מסוימים, אם כי הצפי הוא שעשוי בהחלט להיות מקום לשינויים ולגמישות עם הזמן.
בבסיס הפיזיותרפיה עומדים תרגילים המבוססים על מניפולציות גופניות שונות, הנעשים בהדרכתו ובתיווכו של הפיזיותרפיסט. יש מקרים בהם מוחלט לשלב אביזרי עזר שונים לצורך הפעלת לחצים, יצירת התנגדויות וכן הלאה. לצד התרגילים אותם יש לבצע במהלך הטיפולים ו"שיעורי הבית" אותם מבצעים בין התרגילים, הטיפול הפיזיותרפי עשוי לכלול בתוכו מתן דגשים לביצוע נכון של פעולות, באופן המתחשב ברמת תפקוד הנוכחית, ולעיתים אף ארגון מחודש של סביבת המגורים והמחייה של האדם.

לא רק פיזיותרפיה

חשוב להדגיש שטיפולי פיזיותרפיה מוצלחים יכולים לשפר משמעותית את מצבו של האדם שמקבל אותם, אולם במקרים רבים הם אינם מספיקים לבדם. במילים אחרות: הפיזיותרפיה יכולה וצריכה להיות חלק מסוים מתוכנית השיקום המרכזית של האדם שעבר ניתוח להחלפת מפרק, לצד טיפול ומעקב רפואי במידת הצורך, טיפול אישי על ידי אחים ואחיות, ריפוי בעיסוק, סיוע סוציאלי וכן הלאה. נקודה מרכזית היא שככל שהתוכנית מקיפה יותר ומותאמת יותר לאדם, כך סיכויי ההצלחה שלה עולים פלאים.

הלוקיישן כן קובע: שאלת מקום קבלת הטיפולים

טיפולי פיזיותרפיה ניתן לקבל באופנים שונים בישראל, כאשר אחת השאלות העיקריות היא מהו המקום בו יינתנו הטיפולים בפועל. אפשרות אחת היא לגשת למכוני הפיזיותרפיה למיניהם, לסניפי קופות החולים המעמידות שירותי פיזיותרפיה או למרכבים רפואיים, ציבוריים ופרטיים כאחד. החסרונות האפשריים של פיזיותרפיה במישור הזה הם שזמני ההמתנה לקבלת הטיפול עשויים להיות ארוכים באופן יחסי, וכן שנדרשת התניידות עד למקום קבלת הטיפולים (מה שלא בהכרח פשוט בשלב הזה).

לצד זה ניתן לפנות לקבלת טיפולי פיזיותרפיה בבית, כחלק מהתוכנית הכוללת של שיקום בבית. העיקרון כאן הוא שבעלי המקצוע השונים מגיעים לביתו של האדם המשתקם ומבצעים שם את הטיפולים השונים, לעיתים תוך התאמה מלאה לתנאי המגורים ולתשתיות המאפיינות את המרחב הביתי. טיפולי פיזיותרפיה בבית עשויים להיות יעילים ובטוחים יותר – למשל באמצעות הפחתת הסבירות להיחשף לזיהומים – פשוטים יותר לשילוב בשגרת היום-יום ועשויים למנוע את הצורך בתקופת הסתגלות נוספת.

לקריאה נוספת:
Knee Joint Replacement – Health Line
Physical Therapy After Total Knee Replacement – Web MD
Physical Therapy to Help Your Knee

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן