הזעת יתר – לא צריך להרים ידיים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הזעת יתר - לא צריך להרים ידיים

מוערך שכ-300 אלף איש בארץ סובלים מהזעת יתר. בניגוד להזעה נורמלית, שהיא מנגנון ויסות טמפרטורת הגוף המופעל בתגובה למאמץ גופני או טמפרטורה גבוהה, הזעת יתר - לא צריך להרים ידייםגופם של אנשים הסובלים מהזעת יתר מפעיל את המנגנון הזה באופן לא פרופורציוני למידת החום או למאמץ הגופני.

כאשר באים לדבר על הזעת יתר, יש לעשות הבחנה בין שני סוגים:

הזעת יתר כללית

הסוג הראשון הוא "הזעת יתר כללית". במקרה זה ההזעה מתרחשת בכל הגוף, והיא מורגשת גם כאשר לא כל כך חם בחוץ או גם כאשר הפעילות הגופנית היא מינימלית.

הזעה מסוג זה מקורה בדרך כלל במצב של השמנת יתר, בעיות הורמונליות (למשל בתקופת גיל המעבר), פעילות יתר של בלוטת התריס, הפרשה מוגברת של אדרנלין, תת-סוכר בדם או בעיות עצביות.

כל אלה יכולים להיות מטופלים על ידי תזונה מתאימה ותרופות ובדרך כלל עם הטיפול בבעיות אלה תיפתר גם בעיית הזעת היתר. לאפשרויות טיפול נוספות בהזעת יתר כללית לחצו כאן

הזעת יתר ממוקדת

הסוג השני של הזעת יתר הוא "הזעת יתר ממוקדת" או "הזעת יתר ראשונית". מה שמאפיין אותה הוא הזעה מוגברת באיברים מסוימים בלבד. כמו כן, היא מופיעה בעיקר כתגובה למצבי לחץ והתרגשות ולא כתגובה למאמץ פיזי או לחום. היא תופיע לרוב בבתי השחי, בכפות הידיים, ברגליים ובפנים ובאחוזים נמוכים גם בישבן, לאורך הגב ובמפשעות.

טיפול בהזעת יתר

בשוק קיימים אומנם תכשירים קוסמטיים למריחה המתיימרים להילחם בהזעת היתר, אך הם בעיקר מונעים מאיתנו להריח אותה ובדרך כלל אינם מספיקים כדי לנטרל את הבעיה. כמו כן, יש בהם ריכוזים גבוהים של מלחי אלומיניום (כמו בהרבה דאודורנטים אנטי-פרספירנטיים), שבטיחותם מוטלת היום בספק.

הרפואה המודרנית מספקת כיום כמה פתרונות להזעת יתר ונמנה אותם בקצרה:

ניתוח סימפטקטומיה אנדוסקופית

ניתוח סימפטקטומיה אנדוסקופית: ניתוק חלק מהעצבים הסימפתיים המובילים להזעה. בעל אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד ומפחית לגמרי את הזעת יתר בכפות הידיים ובפנים.

חסרונות: נחשב לניתוח קל יחסית אך מתבצע תחת הרדמה מלאה. כמו כן הוא משפיע באופן מוגבל ביותר על הזעת יתר בבתי השחי ואחת מתופעות הלוואי שלו היא "הזעה מפצה" – הזעה מוגברת בחלקים אחרים בגוף, בדרך כלל בישבן וברגליים, עקב חוסר היכולת של הגוף להזיע דרך כפות הידיים והפנים.

בוטוקס

בוטוקס הוא הטיפול המוביל היום בטיפול בהזעת יתר. זריקות תת-עוריות מהירות המזריקות רעלן החוסם את הגירוי העצבי מהעצב לבלוטת הזיעה. היתרונות: יעיל מאוד, מהיר (כרבע שעה לטיפול), אינו כואב במיוחד (ניתנת משחה מאלחשת או הרדמה מקומית בלבד במקרה של רגישות יתר) ומתאים לאזורים שונים בגוף. חסרונות: בעל השפעה מוגבלת, של עד שנה, ואינו מומלץ לנשים בהריון ומניקות או לבעלי מחלות מסוימות.

זרם חשמלי

זרם חשמלי בתוך מים: בתוך גיגית ובה מי ברז רגילים מופעל מעגל חשמלי, שאמור להפריע לפעילות בלוטות הזיעה. המטופל משרה את ידיו או רגליו במים "המחושמלים" במשך חצי שעה פעמיים ביום בתחילה ולאחר מכן במשך חצי שעה כפעמיים בשבוע. את המכשיר אפשר לרכוש הביתה והוא נחשב ליעיל מאוד.

החיסרון: מתאים רק לידיים ולרגליים, ודורש טיפול תחזוקה מתמשך.

ניתוח לגירוד בלוטות הזיעה

ניתוח לגירוד בלוטות הזיעה: זוהי השיטה החדשה ביותר. בניתוח זה מוציאים את בלוטות הזיעה באזור בית השחי. הניתוח מיועד לאלה הסובלים מהזעה בעיקר בבתי השחי. החיסרון: עדיין לא ידוע הרבה על התוצאות, מדובר בהרדמה כללית ויש סיכוי לצלקות במקום החתכים.

עד כאן על השיטות הנהוגות כיום. אם אתם סובלים מהזעת יתר כללית, טפלו במקורה והיא תיעלם. אם אתם סובלים מהזעת יתר ראשונית, כבר בטח הבנתם שיש פתרון ולא צריך להתייאש. שיהיה לכם קיץ נעים, קליל ויבש.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן