שיקולים בבחירת קופת חולים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שיקולים בבחירת קופת חולים

שיקולים בבחירת קופת חוליםאם תציצו בתלוש המשכורת שלכם, תגלו שמדי חודש אתם מפרישים מאות שקלים עבור ביטוח בריאות, סכום שהביטוח הלאומי מעביר לקופת החולים אליה אתם רשומים. זאת, בנוסף לתשלומים עבור רופאים, יועצים ותוכניות הביטוח המשלימות בקופה בה אתם מבוטחים.

אולם איך בוחרים את קופת חולים הטובה והמשתלמת ביותר? במאמר זה ננסה לענות על השאלה הלא פשוטה הזו, שכן ממש כמו חברות הטלפונים, האינטרנט והטלוויזיה הרב ערוצית, גם קופות החולים מציעות מגוון רחב של מסלולים בצורה שמקשה על ההשוואה.

הכל תלוי בעד כמה אתם חולים, לאילו שירותים מיוחדים תזדקקו ומאילו רופאים מיוחדים תבקשו לקבל ייעוץ רפואי.

קופות חולים בישראל

בישראל ארבע קופות חולים: מכבי שירותי בריאות, לה 1.7 מיליון מבוטחים, הכללית, קופת החולים הגדולה בישראל בעלת כ-3.8 מיליון מבוטחים, קופת חולים לאומית, הקטנה מבין קופות החולים המבטחת כ-700 אלף חברים וקופת חולים מאוחדת, בה חברים כ-900 אלף מבוטחים. כל ארבע הקופות מעניקות סל שירותי בריאות אחיד אליו הן מחוייבות מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

כמה זה עולה?

אם אתם זקוקים לרופא מקצועי, לא כולל רופא ילדים או משפחה, תיפרדו מ-19 שקלים ברבעון בכל קופות החולים למעט הכללית. מבוטחי הכללית יהנו מתעריף זול יותר של 13 שקלים. במכבי תשלמו ששה שקלים גם על ביקור אצל רופא משפחה או ילדים.

במכבי לעומת זאת, תהנו מתקרת השתתפות הזולה ביותר למשפחה, 102 שקל ברבעון. במאוחדת תקרת ההשתפות עומדת על 130 שקל, בלאומית 140 שקל, והיקרה ביותר היא הכללית עם תקרה של 153 שקל ברבעון. כל קופות החולים מעניקות 50% הנחה לאזרחים בני 65 ומעלה, או לעולים חדשים בשנתם הראשונה בארץ.

לא זול להיות חולה, גם התרופות שהרופא ירשום לכם לא יעשו חסד עם חשבון הבנק. במאוחדת תיפרדו מ-13 שקלים על כל תרופה שעלותה נמוכה מ-95 שקל, כך גם בלאומית. מעל לסכום זה התרופה תעלה 15% ממחירה המרבי.

מבוטחי הכללית יהנו ממחיר של 12 שקלים או 10% ממחירה המרבי של התרופה, לפי הגבוה מבינהם. חברי מכבי יוציאו מכיסם 13 שקל לתרופות שעלותן עד 102 שקל, 15% מהמחיר המרבי מעל לסכום זה, או 50% לתרופות שיש להן תחליף או שאינן בספר התרופות.

חולים VIP

ארבע קופות החולים מציעות ביטוחים משלימים הכרוכים בתשלום נוסף, המאפשר השתתפות מלאה או חלקית של הקופות בשירותים שאינם כלולים בסל הבריאות הממלכתי, כמו טיפולים רפואיים בחו"ל, בחירת מנתח פרטי, יעוץ מרופא מומחה ועוד.

מבוטחי מכבי מכירים את שירותי "מגן כסף" ו"מגן זהב". הכללית מעניקה לחבריה את תוכניות "כללית מושלם" ו"כללית פלטינום". קופת חולים לאומית מציעה את "לאומית זהב", ובמאוחדת ניתן להירשם ל"מאוחדת עדיף" ול"מאוחדת שיא".

התעריפים וההטבות משתנים מאוד בין הקופות. בביטוח מגן זהב הפרמיה נעה בין 31 שקל ל-85 שקל, תלוי בגיל המבוטח. בביטוח מאוחדת שיא התעריף מתחיל ב-13 שקל ונוסק עד ל-129 שקל, עבור ביטוח כללית מושלם תשלמו 13-57 שקל, ועבור הרחבה לפלטינום תיפרדו מעוד 32-70 שקל, ואם אתם חברי לאומית ומעוניינים בביטוח הזהב, הכינו עשרה עד 95 שקלים בחודש.

כאן כדאי כבר להיכנס לאתרי קופות החולים ולערוך השוואה מקיפה, מה כל קופה נותנת בעבור התשלום החודשי. חשוב לבדוק אילו שירותים כלולים בשירותי הביטוח הנוספים, מהי ההנחה הניתנת לקבלת השירותים ומהי תקרת ההשתתפות העצמית שלכם או של הקופה עצמה.

תור לעוד חודשיים

אך לא רק המחיר חשוב בבחירת קופת החולים: בידקו כמה רופאים יש לקופה, כמה סניפים פועלים בעיר שלכם, האם יש סניף קרוב לבית? למבוגרים שבינכם יהיה קשה להגיע לסניף מרוחק.

חשוב לבדוק גם כמה זמן תאלצו לחכות לבדיקת רופא. האם ניתן להזמין תור מיידי או לזמן קרוב, או שרופאי הקופה עמוסים ותאלצו להמתין שבועות רבים, לעתים אפילו חודשים?

חישבו על כמות השירותים הנוספים בהם אתם משתמשים, כמו רפואת שיניים, רפואת עיניים, רפואה טבעית ועוד. על שירותים אלה ניתן לקבל הנחות משמעותיות במסגרת המסלולים השונים בקופות החולים, וניתן לחסוך כך כסף רב אם משתמשים בשירותים אלה.

ישנה גם השיטה עתיקת היומין בטכנולוגיה העתיקה – לשאול חברים. לעתים המחיר יראה זול ומשתלם, אך חברים יעידו על שרות קלוקל ויחס רע, או להיפך. לפעמים הניסיון האישי הוא זה שיחסוך לכם כסף ומפח נפש.

מעוניינים לעבור קופת חולים? לחצו כאן: איך עוברים קופת חולים

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן