מדריך לצחצוח שיניים נכון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מדריך לצחצוח שיניים

מדריך לצחצוח שינייםצחצוח שיניים הוא הרגל מושרש. אך בדומה לכל הרגל אחר, גם כאן אנשים עשויים להתרשל, ובכך לגרום לעששת, מחלות חניכיים ומחלות אחרות. אין להסתפק בפעם אחת ביום על מנת לשמור על בריאות השיניים, ואין להסתפק בהעברת זיפי מברשת השיניים סביב השיניים. הטכניקה הנכונה היא בעלת חשיבות עליונה למניעת מחלות הפה.

צחצוח שיניים אורך לפחות שתי דקות. רוב המבוגרים אינם מתקרבים לזמן הצחצוח הנכון. על מנת להקפיד על צחצוח נכון, יש להשתמש בתנועות קצרות ועדינות, תוך מתן תשומת לב מיוחדת לחניכיים, לאזורים סביב הסתימות, הכתרים או היבטים שיקומיים אחרים בפה.

צחצוח שיניים למניעת מחלות

אנשים אשר אינם מקפידים על צחצוח שיניים פעמיים ביום, חושפים את עצמם למחלות חמורות הכוללות:

  • דלקת חניכיים ועששת
  • דלקת ריאות ומחלת ריאות
  • סוכרת
  • שבץ מוחי
  • מחלות לב.

עדיין לא הוכח מדעית כי מחלות לב עלולות לנבוע בין היתר מחוסר הקפדה נאות על צחצוח שיניים, אך בכל מקרה, בריאות הפה היא חלק מהותי מבריאות אופטימלית, וקיימות ראיות מוצקות המקשרות את מצב השיניים והחניכיים לבריאותו הכללית של האדם.

כיצד לצחצח שיניים?

קרן בריאות השיניים הבריטית פרסמה את הטיפים הבאים לצחצוח שיניים נכון:

  • יש להניח את ראש מברשת השיניים נגד השיניים, ואז להטות את הזיפים לזווית של 45 מעלות נגד קו החניכיים. כעת יש להזיז את המברשת בתנועות מעגליות קטנות, מספר פעמים, על פני המשטחים של כל שן.
  • יש לצחצח את המשטחים החיצוניים, העליונים והתחתונים של כל שן, תוך שמירה על הזווית הנכונה של זיפי המברשת נגד קו החניכיים. משתמשים באותה השיטה גם על המשטחים הפנימיים של כל השיניים, כולל ובמיוחד הקפדה על משטחי הלעיסה של השיניים.
  • על מנת לנקות את המשטחים הפנימיים של השיניים הקדמיות, יש להטות את המברשת באופן אנכי ולבצע מספר משיכות מעגליות קטנות עם החלק הקדמי של המברשת.
  • הברשת הלשון תרענן את הנשימה ותסיר את שארית החיידקים.

טעויות נפוצות בצחצוח שיניים

על מנת להימנע מהרגלים ישנים ולסגל הרגלים נכונים ובריאים לצחצוח נכון של השיניים, יש להימנע מביצוע הטעויות הבאות:

שימוש במברשת שיניים לא נכונה

יש להתחשב בגודל הפה בעת בחירת מברשת השיניים. אם אדם מתאמץ לפתוח את פיו על מנת להשתמש במברשת, כנראה שזו מברשת גדולה מידי. גם הידית חייבת להיות נוחה. זיפים נוקשים מידי עלולים לפגוע בחניכיים. מומלץ להשתמש במברשת בעלת זיפים רכים. הזיפים צריכים להיות יציבים דיים על מנת להסיר את הרובד, אך יחד עם זאת לא לגרום נזק קשה לשיניים.

תדירות ואופן צחצוח נכון

תדירות המינימום ההכרחי לצחצוח שיניים נאות היא לפחות שתיים או עדיף אפילו שלוש דקות בבוקר לפני ארוחת הבוקר, וכפעולה אחרונה בלילה לפני השינה. שלוש פעמים ביום היא התדירות המומלצת ביותר. המתנה ממושכת מידי בין צחצוח אחד לשני, מהווה במה לגדילת החיידקים, והגדלת הסיכון לדלקת חניכיים ובעיות אחרות. מומלץ לחלק את הפה לרביעים ולהשקיע שלושים שניות בכל רבע.

צחצוח שיניים לעיתים קרובות מידי אינו מומלץ

בעוד שתדירות של שלוש פעמים ביום היא אידיאלית, למעלה מארבעה צחצוחי שיניים ביום עלול להעיד על תסמין כפייתי. צחצוח מוגזם עלול לחשוף את שורש השן לגירוי, ובמקביל לגרות את החניכיים. צחצוח נמרץ עלול גם לשחוק את ציפוי השן. החוכמה היא לצחצח את השיניים בעדינות רבה בין שתיים עד שלוש דקות.

התבוננות בדרך הצחצוח

יש להקפיד להתבונן במראה בזמן צחצוח השיניים ולהתבונן בכיוון המברשת. קל לפספס את האזור הנכון בקו החניכיים, המהווה את החלק החשוב ביותר. זהו המקום בו פלאק, אבנית וחיידקים עלולים להצטבר, ולגרום לדלקת בחניכיים. יש להשגיח מקרוב גם על השיניים הטוחנות האחורי. מתן תשומת לב והתבוננות בתהליך הצחצוח, יגדיל את הסבירות להבחין אם משהו השתבש.

חוט דנטלי ושטיפה במי פה

שימוש בחוט דנטאלי יעיל להרחקת פלאק וחיידקים מפני השטח של השיניים. מי פה לאחר הצחצוח והשימוש בחוט הדנטאלי הוא צעד פתח לוודא כי החיידקים עוזבים את הפה באופן מוחלט. סוג של מי פה המכילים פלואוריד מחזקים ומבצרים את אמייל השן ומונעים עששת.

חשוב להשתמש במשחת שיניים מתאימה. היום ניתן להשיג מגוון רחב של משחות שיניים אשר מיועדות למצבים רבים, כולל עששת, דלקת חניכיים, שיניים מוכתמות, אבנית ורגישויות. יש להתייעץ עם רופא השיניים או השיננית לגבי משחת השיניים הנכונה.

כמו כן, יש להחליף את מברשת השיניים כאשר היא מתחילה להתבלות, או מידי שלושה חודשים, לפי המוקדם בין השניים. בנוסף, חשוב מאוד להחליף מברשות שיניים לאחר התקררות, שכן הזיפים עלולים לאסוף חיידקים אשר יכולים להוביל להידבקות חוזרת.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן