בריחת שתן (דליפת שתן)

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריחת שתן

בריחת שתןבריחת שתן הינה תופעה מוכרת ברבדים רבים באוכלוסייה – ילדים ומבוגרים, נשים וגברים. אצל ילדים מדובר בתופעה ידועה אשר מתרחשת עד גיל 6 פחות או יותר.

גם בקרב נשים לאחר הריון ואחרי לידה למשל, הדבר אינו נדיר. תופעה זו מאפיינת גם את בני גיל הזהב, בו ניכרים שינויים בריאותיים רבים.

מהי בריחת שתן?

בריחת שתן היא מצב בו ישנה שלפוחית רגיזה שלוחצת או מתכווצת, מתמלאת בשתן והשתן דולף באופן בלתי רצוני, בניגוד למצב בו שלפוחית השתן יכולה לשלוט ביציאת השתן.

הגורמים

ישנם כמה וכמה גורמים לבריחת שתן, והם נחלקים בין הרבדים השונים באוכלוסיה, אולם מקובל לומר כי בכל הגילאים או בכל הקבוצות הסובלות מבעיה זו, המשותף הוא חוסר יכולת להתאפק. השאלה היא מה גורם לחוסר יכולת זו? אחד המאפיינים העוסקים בתחום בריאות גיל הזהב הוא הפחתת היכולת להתאפק או לשלוט בשלפוחית השתן.

לעיתים קרובות, אדם מבוגר חש צורך חזק יותר להטיל שתן, כתוצאה מכיווץ של שלפוחית השתן. כאשר אין שירותים בקרבת מקום, והרצון הופך במהרה לצורך, הרי שקשה מאד להתגבר על צורך זה ולהתאפק.

אפשרות נוספת ומקובלת מאד הינה בריחת שתן בעת צחוק, שיעול, עיטוש ופעולות נוספות כגון אלו אשר ממש לוחצות על שלפוחית השתן. אפשר לומר כי שניים הם הגורמים לבריחת שתן בקרב גיל הזהב – לחץ על שלפוחית השתן ודחף בלתי נשלט.

אבחון

בעיית בריחת השתן אינה נדירה בקרב כל רבדיה אוכלוסיה, ואל לנו להיות מובכים בנוגע לנושא זה. מי שחש שייתכן ויש לו בעיה, חשוב שייגש לרופא. כאשר רופא בא לבחון בעיה כגון בריחת שתן, הוא בודק את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, לצד גילו, עורך בדיקה גופנית וייתכן שגם יערוך בדיקות דם.

מכל אלו מקבל הרופא תמונת מצב. בנוסף לבדיקות האלו, יכול הרופא לבדוק את תדירות התופעה, באיזו סביבה מתקיימת, ולערוך בדיקות גופניות נוספות של דרכי השתן, פולשניות יותר. גילוי התופעה הזו אינו מסובך ונחשב להליך פשוט ומקובל.

טיפול בבריחת שתן

ישנן דרכים רבות לטפל בתופעה זו, כאשר יש חשיבות לאבחון הגורם לבעיה כראוי. אם מדובר בקושי להתאפק, למשל, מקובל להמליץ על תרגילים גופניים של שרירי ריצפת האגן. בתרגילים אלו המטרה היא לתרגל את החזקת שרירי רצפת האגן, מכווצים במשך 10 שניות לפחות, ולאחר מכן מרפים לאט לאט וחוזרים על הפעולה.

תרגול זה יכול לשפר את השליטה הטבעית בשלפוחית השתן באופן משמעותי. לא תמיד ניתן להתאפק ולהחזיק את השרירים מכווצים במהלך 10 שניות ברציפות, אך יש לזכור כי מדובר בתהליך ואם מתמידים בו ניתן להגיע למצב בו מכווצים את שרירים או 10 שניות.

דרך נוספת לטפל בבעיה היא גם שינויים באורחות החיים כגון הפחתה בשתיית מוצרים אשר ידועים כגורמים לייצור יותר שתן, כגון אלכוהול וקפה. אם מקפידים לשתות לפחות 2 ליטר מים ביום, הדבר מסייע לשמור על אחידות בקבלת הנוזלים בגוף, ולא מייצר את שלפוחית השתן מרכזת את כל השתן בבת אחת.

שמירה על משקל גוף ממוצע והימנעות ממצב של השמנת יתר יכולים לסייע גם כן בטיפול בבעיה, כן משקל נוסף מייצר לחץ נוסף. ישנם סוגים שונים של תרופות המטפלות בבעיה, אשר יכולות לסייע להתכווצות השרירים בשלפוחית השתן או לטפל בתופעה מהיבט הורמונאלי.

במקרים מסובכים יותר ניתן לרכוש חיתולים למבוגרים (המיועדים למבוגרים), ובמקרים קיצוניים יותר ניתן לבצע הליכים ניתוחיים, אך הם פחות ופחות מומלצים.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן