תינוקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תינוקות

תינוקותהאזרחים הקטנים והחדשים של העולם, הם מקור בלתי נדלה של אושר ושמחה להוריהם. תשעה חודשים חיכיתם לרגע ואחרי הלידה, אתם חוזרים הביתה, בחיקכם תינוק או תינוקת זעירים, ואתם שואלים את עצמכם – מה עושים עכשיו?

הורים רבים ייגלו כי הידע שצברו בשלב ההיריון הוא רק קצה קרחון של עולם שלם של ידע, והנושא הוא רחב הרבה יותר ממה ששיערנו בהתחלה.

תינוק חדש – איפה מתחילים

ראשית, כדאי להכיר את הטיפולים הרפואיים והשירותים הרפואיים שמלווים את התינוק מרגע לידתו ועד בגרות. בבית החולים רופאי הילדים שבמחלקת התינוקות בדקו שהילד עולה במשקל ושהכול בסדר, אבל, זה בוודאי לא מספיק. בכל קופות החולים ישנם רופאי ילדים, שהתמחו בתחום בבית חולים במשך 5 שנים.

כדאי להכיר את רופאי הילדים בשכונה או בקופה וליצור קשר משמעותי עם רופא קבוע, שכן הקשר האישי עם הילד הוא חשוב מאוד. אם אינכם מכירים, כדאי להתייעץ עם הורים אחרים וללכת לרופא שהורים אחרים המליצו עליו.

ישנם רופאי משפחה שהוכשרו גם הם לטיפול בילדים, אך ההמלצה היא להגיע אליהם בשלבים מתקדמים יותר, וכשהתינוק עדיין קטן, להיות מטופלים אצל רופא ילדים מומחה.

טיפת חלב

טיפת חלב הוא בשמן הבלתי רשמי של התחנות לבריאות הציבור שמפעיל משרד הבריאות. הרעיון של טיפת חלב נוצר בשנות העשרים, כשהנרייטה סולד הבחינה שתינוקות יהודים מתים ממחסור בתזונה, והיא יחד עם אחיות רחמניות חילקו חלב פרה מזין לתינוקות. מאז המוסד הזה השתנה ללא הכר, אך הוא עדיין מוסד חשוב מאוד להתפתחותם של ילדים.

אחרי הלידה, במקום להניק צריך להתקשר לתחנת טיפת חלב הקרובה לביתכם ולקבוע תור. ישנם מקומות שבהן טיפת חלב שייכת לקופת החולים, וישנם מקומות שטיפת חלב היא ברשות העירייה או ברשות משרד הבריאות.

התור הראשון נקבע על פי רוב לגיל חודש, אך לפעמים קובעים אפילו קודם. בביקור הראשון של התינוק בטיפת חלב, מתחיל המעקב ההתפתחותי אחר התינוק. חשוב להדגיש, לטיפת חלב מגיעים התינוקות רק כשהם בריאים, ושם עוקבים אחרי התפתחותם המוטורית, השכלית והנפשית. לא לוקחים תינוק חולה לטיפת חלב, אלא לרופא ילדים.

מה עושים בטיפת חלב?

בטיפת חלב ישנן אחיות ורופאים שעיקר ההתמחות שלהם הוא בהתפתחות תינוקות. הם עוקבים אחרי ההתפתחות השכלית והגופנית של התינוקות בשלבים קריטיים של התפתחותו.

חשוב לדעת, כי המבחנים שעושים בטיפת חלב הם בהשוואה לתינוק ממוצע באותו גיל, אך בהחלט ייתכן כי ישנם ילדים שיאחרו להשיג מיומנויות מסוימות, ועדיין יהיו בסדר גמור במהלך חייהם, כך שכדאי להתייחס להמלצות טיפת חלב בכובד ראש, אך לא כ"תורה מסיני".

בטיפת חלב בודקים את החושים – ראיה, שמיעה מישוש, גדילה והתפתחות שפתית תקינה ומעקב אחר גדילת התינוק והתפתחותו.

אחיות טיפת חלב אחראיות גם למתן חיסונים לתינוקות, עד גיל שש. רוב החיסונים ניתנים לילדים עד גיל שנה, אך גם אחר כך חשוב להגיע למעקב שגרתי בתחנה.

תינוקות – חוגים, העשרה והתפתחות

שנת החיים הראשונה של התינוק היא קריטית להמשך חייו והתפתחות. ככל שגדילתו בשנה הראשונה תהיה מיטבית, כך הסיכוי להקטין או למנוע בעיות בעתיד הוא גדול יותר.

במידה ויש חשש כי קצב ההתפתחות שלו איטי יחסית, יתכן וכבר בגיל הזה יתאפשר להזריק לילד הורמון גדילה. בעבר, עיקר תשומת הלב ההורית הוקדשה להתפתחות פיזית של התינוק – עליה במשקל, אכילה מסודרת וכדומה.

כיום יודעים שכדאי להשקיע גם במישורי התפתחות אחרים, וניתן להשפיע על כך כבר בגיל מוקדם. חשוב לציין – הורים יכולים לקדם את ילדיהם באמצעים פשוטים וזמינים שנמצאים בכל בית, כל עוד ישנה מודעות הורית לכך.

דרישותיהם של תינוקות קטנים כל כך, הן מצומצמות מאוד, ובתשומת לב הורית מספקת ניתן לספק את כל צרכי התינוק בצורה המיטבית. להורים שמעוניינים להרחיב מעבר לכך, ישנן הזדמנויות רבות ועשירות שמוצעות לכל הורה.

כמעט בכל מרכז רפואי שבו יש מרפאת ילדים מתקיימים קורסים לעיסוי תינוקות. הקורס מלמד את ההורים טכניקות לעיסוי תינוקם, וע"י כך לפתח את המוטוריקה וההתפתחות הכללית שלו. חשוב לציין כי ישנם גם ספרים שמלמדים עיסוי תינוקות, ובאופן כללי שהקורסים לעיסוי תינוקות הם קצרים (ארבע פגישות בממוצע) וזולים יחסית.

להורים שמעוניינים להרחיב מעבר לכך, מוצעות סדנאות של יוגה להורים ולילדים. סדנאות היוגה אינן שונות באופן מהותי מעיסוי תינוקות, אך הן עובדות בשיטות שונות, ומלמדות את ההורים תנוחות שונות וייחודיות ליוגה, מעבר לעיסוי רגיל. ביוגה, הדגש הוא לא רק מגע של ההורה בתינוק, אלא קשר פיזי ורגשי בין הורים וילדים.

ישנם חוגים נוספים לתנועת תינוקות, פיזיותרפיה לתינוקות וכדומה. חשוב לזכור כי גופם של התינוקות הוא קטן, וכל מגע הורי בתינוק, בין אם מדובר בחיבוק רגיל ובין אם מדובר ביוגה – מועיל ומעודד את התפתחותו התקינה של התינוק.

חוג נוסף שמוצע להורים הוא חוג שחייה לתינוקות, ובחוג זה מפתחים את היכולת המוטורית של התינוק באמצעות שחיה ותרגילי מים בברכה.

מוצרי תינוקות

תינוק קטן זקוק לאהבה, חום והגנה, אך גם להרבה מאוד אביזרים וחפצים. חנויות רבות עוסקות במוצרי תינוקות – החל במוצצים המרגיעים את התינוקות ומקלים עליהם בעת בקיעת השיניים, וכלה בצבעי הקיר לחדר הילדים העתידי. רבים מבתי העסק מציעים חבילות לידה שכוללות את מרבית המוצרים בעסקה אחת, בדרך כלל לפני הלידה הקרובה.

אז מה באמת צריך תינוק? תינוק זקוק לרהיטים בסיסיים – מיטת תינוק, המכונה "לול" למשך שנת חייו הראשונה, שידה להחתלה וכסא בטיחות לרכב. חשוב לדעת שריהוט תינוקות חייב לעמוד בקריטריונים בטיחותיים מחמירים, ועל ההורים לדרוש מהמוכר את תו התקן שעל פיו נמכר המוצר.

בחודשים הראשונים, התינוק זקוק למיטה קטנה יותר מזו המוצעת בחנויות. מיטה זו מכונה "עריסה" ובדרך כלל ניתן להשאיל עריסה לחודשיים או שלושה באגודות כמו יד שרה, וייתכן שלא כדאי להשקיע את הסכום בקניית עריסה, כאשר היא משמשת את המשפחה זמן קצר בלבד.

תינוק זקוק מעבר לריהוט גם לביגוד – בגדי גוף קטנים ונוחים, עשויים מכותנה יספקו את טעמו האופנתי של התינוק (ואפילו של התינוקת) במשך תקופת חייהם הראשונה. מוצצים, בקבוקים לתינוקות – גם כאן ישנן חברות רבות והיצע גדול, הדבר הקריטי ביותר הוא כמובן – בטיחות המוצר – האם הוא עומד בקריטריונים הבטיחותיים.

מוצר חשוב נוסף הוא עגלה – עולם העגלות מתחלק לשניים. העגלה עד גיל שנה, והעגלה לאחר גיל שנה. עד גיל שנה, כאשר התינוק רוב הזמן במצב שכיבה, הוא זקוק לעגלה מסוג אחד, ולאחר גיל שנה יש צורך בטיולון. ישנן עגלות שהן גם במצב שכיבה וגם טיולון, אך הניסיון מלמד כי הורים רבים מעדיפים לקנות בכל מקרה טיולון, כך ששווה לחשוב על כך מראש.

תינוקות – אתרים ופורומים

נושא ההורות לתינוקות הוא גדול, עצום מרגש ומפחיד כאחד. כיום ניתן למצוא מידע על כל נושא במאות אתרים ופורומים לכל עניין בנושא הריון לידה ומשפחה. ישנם פורומים המיועדים לזוגות עוד לפני ההיריון עצמו, ישנם אתרים בנושא ההיריון רבים מאוד הם האתרים על גידול תינוקות בכל פן שהוא – החל מתזונה ובריאות ועד מוצרים חדישים לתינוק, על הכול ניתן למצוא חומר ושיתוף באתרי האינטרנט בעברית.

הכי חשוב, התינוק צריך יותר מכול חום ואהבה, ואת אלה אף אחד לא יכול לספק את זה מלבד הוריו.
ושיהיה במזל.

Babies

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן