דלקת בדרכי השתן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דלקת בדרכי השתן

הדלקות האקוטית של דרכי השתן  מתחלקות לשתי קטגוריות עיקריות: דלקת בדרכי השתן התחתונות הכוללות דלקת של שלפוחית השתן (CYSTITIS) ודלקת של השופכה (URETHRITIS), ודלקות בדרכי השתן העליונות (דלקת של הערמונית, מורסות תוך כליתיות).

דלקות באתרים שונים בדרכי השתן עלולים לקרוא בנקודות שונות בנפרד או ביחד ועלולים להיות עם או בלי נוכחות של תסמינים.

אטיאולוגיהדלקת בדרכי השתן

מספר רב של חיידיקים ומיקרואורגנזים אחרים עלולים להדביק את דרכי השתן ולהוביל לדלקות. אולם הגורם השכיח ביותר ליצירת דלקות של דרכי שתן הוא החיידק ECOLI שאחראי על יצור של קרוב ל -80 אחוז מהדלקות של בדרכי השתן.

תנאים שמשפיעים על הפתולוגיה:

  • מין ופעילות מינית – שלפוחית השתן של האישה מעומדת ליצירת קולוניות של חיידקים רבים וזאת בעיקר עקב האורך הקצר של צינור השופכה עד כ -4 ס"מ בלבד. פעילות מינית גורמת להכנסה של חיידקים לשלפוחית השתן ועשוית באופן זמני לגרום להתפרצות של דלקת בשלפוחית השתן. בנוסף הקרבה של צינור השופכה אצל נשים לפי הטבעת תורם לדלקות השונות.
  • חסימות –  מכשול של בזרימה החופשית של השתן יכול להוביל לדלקות בדרכי השתן. גורמים שעלולים להוביל  לדלקות במצב של חסימות: גידולי סרטן, היצרות, אבנים, הגדלה של בלוטת הערמונית.
  • סיבות נוירולוגיות – הפרעה בעצבוב הנוירולוגי של דרכי השתן עלולה, למשל כתוצאה מפגיעה של עמוד השדרה, טרשת נפוצה וסכרת.

תסמינים

מטופלים אשר להם דלקת בדרכי השתן התחתונות, לדוגמת דלקת בשלפוחית השתן, עלולים להתלונן על התסמינים הבאים: ירידה בכמות השתן, עלייה בשכיחות בנטילת השתן, וכאב באזור הבטן התחתון. השתן עלול לשנות את צבעו לאדום דבר המעיד על נוכחות של של דם בשתן. בנוסף השתן יכול להופיע גס יותר, עכור ומצחין. בבדיקה  כללית של השתן תיהיה נוכחות של גבוהה של כדוריות דם לבנות. בנוסף עלולים להופיע עם בחילה, הקאות וחום.

סכנות וסיבוכים

דלקות בדרכי השתן שאינן מטופלות בהתאם ובזמן עלולות לגרום להחמרה בדלקות והתפשטותם
לאורך דרכי השתן שהסיבוך הכי פחות טוב הוא זיהום שמתפשט לכליות וגורם לפגיעת ברקמת הכליות וירידה בתפקיד הכלייתי עד כדי מחלת כליות – אי ספיקת כליות שעלולה אפילו להוביל לטיפול בדיאליזה.

אבחון

האבחנה של דלקת בדרכי השתן נעשית על ידי התסמינים האופיינים שצויינו לפני כן בשילוב עם בדיקת שתן כללית – בכדי לבדוק נוכחות של דם בשתן, נוכחות מוגברת של כדוריות דם לבנות וחלבונים, ובדיקת שתן לתרבית, שבה מנסים לבודד את החיידק שגרם לדלקת, בכדי להתאים לאושש את האבחנה ולהתאים את הטיפול הנכון לחולה.

מניעה

מניעה של דלקת בדרכי השתן מבוססת של שמירה על היגיינה, בעיקר אצל נשים. שמירה על רחצה יומית בשילוב ניקון יסודי של פי הטבעת. הטיפול בדלקת בדרכי השתן הוא באנטיביוטקיה. לרוב הטיפול הוא בכדורים, או במצבים של אשפוז הם ינתנו בעירויים. הטיפול בדרך כלל נע בין 7-10 ימים בדלקת פשוטה. דלקת חריפה יותר עלולה לגרור טיפול של 3 שבועות.

דלקת בדרכי השתן אצל גברים

באופן כללי דלקת בדרכי השתן היא פחות נפוצה בגברים עקב בגלל המבנה האנטומי שלהם. צינור השופכה אצל הגברים להבדיל מנשים הוא ארוך יותר,לפחות 15 סנטימטר, והנתון הזה מקשה על החיידקים להגיע לשלפוחית השתן ולגרום לדלקת.

טיפול אלטרנטיבי

קיימות חליטות שונות או תמציות אלוורה שתפקידם הוא להוריד את רמות הלחות בגוף ובכך להוריד את רמת הדלקת. באמצעות נטורופתיה, ניתן לטפל בדלקות על ידי משקאות שיגרמו להגברת בהטלת השתן לדוגמא מיצי מלפפון או סלק. שטיפת נרתיק במים פושרים ו-20 טיפות של שמן עץ התה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן