השמנת יתר מסכנת חיים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

השמנת יתר

השמנת יתרהתרבות המערבית מייצרת לנו את כל ההזדמנויות לחיות חיים נהנתניים ועשירי מותרות, כאשר נראה כי אוכל הפך להיות אחד הגורמים העיקריים סביבם מתרחש אירוע חברתי.

"מתי אתם באים לארוחת ערב?" הוא משפט נפוץ ביותר, ולא תמיד ברור מה קדם למה – התפתחות המזון להיות מושא תרבותי וחברתי, או התאמת המזון להרגלים החברתיים… בכל מקרה, זה לא מותיר הרבה ברירות למי שמבקש להרזות או אפילו לשמור על הימנעות מהשמנה.

ומה בנוגע להשמנת יתר? האם השמנת יתר היא אחד המאפיינים של תרבות המערב בשנות האלפיים?

מה בין השמנה להשמנת יתר?

השמנה הינה מצב בו מתפתח חוסר איזון בין מה שאנו מכניסים לגופנו, לבין מה שאנו מוציאים – מבחינת אנרגיה (האנרגיה נמדדת בתחום האוכל כקלוריות).

אם אנו אוכלים ביום 3000 קלוריות, אך מוציאים (יותר נכון, "שורפים" באמצעות פעילות פיזית) רק 1000 קלוריות, הרי שנשארו לנו 2000 קלוריות עודף, שאין לנו ממש מה לעשות איתן, והן מתחילות להישמר ב"מחסנים" של הגוף.

כל עוד הגוף שומר לעצמו עודפי קלוריות במחסנים, הוא מתחיל לפתח השמנה. מתי מצב זה נהיה קיצוני ומוגדר כהשמנת יתר? כאשר ההשמנה מסכנת באופן ממשי את בריאתו וחייו של האדם, במידה כזו שהיא משפיעה על תפקוד הלב ולחץ הדם ויכולה לסתום עורקים וורידים.

חולי סכרת נמצאים גם כן בקבוצת הסיכון של השמנת יתר. בדרך כלל ניתן לראות שהסובלים מהשמנת יתר הם כמה קבוצות באוכלוסיה. ראשית נקבע כבר קשר תורשתי בין ילדים שמנים להורים שמנים, כשם שילדים רזים להורים רזים יכולים לאכול כאוות נפשם ולא להשמין. בנוסף לתורשה ישנם גורמים נוספים אותם נפרט בהמשך.

איך יודעים שמדובר בהשמנת יתר?

לא כל מי ששוקל כמה קילוגרמים מעל המשקל הממוצע הנכון עבורו, סובל מהשמנת יתר. ישנם מדדים מדויקים לקביעה מי נמצא בקבוצה זו. הראשון והעיקרי שבהם מתייחס לחישוב מדד מסת הגוף שלנו, BMI.

המדד הזה מחושב על ידי חילוק המשקל בקילוגרמים, לגובה הנמדד, בריבוע. מי שלמשל שוקל 85 קילוגרם וגובהו 1.70 אינו סובל מהשמנת יתר, מכיוון שמדד ה- BMI שלו הוא 29.4.

על מנת להיות מוגדר כסובל מהשמנת יתר הרי שעליו המדד צריך להיות מעל 40, או מעל 35 במקרה של חולי באחת המחלות הבאות: מחלת לב, לחץ דם גבוה, סוכרת, שומנים, בעיות פרקים – (דלקת פרקים).

אם מישהו למשל הינו חולה סכרת, גובהו 1.80 ומשקלו 120 ק"ג, הרי שהוא סובל השמנת יתר.

הגורמים להשמנת יתר

בין הגורמים להשמנת יתר ניתן למצוא את הגורם הגנטי. השמנה בגילאים צעירים היא ברוב המקרים בשל סיבה גנטית – מרבית הילדים הסובלים מבעיה של השמנת יתר, הינם ילדים של הורים הסובלים מכך או מבעיות של הפרעת אכילה.

מעבר לכך קיים הגורם הבריאותי המתייחס לקצב המטבוליזם – חילוף חומרים או בעיות הורמונאליות. גם הרגלי אכילה לא בריאים יכולים להביא להשמנת יתר, אך במקרים פחות שכיחים.

גורמים פסיכולוגיים ונפשיים גם כן משפיעים על היווצרות המחלה כגון:

הסיכונים בהשמנת יתר

השמנת יתר, שלא כמו השמנה רגילה, מהווה סיכון ממשי לבריאות החולה, אולם לפני כן כדאי לבחון את הסכנות של השמנת יתר בחיי היום יום. אדם אשר סובל מהשמנת יתר חווה קשיים בתחומים יומיומיים כגון הליכה, דיבור, פעולות פשוטות של התלבשות, קשירת שרוכים. פעולות אלו מהוות קושי נפשי עבור החולה, בנוסף לסיכון שבבריאות גופו.

סיכון זה כאמור משפיע בעיקר על חולי לב וסוכרת, ו"מקפיץ" במכה מונים מעלה את רמת הסיכון בה הם חיים. על פי מחקרים, השמנת יתר גורמת למגוון מחלות, כמו סרטן השד, סוכרת, מחלות לב ועוד.

טיפול בבעיית עודף משקל

חשוב לציין כי מחקרי רבים מראים שדרכי הטיפול בתופעה ובמחלה לא מבטיחות שינוי משמעותי. ניתן לעשות דיאטה – שינויי תזונה, לעבור ניתוח קיצור קיבה או ניתוח בריאטרי ואף להרבות בפעילות ספורטיבית, מחקרים הוכיחו כי דיאטות ושינויים איטיים ולאורך זמן כן יכולים לייצר שינוי בגוף האדם הסובל מהשמנת יתר. במקרים בהם כל הטיפולים הללו אינם מסייעים להורדה במשקל, יש לשקול התערבות של טיפול תרופתי בהשמנת יתר.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן