פיסורה – מהגורמים ועד דרכי הטיפול

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פיסורה היא קרע קטן בפי הטבעת או החלחולת – קרע שנמצא ברירית המצפה וגורם לכאבים קשים. הכאבים הנגרמים מהפיסורה מתחילים מייד לאחר יציאת הצואה ועלולים להימשך שעות רבות אחר כך. בנוסף, עלול להיווצר כתוצאה מהפיסורה דימום בהיר אותו רואים על נייר הטואלט או בתוך השירותים.

מחלקים את הפיסורה לשתי קבוצות: פיסורה חריפה – בדרך כלל שטחית ומחלימה מהר ופיסורה כרונית – בעייתית יותר, נמשכת יותר מ-6 שבועות ומלווה בקפלי עור ושינויים נוספים המקשים מאוד על הסובלים ממנה.

הגורמים

פיסורה נגרמת בדרך כלל כתוצאה מטראומה – פגיעה מקומית באזור הרקטום ופי הטבעת. הפגיעה עלולה להיגרם מצואה קשה, מעצירות ארוכה, או שלשולים רצופים. דוגמא לכך היא מחלת קרוהן, שגורמת לשלשולים דמיים רבים וכתוצאה מכך עלולה להיווצר גם פיסורה. כמו כן, קיימות נשים שמתחילה אצלן פיסורה כתוצאה מהלידה. גורמים שכיחים נוספים הם טראומה חיצונית כמו מין אנאלי, החדרת חפץ זר או בדיקה רקטלית.

טיפול בפיסורה

קיימים מספר סוגי טיפולים בפיסורה, בהתאם לדרגת החומרה שלה. הטיפולים מתמקדים בשיפור אספקת הדם לאזור, מה שמוביל להחלמה מהירה יותר וטובה יותר.

מטרת הטיפול הראשוני בפיסורה היא לגרום ליציאות רכות ולשפר את מצב האזור. טיפול זה מבוסס על אמבטיות חמות שמטרתן להקל על הכאב ולהרפות את השרירים ומתן תרופות שגורמות ליציאה רכה. טיפול זה בלבד עוזר לכחצי מהסובלים מפיסורה, ומשפר משמעותית את תהליך ההחלמה.

טיפול מתקדם יותר מתבצע על ידי משחות להרחבת כלי דם. משחות אלה משפרות את אספקת הדם לאזור ועוזרות מאוד לסובלים מפיסורה. המשחות הפופולאריות הן ניפידיפין וניטרוגליצרין שכאמור מרחיבות באופן מקומי את כלי הדם.

אם טיפולים אלה לא עוזרים, ניתן להשתמש בהזרקת רעלן הבוטולוניום, המוכר בשם בוטוקס. הבוטוקס גורם להרפיית השרירים באזור האנוס, ובכך להרחבת פתח היציאה למשך כ-3 חודשים. בעזרת הבוטוקס מקטינים את החיכוך של הפיסורה עם הצואה היוצאת ובכך עוזרים לה להחלים.

אחד החסרונות של טיפול זה הוא התפתחות אי שליטה על הסוגרים, מכיוון שהשריר הסוגר משותק ונשאר רפוי, ולכן פונים אל הטיפול בבוטוקס רק אם הטיפול במשחות לא השיג את התוצאות הנדרשות.

הטיפול האחרון, המבוצע רק במקרה שכל הטיפולים האפשריים לא עזרו הוא טיפול כירורגי. במסגרת ההתערבות הניתוחית, מבצעים חיתוכים שונים והרחבות מסויימות על מנת לשפר את המצב האנטומי ובכך להקל על תהליך ההחלמה של הפיסורה.

הימנעות מפיסורה

אם כן, פיסורה הוא מצב כואב ולא נעים שיכול לתקוף את כולם, ללא תלות בגיל או במין. ניתן לנקוט במספר דרכים על מנת להימנע מהמצב:

  • שיפור התזונה – כאמור, פיסורה עלולה להיגרם כתוצאה מעצירויות חוזרות שגורמים לטראומה באזור פי הטבעת, ולכן רצוי להקפיד על תזונה עשירה בפירות וירקות, הוספת סיבים תזונתיים והקפדה על שתיה מרובה. יש לציין ששינוי תזונתי זה לא יעיל במקרה שהפיסורה כבר קיימת, מכיוון שהוא מגביר את תדירות היציאות ובכך לא מאפשר החלמה טובה.
  • שיפור ההיגיינה האנאלית – היגיינה טובה יותר של פי הטבעת תוביל לבסוף לשמירה על האזור ותעזור להימנע מפיסורה. לאנשים החוששים מהתפתחות פיסורה, מומלץ לשטוף את אזור פי הטבעת לאחר יציאת הצואה ולהשתמש בנייר טואלט עדין.
  • טיפולים להרפיית השרירים האנאלים – לאנשים שמרגישים קושי ביציאת הצואה, כדאי לבצע טיפולים קלים העוזרים לשרירים האנאלים כמו לדוגמא ישיבה בגיגית עם מים חמים. בנוסף, ניתן למרוח את האזור בוזלין לפני כל מתן צואה, וכך לעזור ליציאה ולמנוע טראומות קטנות העלולות להוביל להתפתחות פיסורה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן