חיסונים להגנה מפני מחלות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חיסונים

חיסוניםמיליוני בני אדם בעולם חייבים את חייהם ובריאותם לחיסונים השונים והמדובר הוא בעיקר באוכלוסיית הילדים.

אחת המחלות הנוראיות אשר קטלה כמות בלתי נתפסת של אנשים לפני כמה מאות שנים, מחלת האבעבועות השחורות, נעלמה כלא הייתה בזכות החיסון אשר הומצא נגדה.

מחלות נוספות כגון טטנוס, דלקת קרום המוח, דיפטריה ושיתוק ילדים, הפכו להיות זניחות וכל זאת בזכות חיסונים.

מהם חיסונים?

גוף האדם חשוף באופן תמידי לנגיפים, חיידקים ופטריות אשר מביאים לתחלואה רבה. מערכת החיסון שלנו היא זו שמגנה עלינו מפניהם. בזמן שהגוף נתקף על ידי מיקרואורגניזם, תאי מערכת החיסון באים לבלום את התפשטות הגורם למחלה ויוצרים הגנה אפקטיבית לטווח זמן ארוך.

במשך הזמן המערכת החיסונית כבר מכירה ומזהה את מחולל המחלה ויוצרת מנגנוני הגנה אשר מביאים לסילוק הפולשים הזרים באמצעות נוגדנים. זאת ועוד, המערכת החיסונית מייצרת סוג של זיכרון הנקרא זיכרון חיסוני והוא מונע את חזרתה של המחלה.

באמצעות הזיכרון החיסוני, בזמן שהגוף נחשף שוב לאותו אורגניזם, המערכת החיסונית תפתח במתקפה כנגדו, כך שהחשיפה הנשנית תתבטא בחולי קל או שלא יהיו כלל שום סממני מחלה. חיסונים מחקים את החשיפה שלנו לאורגניזמים ומייצרים זיכרון חיסוני כך שהגוף לא יצטרך לחוות את המחלה.

חיסונים אלה נקראים חיסונים פעילים. חיסונים מתחלקים לשתי קבוצות : חיסון חי מוחלש –  זהו חיסון אשר מכיל אורגניזם חי מוחלש, כמו החיסון המרובע, וחיסון מומת /חלקיקי – חיסון אשר מכיל אורגניזם מת או חלקי אורגניזם כגון חיסון נגד שפעת, חיסון סרטן צוואר הרחם וחיסון מחומש.

חיסונים נפוצים

חיסון כנגד נגיף הרוטה

חיסון נגד וירוס הרוטה אלה הם חיסונים חיים מוחלשים הניתנים באמצעות טיפות לפה. חיסונים אלה ניתנים על דרך השגרה בגיל הילדות בטיפות החלב השונות. עד גיל שמונה חודשים יש להשלים את כל מנות החיסון.

חיסונים נגד הפטיטיס B

חיסון זה כנגד מחלת הצהבת, ניתן בכדי למנוע מחלת כבד קשה (למשל, שחמת הכבד) אשר עלולה להתפתח כתוצאה מזיהום בנגיף. החיסון מוזרק ישירות לשריר מייד לאחר הלידה וגם בגילאי חודש וחצי שנה.

נגיף ההפטיטיס תוקף את הכבד אך לעיתים סימני המחלה כלל אינם מורגשים או עד שמופיעה דלקת בכבד אשר עלולה לגרום למחלה כרונית ואף לסרטן בכבד. חיסון זה והחיסון נגד סרטן צוואר הרחם הם שני החיסונים היחידים אשר מונעים סרטן.

חיסון מחומש

ניתן כנגד דיפטריה, טטנוס, שעלת, פוליו והמופילוס. בימים עברו, חיסונים אלה ניתנו בנפרד אך כיום באמצעות טכנולוגיות מתקדמות ניתנים חיסונים אלה בו זמנית. חיסון מחומש מהווה חלק משגרת החיסונים של הילדים בארץ.

חיסונים כנגד חיידק הפנוימוקוק

חיסון זה מורכב משבעה סוגים בולטים ואלימים של חיידק הפנוימוקוק אשר גורם לדלקת קרום המוח, דלקת ריאות, זיהומים בדם ודלקות אוזניים. החיסון ניתן בגיל חודשיים, ארבעה חודשים וגיל שנה.

חיסון מרובע

חיסון מרובע ניתן כנגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח. חיסון זה ניתן באמצעות זריקה ישירות לשריר בגיל שנה ובכיתה א.

A חיסון כנגד הפטיטיס

חיסון זה ניתן בגיל שנה ובגיל שנתיים. חיסון זה ניתן גם במסגרת חיסונים לפני נסיעה לחו"ל, בעיקר למטיילים הנוסעים למדינות עולם שלישי ומדינות מתפתחות.

כמו כן, במקרים של נשיכה על ידי בעל חיים – כלב, זאב או שועל – ניתן לאדם שננשך חיסון נגד כלבת, אשר מונע את מעבר הנגיף למערכת העצבים.

האם מוכרחים לעשות חיסונים?

אין ספק כי החיסונים ביכולתם למנוע מגיפות המוניות ומחלות קשות. המציאות מצביעה על כך שחיסונים הצילו חייהם של אנשים יותר מכל סוג של תרופה והם מהווים חלק מוצלח במיוחד מעולם הטכנולוגיה הרפואית.

שיעור התחסנות גבוה בקרב האוכלוסייה הכללית, הוא מרכיב חשוב מאין כמותו להצלחת מערכת החיסונים. מחקרים רבים הוכיחו זה לא מכבר כי ישנו קשר ברור ומובהק בין עליית אחוזי התחלואה לבין ירידה בשיעור ההתחסנות בקרב האוכלוסייה הכללית.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן