סוגי דיאטות – מדיאטת אטקינס ועד דיאטת פופקורן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סוגי דיאטות

סוגי דיאטותדיאטה דורשת מאיתנו להפחית את כמויות המזון שאנו צורכים ואף להמנע ממזונות מסוימים תוך התאמת הדיאטה לצרכינו ובחירת דיאטה מאוזנת או דיאטה בזק, דיאטה לטווח ארוך או לטווח קצר.

כיום ניתן למצוא מגוון של דיאטות , לכל דיאטה היתרונות והחסרונות שלה, ישנן דיאטות שקלות לעשייה וישנן הדורשות מאיתנו תפריט מיוחד. להלן מספר דיאטות המוכרות יותר.

דיאטת אטקינס

דיאטת אטקינס הינה דיאטה שפותחה על ידי ד"ר רוברט אטקינס. הדיאטה מאפשרת ירידה מהירה במשקל. דיאטת אטקינס עשירה בחלבונים ודלה בפחמימות. הדיאטה כוללת הימנעות כמעט מוחלטת מפחמימות למיניהן ואכילה של בשר ודגים כמעט ללא הגבלה.

הרעיון שעומד מאחורי דיאטה זו היא שהגוף תמיד שואף להיות מאוזן מבחינת הסוכר בדם אכילת פחמימות גורמות להפרשה גבוהה של הסוכר בזמן קצר המגבירה את רמת האינסולין בדם. כתוצאה מרמת אינסולין גבוהה בדם תחושת הרעב חוזרת מהר ולאחר שעתיים אנו חשים רעבים וצורך לאכול עוד פעם. חלבונים לעומת זאת משחררים סוכר באופן הדרגתי יותר ולכן תחושת שובע למשך זמן ארוך יותר.

עם זאת חשוב לציין כי דיאטה זו שנויה במחלוקת, בטענה שהיא פוגעת בבריאות מאחר שהיא אינה מאוזנת וכוללת את המחסור בפחמימות, ניתן למצוא מחקרים שהתפרסמו לכאן ולכאן.

דיאטת חרמון מן

שיטה המשלבת בין דיאטת הפרדת מזונות ובין שיטות לדיכוי התיאבון באמצעות לייזר או דיקור סיני. התפריט כולל הפרדת מזונות המאפשרת לאכול סוג מזונות אחד או שניים ללא הגבלה בכמות בזמני הארוחות או מספר הארוחות. מדי שבוע מתחלפים צירופי המזון השונים. שבוע אחד כולל רק מזון מקבוצת הפחמימות ושבוע לאחר מכן רק מקבוצת החלבונים.

דיאטת מרק כרוב

דיאטה זו היא מהירה לירידה אך קשה לעמוד בה לאורך זמן, זוהי דיאטה המשילה זמן קצר קילוגרמים רבים, אך לפני תחילת הדיאטה יש להיוועץ עם הרופא. מרכיב המרכזי בדיאטה הוא מרק כרוב הכולל כרוב גדול, שני בצלים, ראש סלרי ושני פלפלים ירוקים מבושלים עם מים. ניתן להוסיף מעט מרק עוף או מלח ופלפל. לצד המרק כרוב ישנו תפריט מצומם הכולל בעיקר פירות, ירקות ובשר.

דיאטת לחם

דיאטת הלחם מאפשרת לאכול בין 8 – 12 פרוסות לחם ביום. הרעיון הוא שאכילת הפחמימות כל כמה שעות במידה קצובה גורמות לעליה של רמת האינסולין בדם. מותר לאכול את הלחם עם ממרחים שונים כגון טחינה, חומוס או גבינה רזה, להימנע מחמאה מרגרינה או ממרחים מתוקים. מותר לאכול פרי אחד, ירקות ללא הגבלה ויוגורט אחד ביום. פעמים בשבוע מותר להחליף עם מנת בשר או דג. בהמשך הדיאטה מאפשרת החלפת מנות לחם גם בפחמימות אחרות.

דיאטת הצירופים

דיאטת הצירופים כוללת הפרדת מזונות ומחזוריות של אכילה. דיאטה זו גורסת כי הגורם העיקרי להשמנה הוא אי יכולתם של מזונות מסוימים להתעכל בשל שילובם עם מזונות אחרים ומזונות אלו המצטברים בגוף וגורמים להשמנה. בדיאטה זו אוכלים בכל ארוחה סוג מזון אחד, לפיכך אין לשלב פחמימה עם בשר או אכילת לחם עם גבינות. הדיאטה היא במחזוריות בהתאמה לשעות של האכילה, העיכול והספיגה.

דיאטת דרך המלך

דיאטת דרך המלך מבוססת על מחקרם של ריצרד ורייצל הלר המראים כי אכילת פחמימות גורמת לתחושת רעב לאחר זמן קצר בשל הפרשת האינסולין הגבוהה בדם. לפי שיטה זו ריכוז הפחמימות הינו בארוחת הערב בלבד. במהלך היום ניתן לאכול חלבונים, ירקות שלי פחמימות כגון ירקות ירוקים ושומנים מהצומח כגון אגוזים ושקדים. ארוחות הערב יכולה לכלול עד 1200 קלוריות.

דיאטת פופקורן

דיאטה המבוססת רק על פופקורן, הכנת הפופקורן עם מעט שמן. אין הגבלה של אכילת פופקורן. מומלץ להימנע מקפה, תה, משקאות מוגזים ומתוקים ושתייה מרובה של מים ( להרחבה: מים ובריאות). דיאטה זו מומלצת למשך שבעה ימים בלבד. הרעיון הוא שפופקורן גורם לתחושת שובע בשל הסיבים התזונתיים שבו, אכילה לאורך כל היום תעניק את תושבת השבע

דיאטת קלאב

דיאטה שמטרתה מעבר לירידה להעניק לאדם הרגלי אכילה, שינוי אורח החיים ולשיפור הבריאות. הדיאטה כוללת קבוצת הרזיה. התוכנית בנויה משלושה שלבים בתוספת עקרונות ברורים. בשלב הראשון נבנה תפריט עם המנחה. בשלב השני האדם משתמש בתפריט שהינו רחב ומגוון תוך אפשרויות החלפה של מזונות. לאחר השגת המשקל הרצוי האדם ממשיך בקבוצת התמיכה במטרה לשמור על המשקל שהושג, בשלב זה האדם מנסה שינויים בתפריט על מנת להגיע לתפריט האידיאלי.

עקרונות נוספים היא שתייה מרובה, שימוש בצלחות קטנות, שימוש בסוכרייה חמוצה לפני הארוחה – מעלה את הסוכר בדם, מנת מיוחדת או מותר לשמירת המוטיבציה ותפריט מגוון. דיאטה זו היא דיאטה מאוזנת וארוכת טווח לכן גם הירידה היא איטית, יתרונה שגם לאחר הירידה האדם נמצא במסגרת לשמירה על המשקל שהושג.

דיאטת השמנה

דיאטה השמנה מיועדת לאנשים שסובלים מתת משקל וצריכים להעלות את משקל גופם בשל בעיות רפואיות שונות שנגרמות להם עקב משקלם הנמוך. במהלך הדיאטה על אנשים אלו להשלים מרכיבים תזונתיים שונים שחסרים בגופם כמו חלבונים, מינרלים, מזונות בעלי ערכים תזוניים, ויטמינים ועוד.

ישנם עוד מבחר רב של דיאטות כגון דיאטה לפי סוג הדם, דיאטה ים תיכונית, דיאטת מיץ הגת (הפכה לפופולארית בשנה האחרונה),  דיאטת תפוחים, צום מיצים, דיאטת שומרי משקל, דיאטה צרפתית ועוד.

ראו גם:

דיאטת דוקאן

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן