תהליך הלידה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לידה

לידהתקופת ההריון היא תקופה מיוחדת עבור האישה הנושאת עובר ברחמה. זוהי תקופה של בדיקות סדירות, מתחים, דאגות, הורמונים ושינויים פיזיים.

שיא ההריון זו הלידה. ישנן לידות קשות וישנן קלות. ישנן לידות עם סיבוכים ויהיו כאלה שהכול יעבור בשלום, אך כל לידה היא חוויה ייחודית שאין שניה לה.

הלידה היא התהליך הסופי, בו העובר יוצא דרך תעלת הלידה. לרוב הלידה מתרחשת כ- 40 שבועות מהווסת האחרונה. תהליך הלידה מתחיל בצירים חלשים ומתפתח לחזקים ותכופים, שגורמים לפתיחתו של צוואר הרחם, ובסופו של דבר ליציאת העובר והשליה אחריו.

שלבי הלידה

  • צירי הפתיחה – מתחיל מהצירים הראשונים הממשיים עד לפתיחה מלאה של צוואר הרחם.
  • צירי הלחץ – בשלב זה האישה נמצאת בלידה פעילה בה היא לוחצת, במטרה להוציא את העובר. השלב מתחיל מפתיחה מלאה עד ליציאת העובר.
  • הוצאת השליה – לאחר יציאת העובר, האישה דוחפת את השליה החוצה, ממש כשם שדחפה את עוברה. שלב זה נחשב ל"לידת השליה".

סוגי לידות

לידה רגילה

נערכת בכל בית חולים בעזרת רופאים ומיילדות. לרוב משתמשים במשככי כאבים או באפידורל. היולדת מחוברת למוניטור שבודק את הצירים. היא מוגבלת בתזוזה. במידת הצורך, משתמשים בתרופות ובתכשירים לזירוז.

נשים הסובלות ממגוון מחלות המסכנות אותן ואת העובר בשעת הלידה (מחלות לב), נשים בלידת עכוז או נשים בהריון מרובה עוברים, אינן יכולות לעבור לידה רגילה, אלא ניתוח קיסרי.

לידה טבעית / פעילה

היולדת נמצאת במרכז והצוות הרפואי מלווה את התהליך, במידה ואין צורך בהתערבות. המיקום לא חשוב, חשובה הדרך. האישה בשליטה מלאה על התהליך. היא אינה מחוברת למוניטור. היא ניידת ויכולה לבחור את התנוחות ואת המיקום המדויק. יש נשים שיולדות במים, יש שיולדות בכריעה, יש שמשתמשות בשמנים ועוד. חוויית הלידה כולה היא חווייה עוצמתית.

לידת מלקחיים

לידה מכשירנית, שהסתיימה בעזרת מלקחיים כדי למנוע סיבוכים. הסיבות לכך יכולות להיות מחלת לב של האם, מחלת ריאה כגון דלקת ריאות, עבר של ניתוח עיניים להפרדת רשתית, או במקרה בו היולדת תשושה מאוד מהמאמץ ואינה מסוגלת יותר להפעיל לחץ.

סיבות אחרות יכולות להיות כשהעובר נמצא במצוקה ודורש התערבות חיצונית לחילוץ מהיר. המלקחיים הם שתי כפות מתכת, המוחדרות לנרתיק ואוחזות בראש העובר משני צדדיו. בזמן ציר המיילד מפעיל לחץ פיזי ומושך את העובר החוצה.

לידת ואקום

המכשיר הוא משאבה קטנה, ממנה יוצא צינור גומי עם ידית משיכה, ובסופו גביע שעשויי מפלסטיק או ממתכת. הגביע מאפשר היצמדות לראש העובר באמצעות הוואקום. בזמן ציר, הרופא מושך את העובר יחד עם לחיצת האם.

ניתוח קיסרי

לידה בה מבוצע חתך בבטן היולדת וברחם, במטרה להוציא את העובר ואת השליה. זהו ניתוח לכל דבר, עם סיכון לסיבוכים, ולאחריו החלמה ארוכה. הניתוח יכול להיות מתוך בחירת האישה או מתוך סיבוכים בלידה ומצוקת העובר.

לידה מוקדמת

מתרחשת בין שבוע 24 לשבוע 37 להריון. בזמן הריון לכל שבוע יש חשיבות בהתפתחות העובר, ולכן ללידה מוקדמת נודעת חשיבות בחייו. ככל שהלידה מוקדמת יותר, כך העובר קטן יותר ולא כל האיברים בשלים מספיק. כאן עלולה להיות סכנה לחייו. ללידה המוקדמת סיבות רבות הנובעות הן מצד העובר והן מצד האם.

סיבוכים בלידה

הלידה עלולה להימשך זמן רב יותר אצל נשים בעלות עודף משקל (השפעת ההשמנה על משך זמן הלידה) וכן עלולה להיות כרוכה בסיכונים. אצל העובר עלולות להיגרם חבלות שונות, כמו גם אצל היולדת, סיבוכים לאחר ניתוח קיסרי, סכנה בלידת עכוז רגילה וכדומה. כדי להימנע מסיבוכים אלה, הרפואה עושה הכל כדי לפעול בעדינות וברגישות תוך שימוש באמצעים הרפואיים הטובים ביותר.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן