פיברומיאלגיה או דאבת השרירים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיהדאבת השרירים הידועה יותר בשם פיברומיאלגיה (Fibromyalgia), הינה תסמונת מוכרת וידועה לעולם הרפואה כבר מתחילת המאה ה-19.משמעות המילה פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) מגיעה מהשפה היוונית:
fibra – שמשמעה רקמת תאים
mya – שריר
algos – כאב

פיברומיאלגיה אינה מוגדרת כמחלה אלא כתסמונת, משמע מקבץ רב של תסמינים שונים. פיברומיאלגיה הינה תסמונת כרונית, ועד היום לא נמצא לה ברפואה הקונבנציונלית טיפול הולם, אשר יכול להעלים אותה או לרפא אותה לגמרי.

התסמונת נפוצה בעולם ויכולה לפגוע בכל אדם ללא קשר למוצא אתני או תרבותי. עם זאת, נמצא שהתסמונת פוגעת בעיקר בנשים (95% מחולים הינן נשים).

הסיבות לפיברומיאלגיה

עד היום, אין מספיק מידע מדוע נגרמת המחלה, אך קיימות לא מעט השערות ומחקרים אשר תומכים בכך, שהמחלה עלולה להיגרם ממספר רב של גורמים משולבים הכוללים:

  • גורמים גנטיים-תורשתיים
  • טראומות נפשיות פתאומיות (כגון: התעללות גופנית, נפשית, מינית, מוות של קרוב, מצבי סטרס ודחק קיצוניים וכדומה)
  • מחלות זיהומיות (כגון: מונונוקליאוזיס זיהומי (Infectious mononucleosis) המכונה מחלת הנשיקה הנגרם על ידי וירוס אפשטיין בר או ציטומגלווירוס)
  • הפרעות וחסרים הורמונאליים
  • מחלות נפש (דיכאון, בעיות כלכליות או בעיות עם בן הזוג, הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD), חרדה)
  • מצב "היפומטבולי", אשר נגרם עקב חילוף חומרים נמוך בגוף
  • הפרעות בהורמוני בלוטת התריס, הנגרמות עקב בעיה בהמרת ההורמון T4 של בלוטת התריס או מתת פעילות של בלוטת התריס )היפותירואידיזם)
  • מחסור בהורמון קורטיזול בבלוטת יותרת הכליה (כגון: היפואדרנליזם)

כמו כן, נמצא שמרבית החולים בפיברומיאלגיה סובלים מ-  Chronic Fatigue Syndrome תסמונת התשישות הכרונית ומהפרעות במערכת העיכול.

ממחקרים רבים שנעשו, נמצא ש 49% מחולי פיברומיאלגיה סובלים מתסמונת המעי הרגיז ומרגישות לחומרים כמו מונוסודיום גלוטומט. או הרעלת פלואוריד או שהם סובלים מכשל בתפקוד מערכת העצבים המרכזית ומערכת העצבים האוטונומית.

אבחון

מאוד קשה לאבחן את הפיברומיאלגיה, כיוון שתסמיני המחלה דומים מאוד לתסמינים של מחלות אחרות. באבחון המחלה יש צורך לערוך אבחנה מבדלת ולשלול מחלות או תסמונות בעלות סימפטומים דומים. כמו כן, מכיוון שהמחלה עלולה להיגרם ממגוון רב של מחלות ובעיות פיזיולוגיות ונפשיות, יש צורך לערוך מספר רב של בדיקות דם ושתן כלליות וספציפיות למציאת ההורמון החסר.

בנוסף, המחלה מאובחנת באמצעות תסמינים שונים הפוקדים את האדם לאורך זמן רב (שלושה חודשים לפחות), כגון: כאבי שרירים, כאבים כרוניים בכל חלקי הגוף ללא הסבר פיזיולוגי. דלקת בבורסה של הבלט הטרוכנטרי בעצם הירך (trochanteric bursitis -, דלקת של תסמונת שורש כף היד, דלקת של העצב, רגישות קיצונית ללחץ בנקודות מסוימות בגוף ועייפות קשה.

תסמינים נוספים הם פעילות מעיים בעייתית (תסמונת המעי הרגיז), כאבי בטן, נפיחויות, שלשולים ועצירויות, עקצוצים בידיים, זרועות, כפות רגליים, רגליים או פנים, הפרעות שינה, כגון: שינה לא טובה, נדודי שינה,  הפרעות ביכולת  הריכוז והזיכרון, כאבים במפרק שבין הלסתות, נוקשות מפרקים בבוקר, מצבי רוח משתנים.

טיפול

הטיפול בפיברומיאלגיה משולב בטיפולים קונבנציונלים, טיפולים פסיכולוגיים ואף נמצא שטיפולים באמצעות הרפואה האלטרנטיבית יכולים לעזור. הטיפולים המוצעים הם טיפולים תסמינים בלבד, כיוון שלא נמצא עד היום אף טיפול אשר יכול להיעלם ולפתור את הבעיה לתמיד.

הטיפולים המוצעים כוללים: טיפולים פסיכולוגים, כגון: טיפול קוגניטיבי התנהגותי, שינויי התפריט התזונתי, נטילת תוספי מזון (כגון:קומפלקס ויטמין B, ואומגה 3), התרופה ליריקה של חברת Pfizer, תרופות משככות כאבים (כמו גאבאפנטין (gabapentin).

התרופה סימבלתה (Duloxetine, Cymbalta) "טיפול מטבולי", נטילת ההורמון של בלוטת התריס, על מנת להשלים את פעילות ההורמון החסר, טיפול הורמונלי בהורמון T3, טיפול הורמונלי בהורמון קורטיזול, טיפול באצטיל-L-קרניטין

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן