חיידקים בתזונה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חיידקים במזונות

 חיידקים במזונותמדי פעם נשמעים בתקשורת דיווחים על התפרצות של מגיפה או מחלה וירלית, שיש להן סיכויים גבוהים להתפשט במהירות ולגרום לתחלואה גבוהה בזמן קצר, ובמקרים חמורים אף להוביל למוות. חוות דעת מומחים בנושא מעלה כי נושא המודעות לסכנות הנמצאות בסביבתנו הקרובה יכולה להפחית משמעותית את הסיכון להידבקות. המזון הוא אחד הגורמים הנמצאים בפוטנציאל להכיל ולהעביר חיידקים ווירוסים וחשוב שנכיר את הנפוצים שבהם.

אי-קולי

חיידק המצוי במעיים. החיידקים נוטלים חלק בפעילות מערכת העיכול ובמצב רגיל חשובים לתפקודה התקין ואינם מזיקים. אולם בעת מגע וחשיפה לצואה קיימת סכנה להידבקות, החיידק מועבר בדרך כלל בבשר לא מבושל, מוצרי חלב לא מפוסטרים ובמים מזוהמים.

תסמיני ההידבקות כוללים שלשולים, הקאות וכאבי בטן, בנוסף חיידקי האי קולי יכולים לגרום לזיהום בדרכי השתן ולאי ספיקת כליות. על מנת להימנע מזיהום יש להקפיד לבשל היטב את הבשר ולשטוף את הפירות והירקות באופן יסודי טרם אכילתם. לאחר ביקור בשירותים יש לשטוף היטב את הידיים ולשמור על היגיינה בסביבת האוכל.

קמפילובקטר

חיידק הנמצא בצואת פרות ותרנגולות אשר פוגע ברירית המעי, החיידק יכול להימצא בבעלי חיים מבלי לגרום לחולי אולם חשיפה של בני אדם אליו עלולה לגרום לחום, כאבי בטן ושלשולים העלולים להיות דמיים ומלווים בבחילות והקאות.

החיידק עלול להיות קטלני באוכלוסיית הקשישים ובקרב ילדים. הימנעות מזיהום כוללת בישול של בשר באופן יסודי, ניקוי של כלי המטבח ושתיית חלב מפוסטר.

ליסטריה

נמצאים באדמה ובמים וכן במזונות גולמיים כגון בשר ודגים נאים, ירקות ופירות וחלב לא מפוסטר. חיידקי הליסטריה, להבדיל מחיידקים אחרים, מתרבים, גדלים ומתפשטים גם בטמפרטורה נמוכה כשל המקרר. חיידקים המתגברים על המערכת החיסונית גורמים לליסטריוזיס המתבטאת בחום, הקאות, כאבי ראש וצמרמורות.

נשים בהיריון מהוות קבוצת סיכון להידבקות וכן מבוגרים בעלי מערכת חיסונית חלשה. במקרים חמורים ובסביבות חמישה אחוזים מהמקרים, החיידק אף עלול לגרום למוות. על מנת להימנע מזיהום יש לשטוף היטב פירות וירקות, לנקות את המקרר ולשמור בשר בטווח זמן לו הוא יועד ולא מעבר לכך.

סלמונלה

חיידקים המצויים בעופות וביצים, בשר בקר ולעתים בפירות וירקות. מגע עם מזון הנגוע בסלמונלה יכול לגרום לשלשולים ולדלקת בדרכי העיכול. הדלקת מלווה בחום, כאבי בטן וכאבי ראש בנוסף לשלשולים.

ברוב המקרים, ההחלמה מתרחשת ללא טיפול רפואי אולם במקרים מסוימים, זיהום סלמונלה עלול להיות קטלני כאשר קבוצות הסיכון הן קשישים, תינוקות ואנשים הסובלים ממחלות כרוניות. להימנעות מזיהום יש להימנע מאכילת ביצים, בשר ועוף אשר לא בושלו כראוי וכן יש להפריד בין בשר נא למבושל. יש לשטוף היטב ידיים ולשמור על ניקיון והיגיינה בסביבת המטבח והבישול.

נורווריוס

חיידק המחולל שפעת בטן. הוא פוגע בקיבה ובמעיים, הוא מצוי במזון ובמשקאות מזוהמים ויכול לעבור במגע בין בני אדם או בין משטחים עליהם הוא נמצא. החיידק עלול לגרום לדלקת במעי המתבטאת בכאבי בטן, כאב ראש, הקאות, שלשולים, חום ועייפות, שנמשכים מספר ימים.

במקרים רבים, המחלה חולפת מעצמה אך חשוב להקפיד על שתיית נוזלים מספקת על מנת לאזן את הנוזלים אותם הגוף מאבד בשלשולים ובהקאות. למניעת הזיהום יש לשטוף ידיים היטב במים וסבון ולחטא משטחי עבודה במטבח ובאמבטיה.

ויבריו – חיידקים החיים במים מלוחים ונמצאים במאכלי ים לא מבושלים. חשיפה להם עלולה לגרום להרעלת מזון המבטאת בשלשולים מימיים, הקאות, חום, כאבי בטן וצמרמורות ובמקרים חמורים יופיע דם בצואה. רוב הזיהומים יכולים להימנע על די בישול ראוי של מאכלי הים.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן