תרופת קסנקס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תרופת קסנקסקסנקס, תרופה פסיכיאטרית מהדור החדש, נועדה לטפל במקרים של חרדה והא שייכת למשפחת התרופות "בנזודיאזפינים". בהרכבה היא דומה לואליום, לוואבן וגם לקולנרס והיא מזכירה, באופן שבו היא פועלת על הגוף, תרופת הרגעה.

מסיבה זו בדיוק משתמשים בה כמענה טיפולי במקרים של הפרעות חרדה וגם במקרים של התקפי פאניקה, ובתנאי שמדובר בהתקפים קלים יחסית, שאינם מופיעים בתדירות גבוהה.

מהי התרופה

הקסנקס פועלת, כאמור, כמעין תרופת הרגעה. החומר שבתוכה פועל ישירות על קולטני הנוירוטרנסמיטור GABA, מה שמוביל להשפעה מוגברת של אותו חומר בגוף. פעילות מוגברת זו מעכבת את האיתותים העצביים שבתוך המוח, דבר המוביל להרגעת המערכת העצבית, וכלפי חוץ, לתחושה רגועה יותר ומתח נפשי וגופני פחות יותר.

לאילו מצבים מסייעת ומטפלת

הקסנקס משמשת כטיפול במקרים של התקפי חרדה קלים, אך כאלה החוזרים על עצמם בתדירות גבוהה. היא יכולה לשמש כטיפול גם במצבים של התקפי חרדה בזמן נתון ולכן מהווה גם כתרופת SOS. היא טובה גם לצורך הרגעת מצבים נקודתיים, שאינם בהכרח מוגדרים כהפרעת חרדה, כמו למשל פחד או חרדה המתעוררים בעקבות הליך רפואי שאותו יש לעבור או כל אירוע בחיים, המלווה בחששות מסוג כזה. במקרים כאלה, הטיפול יהיה טיפול נקודתי והשימוש בקסנקס יהיה חד פעמי. מכיוון שמדובר בתרופה מרגיעה, היא יכולה להתאים גם במקרים של בעיות או הפרעות שינה, ובמיוחד כשהן נובעות מחרדה.

אופן נטילתה

התרופה, שניתנת במרשם רופא בלבד, מגיעה בתצורת טבליות, שאותן נוטלים לרוב 3 פעמים ביום, או בהתאם להחלטתו של הרופא, תוך התייחסות למצבו של המטופל. זמני נטילת התרופה מותאמות לשעות שבהן רמות החרדה עולות, למשל, לפני היציאה מהבית אל העבודה, לפני השינה ועוד.

יתרונות וחסרונות

מדובר בתרופת הרגעה, הנחשבת לקלה יחסית, כזו שהשפעתה עוברת בתוך פרק זמן קצר ואיננה מותירה אחריה עקבות כלשהן. מדובר ביתרון משמעותי, בהשוואה לתרופות פסיכיאטריות נוגדות חרדה אחרות, שהשפעתן על הנוטלים אותן עמוקה יותר וגם ממושכת יותר.

תופעות לוואי וסיכונים

בדומה לתרופות הרגעה אחרות, גם לקסנקס יש תופעות לוואי, אם כי כאלו הנחשבות לקלות יחסית. הבולטת שבהן היא תחושת הישנוניות וההתנמנמות. מעבר לכך, עשויות להופיע תופעות לוואי נוספות, כמו בעיות זיכרון, תיאבון מוגבר ולכן גם עלייה במשקל, עייפות, בעיות קואורדינציה קלות, עצבנות, רגזנות ועוררות יתר לעיתים. במקרים נדירים מאד, יכול השימוש בתרופה להיות מלווה בהזיות, בתגובה אלרגית חמורה, בהתעלפויות, בדיכאון וגם בפגיעה רבה בשיווי המשקל. במקרים כאלה חשוב לפנות בהקדם אל הרופא המטפל ולבחון את המשך השימוש בתרופה.

קסנקס איננה מתאימה כמענה טיפולי לאלה הסובלים ממחלות כבד, מחלות הקשורות לריאות או לכליות וגם למטופלים הסובלים מאלרגיות שונות. היא איננה מתאימה למכורים לסמים ולאלכוהול וגם לא לאלה, הסובלים מגלאוקומה. השימוש בה איננו מומלץ לנשים הרות וגם לא לנשים מניקות.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן