רעלת הריון – סימפטומים ודרכי טיפול

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

רעלת הריון

רעלת הריון (pre-eclampsia) היא תסמונת הריונית הקשורה במספר תסמינים המופיעים באישה ההרה,רעלת הריון וביניהם יתר לחץ דם, הפרשת חלבון בשתן ובצקות לאחר שבוע עשרים להריון. הפתופיזיולוגיה הקשורה להתפתחות רעלת ההריון לא ברורה. מחלה זו מופיעה בהריון בלבד, ואינה מופיעה בבעלי חיים אחרים, מלבד האדם.

רעלת הריון נפוצה יותר בהריונות ראשוניים, בשיעור של 15% בערך, ונדירה יותר בנשים שכבר ילדו. רעלת הריון בהריון קודם מגבירה את הסיכון לחלות במחלה בהריון נוסף. רעלת הריון קשורה גם בסיכון מוגבר לעתיד למחלת כליות. סיבוכים של רעלת הריון ויתר לחץ דם בהריון הם הסיבה השלישית בשכיחותה לתמותה אימהות (לאחר תסחיפים ודימומים).

תיאוריות הקשורות להתפתחות המחלה

מעט מאוד ידוע על הגורמים לרעלת הריון. תיאוריות רבות הוצעו כבסיס להתפתחות המחלה, אך טרם נמצאו הוכחות חד משמעיות התומכות באחת התיאוריות. ככל הנראה מדובר בפגיעה בכלי הדם המחברים את השליה לרחם.

ידוע שהוצאה של השליה מהרחם מביאה לריפוי של רעלת ההריון. בין התיאוריות שהוצעו: הפרעה בחדירת תאי השלייה (טרופולבסט) אל תוך הרחם, פגיעה בתאים המצפים את כלי הדם האמהיים (אנדותל), פגיעה הקשורה למערכת החיסון, ועוד. במחלה זו, עדיין רב הנסתר על הנגלה, והגורמים האמיתיים למחלה טרם נמצאו. לא קיימת היום שיטה מהימנה לנבא התפתחות של רעלת הריון באשה הרה.

סימפטומים אופייניים

כאמור, הסימפטומים המרכזיים של רעלת הריון הם יתר לחץ דם, בצקת בגוף והפרשת חלבון בשתן. רעלת הריון מתקדמת יכולה להופיע יחד עם התכווצויות (Eclampsia). יתר לחץ דם פתולוגי נחשב כלחץ דם גבוה מ – 140/90 שנמדד בשתי מדידות נפרדות.

כדאי לשים לב שבצקת בגפיים בלבד נפוצה בנשים בהריון, והבצקת המופיעה ברעלת היא כללית, ומפושטת בכל הגוף.סימנים נוספים של רעלת הריון יכולים להופיע באיברים רבים: כאבי ראש, טשטוש ראייה, הפרעה בתפקוד הכליות, הפרעה בתפקודי הכבד, שינויים שונים במערכת הדם ובמספר הטסיות, הפחתה בנפח הדם, ועוד.

רעלת הריון יכולה לגרום לסיבוכים שונים בהריון, וביניהם להיפרדות שלייה מהרחם, שיכולה לפגוע בעובר. הסיבוך המשמעותי ביותר של הרעלת הוא הופעה של פרכוסים, הדומים לפרכוסי מחלת האפילפסיה (מסוג  grand mal – פרכוסים טונים קלונים). הופעת פרכוסים אלו יכולה לגרום למותה של האישה.

תסמונת HELLP

תסמונת HELLP היא תת סוג של רעלת הריון, המאופיינת בירידה ברמות הטסיות בדם, הפרעה בתפקודי הכבד,  והרס כדוריות הדם האדומות (המוליזה). שמה של המחלה ניתן לה על פי ראשי התיבות של הסימפטומים המופיעים בה, באנגלית (Hemolysis, Elevated Liver enzymes, Low Platelets).

למעשה מדובר באוסף של מקרים חמורים במיוחד של רעלת הריון.  בתסמונת HELLP  מופיעים לעיתים קרובות גם כאבים ברום הבטן עם בחילות והקאות. במקרים רבים מופיעה גם רגישות בבטן הימנית העליונה. לחץ הדם מוגבר בדרך כלל, אך בכ – 20% מהמקרים של תסמונת HELLP אין יתר לחץ דם. תסמונת זו קשורה בשיעור סיבוכים ואובדן הריון גבוה בהרבה מאלו המופיעים ברעלת הריון רגילה.

טיפול ברעלת הריון

אין כיום טיפול יעיל כנגד רעלת הריון. הטיפול היעיל היחיד הוא לידה. לידה כמובן איננה אפשרית בשלב מוקדם בהריון  – תינוק שאינו בשל לא כדאי ליילד. רעלת קשה ביותר לא מאפשרת דחייה של הלידה בזמן ניכר גם אם התגלתה בשלב מוקדם. ברעלת שהתגלתה לפני שבוע 24 (כאשר העובר איננו בר-חיות), בדרך כלל אי מנוס מוויתור על ההריון.

לאחרונה פיתחה חברה בשם "דיאגנוסטיק טכנולוג'יס" בדיקת PP13, בדיקה לחיזוי רעלת ההריון. באמצעות הבדיקה ניתן לחזות רעלת היריון שיכולה להופיע כשישה חודשים קדימה, לתקופת סוף ההיריון. גילוי מוקדם של המחלה מאפשר לשקול טיפול תרופתי שיצמצם את הסיכון להופעת המחלה ככל שניתן.

כאשר מגלים רעלת הריון, מאשפזים את האישה החולה באופן מיידי להשגחה, לעיתים ביחידה לטיפול נמרץ.  מגנזיום סולפט במתן לווריד ניתן לאישה החולה ברעלת למניעה של הופעת פרכוסים. כדאי לתת גם סטרואידים שיסייעו בהבשלת הריאות של העובר, ולנטר את מצבו באופן רציף. טיפול שמוריד לחץ דם לא מפחית רעלת הריון וסיבוכי רעלת הריון, ולכן לא יעיל בטיפול במחלה.

ראו גם:

גרדת הריון Pupp

חיידקי GBS בהריון – האם צריכה להיות סיבה לדאגה?

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן