בדיקת זרע – למה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת זרע

בדיקת זרעבדיקת זרע היא בדיקה פשוטה וחשובה, המתבצעת בזוגות אשר מתקשים להיכנס להריון. מדובר בבדיקה קלה לביצוע, בה הגבר פולט זרע אל תוך כלי הנשלח לבדיקה מעבדתית. בעזרת בדיקת המעבדה ניתן לקבוע את איכות הזרע, ריכוזו, יכולת תנועתו ומרכיבים נוספים אשר מאפשרים להבין האם הפרעת הפוריות היא בגלל בעיה בתאי הזרע.

פגיעה בזרע כגורם להפרעה בפריון

למרות שאנשים רבים חושבים שרוב הפרעות הפריון מופיעות בנשים, חשוב לזכור שבכחמישית ממקרי חוסר הפריון ההפרעה היא דווקא בגבר, וב-20-40% מדובר בהפרעה בזרע כגורם לבעית הפוריות.

ולכן, בדיקת הזרע היא בדיקה חשובה ביותר לאבחנה במצבים של חוסר פוריות בזוגות. הזרע נוצר באשכים, ותהליך הבשלתו נמשך במשך 70 ימים. לכל אורך אותם 70 ימים תאי הזרע עלולים להיפגע, ולכך שכיח מאוד שלאחר בדיקה לא תקינה, בדיקה חוזרת תחזור תקינה וטובה.

איך מתבצעת בדיקת זרע

בדיקת הזרע מתבצעת בדרך פשוטה ביותר, בה הגבר פולט זרע אל תוך כלי מיוחד (על ידי אוננות). בדיקת הזרע מתבצעת לאחר 2-5 ימים של הימנעות משפיכה, ועל מנת לשמור על אמינות הבדיקה אין להשתמש במהלכה בחומרי סיכה כמו סבונים וקרמים להקלה על התהליך. לאחר סיום הבדיקה, דגימת הזרע נשלחת אל המעבדה לבדיקה מקיפה בה מעריכים תכונות שונות של הזרע על מנת להבין האם מקור הפרעת הפוריות היא בתאי הזרע.

המרכיבים הנבדקים בבדיקה

במהלך בדיקת זרע נבדקים מספר מרכיבים ותכונות של תאי הזרע על מנת להעריך את תקינותו:

  • נפח הדגימה –  נפח הדגימה מבטא בעצם את כמות הזרע שנפלטה במהלך הבדיקה. הנפח התקין הוא 1.5-5 מיליליטר, וירידה בכמות הנפח יכולה להעיד על חסימת צינורות הזרע או הפרעה בפעילות הבלוטות. מלבד זאת, קיימים מצבים נוספים אשר יכולים לגרום לירידה בנפח הזרע כמו הפרעה הורמונלית או שפיכה לאחור, אך ברוב המקרים הירידה בנפח הזרע מופיעה מכיוון שהזרע נפלט אל מחוץ לכוסית.
  • ריכוז תאי הזרע בדגימה – מבטא את כמות תאי הזרע על כל יחידת נפח, ונותן הערכה מספרית לגבי אוכלוסיית תאי הזרע. הריכוז התקין של תאי זרע הוא מעל 15-20 מליון למיליליטר, וירידה בריכוז התאים יכולה להופיע על רקע הפרעות גנטיות, שינויים הורמונליים או הופעת דליות באשכים (וריקוצלה). עם זאת, הסיבה השכיחה ביותר לירידה בריכוז תאי הזרע בדגימה הוא חוסר הימנעות משפיכה לפני הבדיקה (כידוע, על הגברים להתאפק 2-5 ימים לפני בדיקת הזרע).
  • תנועת תאי הזרע – אחד המרכיבים החשובים לפוריות הגבר הוא תנועתיות תאי הזרע, ותאי זרע בעלי יכולת תנועה הם בעצם תאי זרע בעלי פוטנציאל הפריה. באופן תקין, אמורים להיות בדגימת הזרע עד 50% תאי זרע בעלי יכולת תנועה, וכאשר אחוז התאים יורד לאזור ה-30% קיימת סכנה לפוריות. בבדיקת המעבדה, מדרגים את יכולת התנועה של תאי הזרע, לתנועה איטית, תנועה מהירה וללא תנועה, ועל פי התוצאות ניתן להעריך את יכולת הפוריות. כמעט כל פגיעה באשכים ובמערכת הזרע יכולה לגרום להפרעה בתנועתיות הזרע, כמו לדוגמא חסימות של צינורות הזרע, דליות באשכים (וריקוצלה), זיהומים באשכים וכו'. כמו כן, גברים הנמנעים משפיכה במשך זמן רב סובלים גם כן מהפרעה בתנועתיות תאי הזרע והפרעה לפוריות.
  • המורפולוגיה של תאי הזרע – כחלק מבדיקות המעבדה, בודקים תחת מיקרוסקופ את המראה החיצוני של תאי הזרע, על מנת להבין האם צורתם תקינה והם מאפשרים פוריות. הפרעה במורפולוגיה של התאים יכולה להופיע על רקע כל הסיבות שפורטו, ויכול כמובן להצביע על הפרעת פוריות.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן