סרטן וגנטיקה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סרטן וגנטיקה

סרטן וגנטיקהמחלת הסרטן היא אחת מהמחלות השכיחות ביותר בעולם המערבי הגורמות למוות. למעשה, כיום ידוע כי הסיכוי של כל אדם לחלות בסרטן במהלך חייו עומד על שלושים עד חמישים אחוז.

בדרך כלל, מדובר על מחלה שפוגעת באנשים שלא על רקע גנטי אלא על רקע ספוראדי. עם זאת, בקרב חמישה עד עשרה אחוז מהחולים המחלה אכן מתפתחת על רקע משפחתי. במאמר זה נתייחס לעקרונות שמשותפים לתסמונות הסרטן הגנטיות (תורשתיות) ונתמקד באופן מיוחד בחלק מהן.

ההתפתחות של הגידולים

בכל תא ותא מתאי הגוף שלנו ישנם עשרות אלפי גנים שירשנו מההורים שלנו. לכל גן וגן ישנם שני עותקים כשאחד מהעותקים הועבר לנו מאבינו ואחד מהם הועבר אלינו מאמנו. חלק מכל אותם גנים מחזיקים בתפקידים חשובים ביותר במנגנון הבקרה על ההתחלקות התקינה של תאי הגוף השונים.

גידולים סרטניים הם גידולים שמתחילים להתפתח כאשר הבקרה על חלוקת התא הסרטני משתבשת והוא מתחיל להתחלק באופן לא מבוקר ולא פרופורציונאלי לצרכי הגוף. אי לכך, ניתן לומר שגידולים סרטניים מתחילים את דרכם כאשר ישנו חוסר איזון בין הפעילות הגנטית של הגנים שמעודדים את החלוקה התאית לבין הפעילות של הגנים שתפקידם לבקר את חלוקת התאים או למנוע חלוקה לא מבוקרת.

כדי שגידול יהפוך לממאיר צריכים להתרחש שינויים גנטיים מסוימים שנקראים בשפה המקצועית מוטציות שכל ייעודן הוא לבטל את מערכות ההגנה הגנטיות מפני חלוקה לא מבוקרת של תאים.

התהליך בו מבוטלות מערכות ההגנה מפני חלוקה עודפת נקרא התמרה סרטנית וכל מוטציה שמתווספת רק גורמת להאצה של תהליך זה. כשמדובר על סרטן אקראי, הרי שהמוטציות מצטברות לאורך שנות החיים, אך כשמדובר על תסמונות סרטן משפחתיות או גנטיות, הרי שהמוטציות הראשונות שמתניעות את התהליך מצויות באדם מרגע לידתו. המשמעות היא שאנשים אלו שנושאים מוטציות גנטיות מסוימות נמצאים בסיכון מוגבר מרגע לידתם לחלות בסרטן בהמשך חייהם.

כמו כן, בעוד שבמקרים של סרטן אקראי המוטציות מתרחשות רק באיבר מסוים או ברקמה מסוימת הרי שבמקרים של תסמונות סרטן גנטיות המוטציות נמצאות בכל תאי הגוף. נכון לכתיבת שורות אלו ידועות למדע הרפואה יותר מארבעים תסמונות שונות שמעלות את הסיכון לחלות בסרטן.

כיצד ניתן לאבחן את קיום המוטציות באוכלוסייה הכללית?

החוקרים שעוסקים בחקר מחלת הסרטן עושים ימים כלילות על מנת לזהות ולאתר גנים חדשים שקשורים לתסמונות הסרטן הגנטיות. בעקבות כך, כיום ניתן לעבור בדיקות גנטיות שמטרתן לאתר נוכחות של גנים מסוימים הידועים כגורמים לתסמונות השונות.

בדרך כלל, הבדיקות השונות מומלצות לביצוע רק לאנשים שבמשפחה שלהם חולי סרטן רבים. למעשה תהליך האבחון מתחיל תמיד מציור של עץ המשפחה ומתשאול יסודי של הנבדק בקשר למקרי הסרטן במשפחה שלו.

מאחר וישנם גנים רבים שניתן לבדוק ומאחר ומדובר על בדיקות יקרות יחסית, הרי שלא לכל נבדק מבוצעות כל הבדיקות כולן אלא רק אלו הרלוונטיות לסיפור המשפחתי האישי שלו. במרבית המקרים הבדיקה תמשיך מלקיחת דגימת חומר גנטי מאחד מבני המשפחה שחולה בסרטן על מנת לנסות לאתר בו את המוטציה הספציפית ולאחר מכן ימשיכו בביצוע בדיקות לשאר בני המשפחה על מנת לעמוד על הסיכון שהם נמצאים בו.

BRCA 1,2 סרטן השד וסרטן השחלות

בשנים האחרונות גילו החוקרים בתחום כי בקרב נשים ממוצא אשכנזי בין עשרה לעשרים ואחד אחוז מהמקרים של סרטן השד וכארבעים אחוז מהמקרים של סרטן השחלה קשורים למוטציות גנטיות שעוברות בתורשה בגן BRCA1 או בגן BRCA2.

הסרטן שמתפתח בעקבות מוטציות בגנים אלו מתפתח מוקדם יחסית (לפני גיל חמישים ובמקרים מסוימים לפני גיל ארבעים) ושונה באופיו מבחינת האגרסיביות היתרה שלו מהגידול השגרתי שאינו עובר בתורשה.

HNPCC סרטן המעי הגס

עשרה אחוז מהמקרים של סרטן המעי הגס מתרחשים על רקע גנטי לפי הידוע כיום. ישנן מספר תסמונות שיכולות להביא להיווצרות המחלה אך השכיחה מביניהן נקראת HNPCC. מחלה זו נגרמת בעקבות פגיעה שמתרחשת במערכת גנטית שתפקידה לשמור על היציבות של עשרות אלפי הגנים הקיימים בגופנו.

פגיעה בגנים שאחראים על בקרת החלוקה של הגנים בכללותם מובילה לעלייה בסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. בקבוצת גנים זו נכללים הגנים MSH2 ו – MLH1 שאחראים ככל הנראה לרוב מקרי הסרטן האלו.

על מנת לסבר את האוזן נציין כי אלו הנושאים את המוטציות בגנים אלו שמועברות באופן תורשתי נמצאים בסיכון שנע בין שבעים לשמונים ושניים אחוז לחלות בסרטן המעי הגס עד גיל שבעים.

חשיבות האבחון המוקדם

ישנה חשיבות רבה לאבחון מוקדם של נטייה לחלות בסרטן. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שברגע שאדם מגלה כי הוא נמצא בסיכון מוגבר לחלות בסרטן באפשרותו לעשות צעדים על מנת להפחית את מידת הסיכון שלו.

כך למשל נשים שנמצאות בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד יכולות לעבור ניתוח כריתת שד מונע וכן באופן כללי ניתן לנקוט בשינוי אורח החיים, להפסיק לעשן, להתחיל לעסוק בפעילות גופנית, לצרוך יותר ירקות ולפעול למען שיפור הבריאות.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן