תת תזונה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תת תזונההמציאות המודרנית של היום, אמנם מציעה שפע רב למרבית שכבות האוכלוסייה, אולם עדיין יכולים להיווצר מצבים של תת תזונה. מצבים אלו בהחלט יכולים להיווצר במדינות העולם השלישי, אולם גם במדינות הנחשבות לעשירות יותר, ישנם אנשים רבים הסובלים מתת תזונה.

תת תזונה יכולה להיגרם מסיבות רבות, המשתנות מאדם לאדם, מחברה לחברה ומתרבות לתרבות. יתר על כן, היא יכולה להתבטא בדרכים שונות, כמו גם להיות מטופלת באופנים שונים. על מנת שתוכלו ללמוד יותר אודות נושא חשוב זה, ריכזנו לפניכם מידע חיוני על תת תזונה.

מהי תת תזונה?

תת תזונה הנו מצב בו הגוף אינו מקבל את הצרכים התזונתיים הנדרשים לו לפעילות אפקטיבית ותקינה. לאחר תקופה ממושכת של תת תזונה, הגוף עלול לפתח זיהומים, מחלות ובעיות גופניות רבות. במקרים קיצוניים, במידה ואין מטפלים במצבי תת תזונה, ניתן אף למות מכך.

בניגוד לאמונה הרווחת, לא רק אנשים רזים במיוחד סובלים מתת תזונה. גם אנשים בעלי עודף משקל עלולים לפתח תת תזונה, המוסיפה על הבעיות הגופניות הנובעות עקב המשקל הגבוה. עם זאת, תת תזונה רווחת ביותר במדינות העולם השלישי, בהן העוני ניכר במרבית שכבות האוכלוסייה.

גורמים לתת תזונה

תת תזונה יכולה להתפתח ממספר גורמים עיקריים. ראשית, במידה ואדם צורך תפריט דל במיוחד, הוא עלול לסבול מתת תזונה. שנית, תפריט הכולל מזון מאיכות נמוכה, עלול לגרום לתת תזונה. בנוסף לכך, ניתן לפתח תת תזונה עקב ניצול לקוי או איבוד תדיר של הנוטריאנדים בגוף,  בגלל שלשול, הזעה רבה, אי ספיקה של הכליות או דימום מוגבר. סיבה נוספת להיווצרות תת תזונה, היא עקב חוסר יכולת לספוג חומרים חשובים בגוף. דבר זה יכול להתרחש עקב מחלות כמו צליאק או רגישות ללקטוז.

קבוצות סיכון

כל אדם עלול לפתח תת תזונה, אולם יש מספר קבוצות באוכלוסייה, הנחשבות לקבוצות סיכון. קבוצות אלו כוללות אנשים החולים באיידס, חולי אנורקסיה, נשים בהריון, חולים במחלות של מערכת העיכול, מתבגרים, קשישים, ילדים קטנים ותינוקות. כמו כן, גם אנשים שעשו דיאטה קיצונית, שכללה מעט מאבות המזון, עלולים לפתח תת תזונה. לרוב, מדובר בדיאטות דלות וויטמינים, חלבונים או מינרלים.

תסמינים

תת תזונה מתבטאת בדרכים שונות, בהתאם לחומר הנצרך בכמויות מעטות, עד ללא נצרך בכלל. במקרים של תת תזונה עקב חוסר בפחמימות, זרעים ואנרגיה, מסת השריר ומסת השומן יורדות באופן משמעותי, ניכרת עייפות רבה ונוצר מראה כללי זקן יותר מן הגיל האמיתי של האדם.

תת תזונה הנגרמת עקב חוסר בחלבונים, עלולה לגרום לבטן נפוחה, בעיות בעור, קשיים בהתפתחות ובצקות רבות. תת תזונה זו ניכרת בעיקר במדינות עולם שלישי, בה התזונה מבוססת רק על פחמימות.

כמו כן, תת תזונה עלולה לגרום למחלות חסר למיניהן. דבר זה מתרחש בעיקר עקב חוסר במינרלים, וויטמינים, ברזל ויוד. במקרים של תת תזונה זו, התסמינים כוללים חולשה, עייפות, אנמיה, מחלות, זיהומים, קשיים בהתפתחות הקוגניטיבית, מסת שריר ירודה ולעיתים, אף נקודות שחורות על העור.

תת תזונה יכולה להשפיע באופן ישיר גם על הפן הנפשי. בין היתר, היא יכולה לגרום לאפאתיות, חוסר יכולת להחליט החלטות, אסרטיביות מועטה, חוסר ריכוז, מצבי רוח משתנים וחוסר מוטיבציה.

אבחון ודרכי טיפול

האבחון של תת תזונה נעשה בדרך כלל באמצעות סדרת בדיקות פנימיות, כגון בדיקות דם, בדיקות שתן, בדיקות גסטרונומיות ועוד. הטיפול נעשה בהתאם למקור לתת התזונה. עם זאת, טיפול בתת תזונה צריך להיות איטי, הדרגתי ומבוקר. זאת, בכדי לא לגרום לתסמונת חידוש הזנה, בה הגוף אינו יכול לעכל ולספוג את החומרים הנכנסים אליו ועלול לפתח סימפטומים קשים.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן