עכברת – היא הייתה כאן ב-2018, האם קיימת סכנה גם השנה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהי קדחת צהובה?

אימל'א, עכבר! הרבה אנשים חוששים מעכברים, בדרך כלל שלא בצדק. הם לא תוקפניים, אם כי לא רצוי שיסתובבו להם חופשי בבית (אלא אם כן הם מטופלים ומחוזקים כחיות מחמד). בשנת 2018, זכו העכברים לפרסומת שלילית, עקב התפרצות לא כל כך שגרתית של מחלת העכברת. האם אפשר להידבק בגלל נשיכה? איך עוברת המחלה מעכברים לבני אדם ובכלל, האם קיימת סכנת הידבקות גם השנה?

כיצד נדבקים בעכברת?עכברת - היא הייתה כאן ב-2018, האם קיימת סכנה השנה?

ההדבקה במחלה, שנקראת גם לפטוספירוזיס, איננה מתרחשת במגע מזדמן עם בעל החיים. על מנת שתתרחש, חייב להיווצר מגע בין האדם לבין הפרשה נגועה. המחלה נגרמת בשל חיידק  זיהומי, שדווקא לא נחשב למאוד מסוכן, אולם מיעוט הנדבקים יכולים לסבול מסיבוכים מסוכנים.

 

ההדבקה תתרחש בדרך כלל כאשר עכבר נדבק ומפיץ את הזיהום בהפרשת השתן. על פי רוב, המחלה תעבור בשל חשיפה לשתן נגוע שנמצא במקורות מים מזוהמים. כך, מי שטייל בנחל באזור הצפון, נכנס למים שזוהמו ויש ברגליו שריטה פתוחה, עלול להידבק. מי שמבצע ספורט אתגרי בטבע, סנפלינג באזורי אגמים או מי ששוחה במקום שבו יש התפרצות של עכברת עלול להידבק. ידוע כי באזורים מוכי אסון, לאחר שיטפונות, מהומות, שריפות, כאשר הסניטציה רעועה, מספר החולים עלול לזנק.

 

האם רק עכברים מובילים להידבקות בעכברת?

למרות שמה של המחלה הנישא בפי כל, למעשה לא העכברים בלבד הם הנשאים אשר גורמים למחלה. חיידקי לפטוספירוזיס יכולים להדביק מגוון די רחב של בעלי חיים. מקובל להניח כי המכרסמים הם ה"אשם" העיקרי אבל למעשה, בארץ ההתפרצות של 2018 ככל הנראה נגרמה מגורם אחר. באותה שנה, חל זינוק במספר חזירי הבר ששוטטו להם להנאתם ברמת הגולן. חלק מאותם חזירים ככל הנראה נדבקו והם היו המקור להתפרצות (נדבקו כמה עשרות אנשים).

 

אילו אזורים בארץ נחשבים למועדים לפורענות?

בשונה ממדינות מתפתחות, שבהן תנאי היגיינה לא טובים במיוחד, בארץ הסיכוי להידבק בדרך כלל קטן. המקרים האחרונים אירעו ברמת הגולן, בתקופה שבה טרם פורסמה אזהרה על ידי משרד הבריאות, על סכנת ההדבקה. נכון להיום, לא קיימת אזהרה קונקרטית על מקרי עכברת באזור הצפון או בכלל.

 

האם גם השנה אנחנו צריכים לדאוג?

אין כל צורך לדאוג, ובוודאי שלא להיכנס לפניקה. גם מי שטייל בנחל כזה או אחר נמצא בסיכון נמוך מאוד לחלות. רק מי שפיתח מחלת חום מספר ימים לפחות לאחר ביקור באזור או רחצה בנחל או מקווה מים, צריך להיות עם היד על הדופק. השנה, אין משהו קונקרטי. אפשר להמליץ, למבקשים לטייל באזור ולהיכנס למקווה מים, להתעדכן האם פורסמה אזהרה מטעם משרד הבריאות או מקורות אחרים.

 

אילו בדיקות קיימות לאבחון מחלת העכברת?

ניתן לזהות עכברת באמצעות בדיקת דם, אולם היא לא מבוצעת באופן שוטף. בדרך כלל, זיהוי המחלה נעשה על פי הסימפטומים ובהתאם לעובדה שאותרו כמה מקרי מחלה באזור מסוים בארץ. הסימפטומים האופייניים מגיעים מספר ימים לאחר ההדבקה, בצורה של חום, צמרמורות, שרירים דואבים. החום עשוי שלא להגיב לאקמול או לתרופות דומות, עשויים לסבול מתופעות כגון: הקאות ו/או  עיניים אדומות.
אחד מכל עשרה חולים עשוי לפתח תסמינים יותר בעייתיים, שלא חולפים בתוך ימים מספר. אלה יכולים להיות פגיעה בכבד, דלקת מוח, הפרעות בקצב הלב, קשיי נשימה, נזק כלייתי ועוד. נשים הרות – מומלצת השגחה מיוחד שכן החיידק עלול מאוד להזיק לעובר. טיפול: אין נוהגים לחסן מפני עכברת. בדרך כלל טיפול תומך והשגחה מספיקים. במידת הצורך, מתן אנטיביוטיקה.

 >

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן