רפלקסולוגיה – לטפל בגוף דרך הרגליים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

רפואה אלטרנטיבית - רפלקסולוגיה

רפואה אלטרנטיבית - רפלקסולוגיהרפלקסולוגיה הינה  שיטת טיפול שכיחה ברפואה האלטרנטיבית. השיטה ידועה עוד מהעת העתיקה אך שוכללה ופותחה בשנת 1913 על ידי ויליאם פיצג'רלד ובהמשך המאה, על–ידי יוניס אינגהם, אשר גם המציא את שמה "רפלקסולוגיה" בשנות החמישים.

כידוע, הרפואה האלטרנטיבית-משלימה, מאמינה בטיפול הוליסטי אשר כולל התמקדות במכלול, בגוף, בנפש וברוח האדם כאחד. על מנת להשיג את תוצאות האבחון, מניעה והטיפול הטובות ביותר, יש להתבונן לא רק בתסמינים אלא במכלול הבעיות וההפרעות, הן הפיזיות והן הנפשיות, אשר הביאו את האדם למצבו הנוכחי.

מהי רפלקסולוגיה?

רפלקסולוגיה הינה שיטת אבחון וטיפול באמצעות כפות הרגליים. משמע המילה רפלקסולוגיה מגיעה מהשפה האנגלית= Reflection שמשמעותה "השתקפות" וגם "רפלקס".

מטפלי השיטה מאמינים, שכל איברי הגוף נמצאים כמו במפה על גבי כף הרגל (לדוגמא: איברי הבטן משתקפים באזור השקוע במרכז כף הרגל, איברי האגן מיוצגים בעקב, הראש, הצוואר והפנים מיוצגים על גבי האצבעות וכדומה).

באמצעות התבוננות ונגיעה באזורים שונים בכף הרגל (על ידי שיטת לחיצות), ניתן לאבחן ולטפל בכל מיני מחלות, הפרעות ובעיות פיזיולוגיות ונפשיות בגוף ובנפש האדם. המטפל לומד להרגיש שינויים בכף הרגל, נוקשות באזורים מסוימים אשר יכולים להרתיע מפני מחלות או הפרעות, רגישות לקור או לחום, יובש או לחות והזעה בכף הרגל יכולים אף הם להעיד על בעיות פיזיולוגיות או נפשיות.

למי מתאימה הרפלקסולוגיה?

למרות, שלא קיימים מחקרים מדעיים רבים המאששים את יעילותה של הרפלקסולוגיה, מהמעט שנעשה בתחום נמצא, שנשים אשר סובלות מתסמונת קדם וסתית (PMS), חשו בהקלה בסימפטומים לאחר טיפול רפלקסולוגי.

כמו כן, נמצא שטיפול רפלקסולגי יעיל במגוון רחב של מחלות, בעיות והפרעות פיזיות ונפשיות, כגון: קוצר נשימה, פעימות לב מואצות, תסמונת מעי רגיז, כאבי בטן, עייפות, חוסר אנרגיה, תשישות וקוליק.

בעיות רפואיות נוספות בהן ניתן לטפל באמצעות הרפלקסולוגיה הן: כאבי שיניים, שלשולים, עצירות, צרבות, גזים, עיכול לא תקין, אי סדירות וכאבים שקשורים למחזור החודשי, תסמונת קדם וסתית, שרירים תפוסים, מיגרנות, בעיות בבלוטת התריס, הפרעות הורמונאליות, הפרעות שינה (לדוגמא: נדודי או חוסר שינה), כאבי ראש, ירידת ריכוז, שינויים רגשיים ונפשיים, כאב באופן כללי וכאבי שרירים ופרקים וכדומה.

אופן הטיפול

הטיפול הרפלקסולוגי מרגיע, נעים ומאזן והוא מתאים לאבחנות ולטיפולים מטף ועד קשיש. עיסוי ולחיצות כף הרגל מיועדות לשחרר את ערוץ האנרגיה (המרידיאנים) אשר פועל באופן יתיר, תת פעילות שלו או שהוא חסום לחלוטין.

עוצמת הלחיצות יכולה להיות קלה ועדינה או אינטנסיבית, הכל בהתאם לאדם ולבעיה הספציפית שלו. מטרת הטיפול היא לייצב, לחזק, לאזן ולחולל תהליכים בגוף אשר ישככו את הכאבים, ישפרו זרימת דם חיונית לאיברים, יווסתו את מערכת העצבוב בצורה יעילה יותר ועוד.

האם רפלקסולוגיה יכולה להזיק?

תחום הרפלקסולוגיה נתון למחלוקת בקרב הרפואה ויעילתו מוטלת בספק, בעיני זרמים מסורתיים ברפואה. למרות שאין עדויות לתופעות לוואי שליליות עקב טיפולי רפלקסולוגיה, הרפואה הקונבנציונלית אינה תומכת בטיפולים רפלקסולוגים באנשים אשר מצבם הגופני ואו הנפשי אינו יציב, כגון: לאחר התקף לב, שבץ מוחי, ניתוחים, פציעות וטראומות גופניות, זיהומים ודלקות חריפות, מחלת סרטן, מחלות עור בכף הרגל, תחילת ההיריון ועוד.

בכל מקרה – מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לפני קבלת טיפול רפלקסולוגי. כמו כן, מומלץ לגשת לטיפולים רפלקסולוגים רק אצל מטפלים אשר שייכים לאיגוד הרפלקסולוגים אשר להם הסמכה, ניסיון והמלצות.

כיום ניתן לקבל טיפולי רפואה אלטרנטיבית בכלל וטיפולי רפלקסולוגיה בפרט בשלוחות המיוחדות של קופות החולים, כמו – כללית רפואה משלימה, מכבי טבעי וכן טיפול אצל מטפלים אשר עובדים באופן פרטי ומומלץ לקבל המלצות ולראות תעודות לפני תחילת טיפול.

ישנם כיום רפלקסולוגים אשר מתמחים בטיפול רפלקסולוגי מיוחד וייחודי רק לתינוקות, רק לנשים, רק לנשים בהריון, רק לקשישים וכדומה, כך שניתן למקד את תהליך האבחון ולטפל בצורה ישירה ומקיפה.

ראו גם:
חשיבות המדרסים לבריאות הגוף>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן