כיצד מתבצעת בדיקת בריום?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת בריום

בדיקת בריוםבדיקת בריום היא בדיקת רנטגן שבה נוזל לבן, הנקרא בריום, מוחדר דרך קטטר (צינורית) דרך פי הטבעת עד שהוא ממלא את המעי הגס, ותצלומי הרנטגן נלקחים לבדיקה.

בדיקה זו ניתנת לשם הגדרת אנטומיה תקינה ושאינה תקינה של המעי הגס והרקטום, וגילוי מומים הכוללים מסעפת, פוליפים, התרחבות המעי הגס, מחלת הירשפרונג בקרב תינוקות וסרטן המעי הגס.

למה מבוצעת הבדיקה?

בדיקת בריום משמשת למקרים של זיהוי סרטן המעי הגס, אבחון או מעקב אחר אדם הסובל מקוליטיס כיבית או מחלת קרוהן, ואבחון הגורם לדם בצואה, שלשולים או עצירות.

הבדיקה מבוצעת גם אם למטופל קיימת היסטוריה של פוליפים במעי הגס, סרטן המעי הגס במשפחה, הערכת בעיות אחרות כגון אנמיה או ירידה שאינה מוסברת במשקל, או כאבים שאינם מוסברים בבטן התחתונה. כיום בדיקה זו נפוצה פחות מבעבר, ובמקומה מבוצעת בדיקת קולונסקופיה.

הכנה לבדיקה

חומרים פנימיים או חיצוניים עלולים להפוך את תמונת הרנטגן לפחות ברורה ולהפריע לדיוק בדיקת בריום. לכן, לפני הבדיקה, חשוב לחסל כמה שיותר חומר צואתי מהמעי הגס ופי הטבעת. לפני הבדיקה יש להקפיד על דיאטת נוזלים צלולה במשך יום עד שלושה ימים לפני הבדיקה, ולבצע חוקנים לניקוי על מנת לרוקן את המעי הגס.

לעיתים ניתנות למטופל תרופות נוספות המפנות את המעי. חומרים חיצוניים דוגמת בגדים, מכשירים מתכתיים או תכשיטים יוסרו לפני הבדיקה. יתכן שיהיה צורך לשוב על החוקן ביום הבדיקה עד שהנוזלים העוברים דרכו חופשיים מחלקיקי צואה.

יש ליידע את הרופא לפני הבדיקה לגבי המצבים הבאים:

  • הריון – הבדיקה אינה בטוחה לנשים הרות בשל סכנת הקרינה.
  • אלרגיה ללטקס – מוצרי לטקס משמשים בדרך כלל לעבוד עם חומר הבדיקה, ולכן אם קיימת אלרגיה, יש להשתמש במוצרים שונים.
  • אלרגיה לבריום.
  • בדיקת קולונוסקופיה שבוצעה לאחרונה.

מהלך הבדיקה

חוקן בריום ממלא את המעי הגס ופי הטבעת עם חומר לבן נוזלי באמצעות צנתר (צינורית) המוחדר לתוך פי הטבעת. תיתכן תחושת מלאות קטנה או אי נוחות קלה בבטן. בהמשך, מכונת רנטגן ממוקמת מול המטופל עם סרט X-ray מאחור.

תמונות המעי הגס מתקבלות באמצעות חשיפת הבטן לקרינה, כמו גם קווי המתאר של המעי הגס. הרדיולוג משתמש גם בפלואורוסקופ, מכשיר רנטגן באמצעותו ניתן לראות את התנועה הזורמת למעי הגס. בהמשך מתקבלות תמונות סטיות נוספות של המעי הגס, או תמונה ממוחשבת.

במהלך הבדיקה, הבריום מנוקז כך שרק כמות קטנה נשארת דבוקה לרירית המעי הגס, ואוויר מוחדר על מנת לגרום לו להתנפח. צילומים נוספים נלקחים על מנת לספק פירוט רב יותר של הרירית.

הליך זה נקרא בריום כפול היות והוא מורכב מבריום ומאוויר. ניתן לאתר בקלות סרטן ופוליפים באמצעות שימוש בטכניקה זו. הבדיקה אורכת בין חמש לעשר דקות עד שעה, בהתאם לבעיה הנבדקת ולאנטומיה המסוימת של המעי הגס של הנבדק.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן