טיפול ביולוגי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טיפול ביולוגי

טיפול ביולוגיטיפול ביולוגי הוא טיפול ממוקד, הפועל כנגד אתרי פעולה ספציפיים בגוף, ומכוון כנגד מרכיבים מולקולרים בתא החי.

הטיפול הביולוגי מיוחד בכך שהוא מותאם במדויק למטרה ביולוגית יחידה.

באילו מחלות מטפלים בטיפול ביולוגי?

עיקר הפרסום והצלחה של הטיפול הביולוגי הגיע משתי קבוצות עיקריות של מחלות: מחלות אוטואימוניות דלקתיות, וסוגים שונים של סרטן. במחלות דלקתיות הוכיח הטיפול הביולוגי יעילות רבה בהפחתת הפעילות של מדיאטורים דלקתיים שונים, ובכך הביא להקלה בסימפטומים של מחלות רבות.

כטיפול בסרטן, הטיפול הביולוגי טרם הוכיח יכולות לרפא סרטן באופן בלעדי, אבל הוא טיפול משלים חשוב ומשמעותי ביותר בסוגים רבים של ממאירויות: סרטן שד, סרטן מעי גס, סרטן כליה, סרטן ריאה, ועוד.

מנגנוני פעילות של טיפול ביולוגי

מכיוון שטיפול ביולוגי נקשר באופן ישיר לאתרי פעולה בתא ומחוצה לו, ההתאמה בין התרופה ובין מוקד הטיפול צריכה להיות גבוהה. לכן, מרבית התרופות הביולוגיות הן נוגדנים, המיוצרים במעבדה.

נוגדנים הם חלבונים המיוצרים בתאי מערכת החיסון. המבנה התלת מימדי של החלבונים הופך אותם לבעלי קושר קשירה ייחודי ומדויק ביותר לגורם אותו הם צריכים לנטרל. סינתוז של נוגדנים מכוונים כנגד אתרים ביולוגיים הוא אחת המהפכות של הטיפול הביולוגי הממוקד.

תרופות ביולוגיות רבות פועלות כנגד קולטנים. קולטנים הם אמצעי החישה של התא. בקולטנים נקשרים חומרים ביולוגים שונים המופרשים בגוף, וקשירתם בקולטן מביאה להפעלה של שרשרת אותות בעלות משמעות ביולוגית רבה בגוף. חסימה של הקולטן או הפרעה ביכולת קשירת הקולטן תביא לחסימת האות בתא.

מנגנון זה חשוב במיוחד במחלות ממאירות. תאים ממאירים נזקקים לפקטורי גדילה, הנקשרים לקולטנים מיוחדים וגורמים להתחלקותו של התא. חסימת פקטורי הגדילה מונעת את החלוקה הבלתי מבוקרת של התא הסרטני. תרופות ביולוגיות אחרות פעולות על ידי קשירה לחלבונים ספציפיים הקשורים למחלה, או חסימה של תהליכים ביולוגיים בעלי חשיבות.

יתרונותיו של הטיפול הביולוגי

היתרונות של הטיפול הביולוגי כוללים טיפול ממוקד, הגורם לשיעור מופחת של תופעות לוואי ביחס לטיפולים אחרים. טיפול כימותרפי לסרטן, לשם השוואה, פוגע בתאים בריאים ובתאים ממאירים כאחד. הטיפול הביולוגי נועד להיות טיפול בטוח ויעיל יותר. למרות זאת, גם טיפול ביולוגי לא חף מתופעות לוואי, בהתאם לתרופות השונות.

בנוסף להיותן תרופות יעילות, משמשות התרופות הביולוגיות קו טיפולי נוסף, כאשר הטיפול השגרתי כשל או לא נתן מענה מספק. נראה שעתיד הרפואי מתקדם בכיוון של תרופות ביולוגיות, שיכבשו אט אט את זירת הטיפול של מחלות רבות נוספות, ויהפכו לקו ראשון בטיפול במחלות אלו.

דוגמאות ידועות לטיפול ביולוגי

טיפול בסרטן שד

חלק מגידולי השד מבטאים קולטן לפקטור גדילה המכונה HER2. נמצא, שטיפול ממוקד כנגד קולטן זה יעיל בעיכוב הגידול ובמניעת חזרה שלו. התרופה הפעילה כנגד HER2 נקראת trastuzumab, והיא התפרסמה בשם המסחרי "הרצפטין".

פגיעה ביצירת כלי דם

צמיחה וגדילה של כלי דם מתווכים על ידי קשירה של החומר הביולוגי VEGF (פקטור הגדילה של כלי הדם) לקוטלני מיוחדים בתאים. חסימה של קשירה זו מפריעה לאספקת דם וגדילה של כלי דם. גידולים ממאירם דורשים אספקה גבוהה של חומרי תזונה דרך הדם, ולכן תרופות ביולוגיות הפגועות באספקת הדם יכולות לסייע מאוד בטיפול בהן.

נמצא שגם במחלות עיניים שונות יש צמיחה בלתי מבוקרת של כלי דם ברשתית, וגם כנגדן יעיל טיפול ביולוגי מסוג זה. התרופה המפורסמת ביותר הפועלת במנגנון של עיכוב צמיחת כלי הדם היא Bevacizumab הידועה בשם המסחרי "אווסטין".

טיפול כנגד מחלות מעי דלקתיות

במחלות מעי דלקתיות, ובמחלות אוטואימוניות אחרות, יש למדיאטור הדלקתי TNF מקום חשוב בתגובה הפתולוגית הנוצרת בגוף. תרופות שפועלות כנגד מסלול השפעתו של TNF מכונות בקצרה anti – TNF, ויש להן מקום חשוב מאוד בטיפול בחולים עם מחלות מעי דלקתיות. בחולים אלו, ובייחוד בחולים הסובלים ממחלת קרוהן, טיפול ב- Anti TNF יעיל מאוד בהשראת הפוגה במחלה והפחתת תדירויות ההתקפים.

תרופות ביולוגיות מקבוצה זו הן בדרך כלל נוגדנים, הנקשרים ל – TNF או לקולטן שלו. בין הדוגמאות לתרופות אלו:  infliximab (שמה המסחרי – רמיידקיד) ו –Adalimumab  (שמה המסחרי – הומירה). תרופות אלו משמשות לטיפול גם בדלקת פרקים שגרונית, ומגוון רחב של מחלות אוטואימוניות אחרות.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן