מחלת לב שיגרונית: מהי קדחת שיגרונית? וכיצד ניתן לטפל בה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלת לב שיגרונית - כל מה שצריך לדעת על קדחת שיגרונית ועל הטיפול בה


אם יש איבר שפגיעה בו עלולה להתפתח מהר מאוד לכדי סכנת חיים מוחשית, יהיה זה בוודאי הלב. קדחת שיגרונית (או "קדחתמחלת לב שיגרונית - כל מה שצריך לדעת על קדחת שיגרונית ועל הטיפול בה השיגרון") היא מחלה דלקתית רב מערכתית, שעלולה לפגוע בצורה חמורה בלב. מחלה זו נחשבת ככל הנראה לאוטואימונית, והיא מתפתחת ערב תגובת המערכת החיסונית לזיהום מחיידק הסטרפטוקוקוס בדרכי הנשימה העליונות. המערכת החיסונית תוקפת למעשה לא רק את החיידק עצמו, אלא גם איברים שונים ומערכות חיוניות בו – כולל הלב.

למרות שקדחת שיגרונית נחשבת לנדירה בעולם המערבי, כן חשוב להכיר אותה ואת האופן שבו היא עלולה לחולל נזקים ללב שלנו.

מה הם התסמינים העיקריים של קדחת שיגרונית?

עוד לפני שמתייחסים לקשר ההדוק בין קדחת למחלת לב שיגרונית, חשוב למפות בצורה מדויקת יותר את הבעיה שאנחנו מתמודדים איתה. אבחון קדחת שיגרונית נעשה על פי התסמינים הנובעים ממנה. הסימפטומים השכיחים יותר הם:

  • קרדיטיס – דלקת בשריר הלב. הסימפטום החמור ביותר והרלוונטי ביותר לענייננו, ולו מכיוון שבכוחה של הדלקת לפגוע במסתמי הלב
  • פוליארתריטיס מגרטורית – דלקת מפרקים נודדת המופיעה בצורה אסימטרית, בה מעורבים יותר מאשר מפרק אחד. תסמין שכיח אצל כ-75% מהחולים, אצל רובם הבעיה תחלוף כעבור כמה שבועות (ללא טיפול) או יום (בהינתן טיפול מותאם ויעיל)
  • מחולית על שם סיידנהם – תופעה במסגרתה החולה סובל מתנועות לא רצוניות ומהירות, ללא מטרת. שכיח אצל כ-15-10% מהחולים בדלקת שיגרונית, בעיקר נשים
  • אריתרמה מרגינטום – פריחה שאינה מגדרת המופיעה על הגב ואזורי הגפיים הפנימיים
  • קשריות תת עוריות – נפיחויות בעלות צורה עגולה, שאינן כואבות

לצד אלו יש כמה קריטריונים הנחשבים למשניים, דוגמת חום, כאבי מפרק או ממצאים שונים המופיעים בבדיקות מעבדה או א.ק.ג.

כיצד מתפתחת מחלת לב שיגרונית?

מחלת לב שיגרונית (מכונה גם "מחלת לב ראומטית") היא מהסיבוכים הנפוצים של קדחת שיגרונית. המדובר הוא במצב בו הקדחת השיגרונית גורמת לנזק של ממש למסתמי ולשריר הלב. כבר כאן אפשר להבין את פוטנציאל הפגיעה הגובה של המחלה בתפקוד הלב בפרט והגוף בכלל. המסתמים לוקחים על עצמם את ויסות כיוון זרימת הלב, בעוד ששריר הלב מכווץ אותו ומבטיח שפעולת העברת הדם לחלקי הגוף ולאיברים השונים תיעשה בצורה נאותה. מחלת לב שיגרונית היא כרונית ומעלה בצורה משמעותית את הסיכוניים לאי ספיקת לב ולבעיות אחרות.

חשוב לשים לב לכך שלעיתים עובר פרק זמן ארוך מאוד מרגע הקדחת השיגרונית ועד להתפתחות מחלת הלב, פרק זמן שיכול להגיע גם ל-20-10 שנה.

כיצד מטפלים במחלה?

מחלת לב שיגרונית נחשבת לסיבוך מרכזי אך מאוחר של קדחת שיגרונית, והיא תתפתח לרוב אם הבעיה לא טופלה בצורה נאותה. ההתמודדות עם מחלת הלב השיגרונית מתחילה, קודם כל, בחיסול חיידק הסטרפטוקוקוס. ישנן תרופות אנטיביוטיות המיועדות למטרה הזו בדיוק, המותאמות על ידי הרופא המטפל. היפטרות מהחיידק היא השלב המרכזי בדרך לריפויים של הלב והאיברים האחרים, מה גם שללא הפעולה הזו הבעיה עלולה לחזור מהר מכפי שחושבים.

אופן הטיפול במחלת לב שיגרונית משתנה בכל אחד מהמקרים על פי מאפייני המחלה ודרגת החומרה שלה, כאשר בדרך כלל יש צורך בשילוב של כמה אופני טיפול. במקרים הפשוטים יותר, ייתכן שהרופא ימליץ על מנוחה בלבד "עד יעבור זעם". ככל שהמקרה מורכב יותר כך יש צורך בטיפולים אשר מתמודדים עם התסמינים או אפילו יורדים לשורש הבעיה. הטיפול התרופצי נפוץ מאוד במאבק נגד מחלת לב שיגרונית, והוא כולל בתוכו סטרואידים, תרופות משתנות, תרופות המאטות את קצב הלב ועוד.

מקורות ולקריאה נוספת:
Rheumatic Fever – 1997 Case Definition
What is Rheumatic Heart Disease?

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן