הנקה נכונה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הנקה


ההנקה היא הרגע האינטימי שחולקת האם עם התינוק הרך שזה עתה נולד. זהו רגע מיוחד שאין לו תחליף. אחרי הלידה ניצבת בפני האם הטרייה דילמה. להניק או לא? הזנת הוולד באופן טבעי או באופן מלאכותי עם מזון לתינוק. היום מוצעים בשוק מגוון תחליפים שונים לחלב אם וההנקה נהייתה דבר שאינו מובן מאליו כלל ולא בהכרח נחוץ.

תקופת ההנקההנקה

הנקה הינה מתחילה בתקופת ההיריון, בה גדלים השדיים עקב הורמון הפרולקטין, שמופרש מבלוטות בגוף, ומגביר את תנובת החלב אצל האישה ההרה, בהתאם לכמות ההורמון המופרש בגופה. ניתן להגביר את תנובת החלב עם מזונות שונים, צמחי מרפא ותבלינים.

בתקופת ההנקה, האישה ההרה מניבה חלב אם רב, הניגר משדיה, ומרווה את התינוק כל אימת שיחפוץ לאכול. יש לשים  דגש על הצד שממנו יונק התינוק, כדי למנוע הבעיות שונות כמו יובש של השד, כאבים בצד מסוים עקב חוסר איזון של היניקה, סדקים בפטמה וכדומה. בחלק מהמקרים, מתפתחת אצל האם המניקה דלקת בשד, אשר מלווה בכאב, תחושת שריפה, אדמומיות ועוד.

הנקה ועישון

הנקה ועישון אינם הולכים יחד, כמו שעישון בתקופת ההיריון אינו מומלץ אף הוא. ההנקה הינה תקופה שבה כל מה שהאם מזינה את גופה, אם הוא טוב או לא טוב, מזין או גורע מגופה. חשוב שעובר אל התינוק ישירות, דרך מחזור דם משותף, והתינוק רגיש יותר לכל החומרים שהאם כבר חסינה מפניהם.

עישון בתקופת ההנקה אינו מומלץ, שכן החומרים המסרטנים הרבים מספור שיש בכל סיגריה, עוברים ישירות אל התינוק ועשויים לגרום לו נזקים קשים, כמו פגיעה בתפקוד הריאות שרק התפתחו זה עתה.

פגיעה במערכת החיסון שמתקיימת באופן עצמאי ונפרד ממערכת החיסון של האם רק לאחר השנה הראשונה, בכבד שמסנן את הרעלים ואינו גס וגדול דיו כדי להתמודד עם רעלי הסיגריה.

העישון עשוי לגרום לשורה של מחלות קשות, שבראשן תופעת "מוות בעריסה", תופעה קשה ובעלת תוצאות כואבות שבה תינוק שבנוסף לנסיבות אחרות בחייו, יש ונחשף לעישון פאסיבי מרובה, ובמהלך השינה הוא נפטר ממצוקה נשימתית ללא יכולת להתריע להוריו על כך.

בשל סיבה זו יצאו לשוק מכשירים רבים המעבירים את קולות הנשימה של התינוק בשעת השינה אל ההורים, הישנים בסמוך.

הנקה והפרעות אכילה

הפרעות אכילה יכולות לפגוע בתקופת ההנקה באופן שאינו ניתן לפיצוי לאחר מכן. אישה שילדה זה עתה, ומתקשה לחזור לגזרתה הרגילה, עקב השמנה עודפת בהיריון.

רצוי שתדע שני דברים חשובים: האחד, שמשקל הגוף חוזר לקדמותו לרוב, ללא התערבות נוספת של אכילת יתר וכדומה, עקב הנקה ותנובת חלב שגרתית. הדבר השני הוא שגם אם וכאשר לאישה מניקה נראה שאין היא מצליחה לחזור לגזרתה הרגילה באופן טבעי של הנקה ותזונה רגילה.

כל שינוי תזונתי שתעשה בתפריט שלה, ותמנע מעצמה מזונו שונים או תמעיט באכילה בכלל, היא פוגעת בתינוק ופוגמת בגדילה שלו, שהיא משמעותית ביותר בגיל שנה, השנה שבה לרוב האם מיניקה את ילדה.

הנקה ודכאון לאחר לידה

הנקה מעצימה את יכולתה של האישה להימנע מדיכאון לאחר הלידה, עקב הפרשת הורמון האוקסיטוצין בשעת ההנקה, שגורם לאושר ולשלווה. הסיבה הפיזיולוגית שלובה בד בבד בסיבה הנפשית, שהיא מחד, הנפרדות שיש לאם הטרייה מילדה שעד עתה היה חלק ממנה. שנית, בשל החשיבות שהוא מקבל בחייה, והיחס העודף. את שני אלו ניתן לשפר באמצעות הנקה, שהיא רגע אינטימי של חיבור בין האם לילדה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן