כיצד מתבצעת בדיקת EMG?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת EMG

בדיקת EMGבדיקת אלקטרומיוגרפיה, או EMG, כרוכה בבדיקת הפעילות החשמלית של השרירים. לעיתים קרובות מבוצעת בדיקה זו עם בדיקה נוספת המודדת את התנהלות העצבים, המשמשת ללימוד הולכה עצבית. היות ושתי הבדיקות מבוצעות בדרך כלל באותו ביקור ועל ידי אותו רופא, הסיכונים ומהלך הבדיקה חלים בדרך כלל על שתי הבדיקות.

חלק מהמצבים הרפואיים מתבטאים בפעילות חשמלית של שרירים או עצבים, שאינה נורמאלית. מציאת ותיאור התכונות החשמליות האלו בשריר או בעצב, מסייעת לרופא לאבחן את מצב המטופל. בדיקת EMG מסייעת באבחנת דחיסת עצב או פציעה, כגון תסמונת מנהרת שורש כף היד, פגיעת שורש עצב, כגון סכיאטיקה, ועם בעיות אחרות של שרירים או עצבים. מצבים רפואיים שכיחים פחות כוללים טרשת עורקים וניוון שרירים.

הסיבות לביצוע הבדיקה

בדיקת EMG מבוצעת מהסיבות הבאות:

איתור מחלות – הבדיקה מגלה מחלות הפוגעות ברקמת השרירים, העצבים, או מעברים בין העצבים והשרירים.  בעיות אלו עשויות לכלול פריצת דיסק, טרשת או מיאסטניה (MG).

איתור גורמים למצב רפואי – הבדיקה מגלה את הגורם לחולשה, שיתוק, התכווצויות שרירים, בעיות בשרירים, עצבי אספקת שרירים, עמוד השדרה או האזור במוח השולט על פעולת השרירים, ועלול לגרום לתסמיני המחלה. הבדיקה אינה מצביעה על מחלות במוח או בעמוד השדרה.

מהלך הבדיקה

במהלך בדיקת EMG, סיכות קטנות או מחטים מוחדרות לשרירים על מנת למדוד את הפעילות החשמלית. המחטים שונות ממחטים המשמשות להזרקת תרופות. הן קטנות ומוצקות, אינן חלולות כמו מחטים תת עוריות, והיות ולא מוזרקת תרופה, חוסר הנוחות מופחת בהרבה בהשוואה לבדיקות הכרוכות בהחדרת זריקות.

המטופל מתבקש לכווץ מעט את שריריו לפני התחלת הבדיקה. בבדיקה המשולבת עם בדיקת הולכה עצבית, מודבקות אלקטרודות קטנות לעור או מוצבות סביב האצבעות.  הרופא המבצע את הבדיקה מסביר למטופל את ההליך.

לעיתים קרובות פעילות השרירים מנוטרת דרך רמקול במהלך הבדיקה, וטכנאי EMG מתבונן על האוסצילוסקופ, שנראה כמו טלוויזיה קטנה, המלווה את התהליך. הבדיקה עשויה להימשך בין חצי שעה לשעה.

תוצאות הבדיקה

התוצאות המתקבלות מבדיקת EMG יכולות להיות נורמאליות או שאינן נורמאליות.

תוצאות נורמאליות – הבדיקה אינה מצביעה על פעילות חשמלית כאשר השריר נמצא במנוחה. קו חלק וגלי מופיע על המסך עם כל התכווצות שרירים. במצב זה, הבדיקה מראה כי העצבים שולחים אותות חשמליים לשרירים או לאורך העצבים, פועלים במהירויות נורמאליות ותקינות.

תוצאות שאינן נורמאליות – פעילות חשמלית בשריר הנמצא במנוחה מראה כי יתכן שקיימת בעיה עם אספקת העצב לשרירים. קווים וגלים לא נורמאליים מופיעים על המסך ומעידים על בעיה בשריר או בעצב, כגון פריצת דיסק, טרשת או דלקת.

בדרך כלל ניתן לדון עם המטופל על תוצאות הבדיקות כבר לאחר הבדיקה, ותוצאות מלאות ומפורטות יותר נשלחות לביתו לאחר כשלושה ימים.

הכנה לבדיקה

על המטופל ליידע את הרופא לגבי המצבים הבאים:

נטילת תרופות – תרופות מסוימות משפיעות על מערכת העצבים ועלולות לשנות את תוצאות בדיקת EMG. יתכן שיהיה צורך להפסיק נטילת תרופות אלו במשך שלושה עד שישה ימים לפני הבדיקה.

בעיות דימום – המטופל צריך ליידע את הרופא אם הוא סובל מבעיות דימום או נוטל מדללי דם, כגון קומדין או הפרין. במקרה זה, הרופא יורה לו מתי להפסיק לקחת אותם לפני הבדיקה.

בנוסף המטופל צריך להודיע אם יש לו קוצב לב, ואסור לו לעשן במשך שלוש שעות לפני הבדיקה. בנוסף, אין לאכול או לשתות מאכלים המכילים קפאין דוגמת קפה, תה, קולה ושוקולד, במשך שעתיים עד שלוש שעות לפני הבדיקה. יש להגיע אל הבדיקה עם בגדים רפויים, על מנת שניתן יהיה לבדוק את השרירים והעצבים. יתכן שהמטופל יקבל חלוק  בית חולים אותו יצטרך ללבוש.

לפני בדיקת EMG, יתכן שהמטופל יתבקש לחתום על טופס הסכמה. יש להתייעץ עם הרופא לגבי כל החששות מפני הצורך בבדיקה, השלכותיה, סיכונים, כיצד היא מתבצעת, ועל מה מעידות התוצאות.

סיכונים בבדיקת EMG

בדרך כלל, אנשים חווים מידה קטנה של חוסר נוחות במהלך הבדיקה, בשל החדרת המחט. המחטים בהן משתמשים לתהליך הן חד פעמיות, ולכן אין סיכון לזיהום.

במהלך בדיקת הולכה עצבית, אלקטרודות קטנות מודבקות לעור או מוצבות סביב האצבעות. המטופל חווה בדרך כלל רעד קצר ומתון, אשר עשוי להיות מעט לא נעים, אך רוב האנשים מוצאים תופעה זו מעצבנת רק במקצת.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן