בדיקת קולונוסקופיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קולונוסקופיה

קולונוסקופיהקולונסקופיה היא בדיקה אשר מאפשרת לבוחן, בדרך כלל גסטרואנטרולוג, להעריך את החלק הפנימי של המעי הגס.

הקולונוסקופ הוא צינור ארוך, גמיש, בעובי של אצבע, המכיל מצלמה ומקור אור בקצהו. הצינור מוכנס לתוך פי הטבעת ולאחר מכן מתקדם באיטיות, תחת שליטה חזותית, בתוך פי הטבעת, על מנת לאבחן את החלק הראשון של המעי הגס.

לאלו מטרות משמשת בדיקת קולונסקופיה?

בדיקת קולונסקופיה מבוצעת עבור מגוון רחב של סיבות. לרוב היא מבוצעת על מנת לחקור את הסיבה של דם בצואה, כאבי בטן, שלשולים, שינוי בהרגלי מעיים או חריגות אשר נמצאות במעי הגס.

אנשים בעלי היסטוריה קודמת של פוליפים (גידולים שפירים אשר עלולים להיות סרטניים), או סרטן המעי הגס, ואנשים מסוימים בעלי היסטוריה של בעיות אשר עשויות להיות קשורות לסרטן המעי הגס, כגון קוליטיס כיבית ופוליפים במעי הגס, נדרשים לעבור בדיקה תקופתית של קולונסקופיה בשל הסיכונים הגדולים יותר לפוליפים או סרטן המעי הגס.

תדירות הבדיקה תלויה במידת הסיכונים והליקויים שנמצאו בבדיקה הקודמת. מומלץ אף לאנשים בריאים שנמצאים בסיכון רגיל לסרטן המעי הגס, לעבור בדיקה זו החל מגיל חמישים ואחת לעשר שנים לאחר מכן, לצורך הסרת פוליפים במעי הגס לפני שהם הופכים לסרטניים.

ייחודה של הבדיקה

בדיקת קולונוסקופיה היא השיטה הטובה ביותר הזמינה על מנת לזהות, לאבחן ולטפל בהפרעות במעי הגס. החלופות לבדיקה זו הן די מוגבלות.

בדיקת חוקן או צילומי רנטגן הם פחות מדויקים, ולעיתים קרובות מחמיצים מומים אשר הקולונוסקופיה מגלה. ואף אם נמצא פגם באמצעות בדיקת חוקן או צילום רנטגן, עדיין יתכן שתידרש בדיקת קולונוסקופיה על מנת לאבחן את הממצאים או להסיר את החריגות. הבדיקה עשויה להיות נחוצה על מנת להבהיר את ממצאיה ולאבחן את מצב המעי הגס באופן המדויק ביותר.

טכנולוגיית הצילום הגבוהה בה מבוצעת הבדיקה, מאפשרת זיהוי טוב יותר של נגעים, מומים ומחלות. הגדלת התמונות עשויה אף היא לשפר את זיהוי הממצאים.

כיצד מתבצעת בדיקת קולונסקופיה?

לפני בדיקת קולונוסקופיה, מקבל המטופל עירוי נוזלים, וחיבור לניטור רציף של קצב לב ולחץ דם, כמו גם חמצן בדם. תרופות הרגעה ניתנות בדרך כלל באמצעות צינורית עירוי, כך שהמטופל הופך להיות מנומנם ורגוע, על מנת להפחית את הכאב. במידת הצורך, המטופל עשוי לקבל מנות נוספות של תרופה במהלך הבדיקה.

קולונוסקופיה מייצרת לעיתים קרובות תחושת לחץ, התכווצויות, ונפיחות בבטן. יחד עם זאת, בעזרת התרופות, תופעות אלו בדרך כלל נסבלות היטב ולעיתים רחוקות גורמת הבדיקה לכאבים עזים.

המטופל שוכב על צידו השמאלי או האחורי, בעוד הקולונוסקופ מתקדם לאט. ברגע שמגיע המכשיר אל קצה המעי הגס או אל החלק האחרון שלו, הקולונוסקופ נסוג לאט, ורירית המעי הגס נבחנת בקפידה.

בדיקת קולונוסקופיה בדרך כלל אורכת כרבע שעה עד שעה. אם המעי הגס כולו, בשל סיבה כלשהי, אינו יכול להיות חזותי, הרופא עשוי להחליט לנסות לבצע את הבדיקה שנית במועד מאוחר יותר, או להזמין צילום רנטגן או CT של המעי הגס.

מהם הסיכונים האפשריים של הבדיקה?

בדיקת קולונוסקופיה כרוכה בדרך כלל בסיכונים נדירים והיא מבוצעת על ידי רופאים שהוכשרו במיוחד לביצוע הבדיקה והם בעלי ניסיון רב.

דימום עלול להתרחש באזור הבדיקה או בעת הסרת פוליפים, אך בדרך כלל זהו דימום קל אשר ניתן לשלוט בו בקלות. מצב של עירוי או ניתוח לדימום שלאחר הבדיקה הוא יוצא דופן ונדיר. סיכון שכיח פחות הוא ניקוב זעיר אשר עלול להיגרם לקיר המעי הגס, אך אף אם מתרחש ניקוב כזה, הוא בדרך כלל אינו מצריך ניתוח.

מה ניתן לגלות באמצעות הבדיקה?

הביופסיה מוגשת למעבדה הפתולוגית לבדיקה תחת מיקרוסקופ באמצעות פתולוג. אם קיים חשד לזיהום, הביופסיה מגלה חיידקים, וירוסים, פטריות או טפילים.

אם בדיקת הקולונוסקופיה מבוצעת בשל דימום, ניתן לזהות את המקור לדימום, באמצעות דגימות הרקמות שהושגו, ולשלוט בו באמצעות מספר אמצעים. אם מתגלים פוליפים, כמעט תמיד ניתן להסירם באמצעות הבדיקה.

הסרת הפוליפים חשובה על מנת למנוע את סרטן המעי הגס, אם כי רובם המכריע של הפוליפים הם שפירים ואינם הופכים לסרטניים. אף אחד מתהליכים אלו אינו מייצר כאב בדרך כלל. הביופסיות נלקחות בשל סיבות רבות אשר אינן מעידות בהכרח על חשד לסרטן.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן