מהם השיניים?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בתוך הפה נמצאות 32 שיניים, שמשמשות לאכילה ולדיבור, ובעלות תפקיד חשוב ביותר במהלך ההתנהלות שלנו בחיי היום יום.

השיניים מתחלקות לשיניים חותכות (מרכזיות וצידיות), המסייעות בתהליך הנגיסה, ניבים, מלתעות ושיניים טוחנות. על מנת להצליח לאכול ולדבר כהלכה, כל השיניים צריכות לתפקד בצורה טובה.

כל השיניים מחוברות אל עצמות הלסת העליונה והתחתונה, והחלק הבולט החוצה הוא חלק קטן בלבד ממבנה השן.

השן בנויה ממספר חלקים – הכותרת, שהיא החלק החיצוני שבולט אל חלל הפה, צוואר השן והשורש הנמצא בתוך הלסת ומחבר את השן אל עצמות הפה. החלק החיצוני ביותר של השן הוא האמייל, שמצפה את השן ואחראי לספק לה הגנה.

לאחר מכן, אנו פוגשים את שכבת הצמנטום, ואחריה שכבת הדנטין החזקה שעוטפת את מוך השן – החלק הפנימי המכיל כלי דם ועצבים, ואחראי להזנה ולתחושה. מוך השן הוא המרכיב העיקרי בשורש, ודרכו מתבצעת הזנת השן בדם ועצבובה על ידי מערכת העצבים.

מסביב לשיניים נמצאת שכבת החניכיים, שאחראית גם כן למתן הגנה ולחיזוק השן. אצל ילדים, קיימות 20 שיני חלב, שמתחילות לבקוע בסביבות גיל 6 חודשים. השיניים הקבועות מתחילות לצמוח בגיל 6 וצמיחתם מסתיימת באזור גיל 20, עם צמיחת שיני הבינה.

צמיחת השיניים היא דבר רגיש מאוד, העובר שינויים רבים במהלך השנים, ולכן סידור השיניים בפה לעולם לא יהיה קבוע, והוא חשוף לשינויים השונים הנוצרים במהלך החיים.

בעיות בשיניים

השיניים נמצאות חשופות בחלל הפה ופוגשות במהלך היום יום חומרים שונים: מרכיבי מזון, רוק, חיידקים וכו'. לאורך השנים, עלול להצטבר על השן פלאק המורכב מחומרים שונים ובעיקרם חיידקים.

חיידקים אלה יכולים לגרום לעששת, כאשר בתהליכי עיכול הסוכר הם יוצרים חומצה שהורסת את השן. בעיית העששת פוגעת בדרך כלל בכותרת, אך במקרים קשים היא עלולה להגיע גם אל מוך השן, ואז מדובר בפגיעה רצינית יותר שדורשת טיפול שורש.

בעיה נוספת שעלולה להיווצר ולגרום לתחושת אי נוחות ואסתטיקה לקויה היא בעיה ביישור השיניים. במקרים רבים, 32 השיניים לא מסודרות בצורה מושלמת, דבר שגורם לפגיעה אסתטית ועלול גם לפגוע ביכולת הדיבור והאכילה. במקרים אלה כדאי לפנות לרופא שיניים ולעבור טיפול ליישור שיניים, שתוך זמן קצר יספק תוצאה מרשימה.

מלבד השיניים, בעיות בחניכיים עלולות גם כן לגרום לכאב רב ולתחושה לא נעימה בפה. בדומה לעששת, בעיות חניכיים נגרמות גם כן מחיידקי הפה ומוחרפות כתוצאה מהגיינת פהלקויה. דלקת חניכיים עלולה לגרום לכאב בלתי נסבל ולבעיה קשה בלעיסה ואכילה.

חשוב לציין שניתן בקלות למנוע את בעיות השיניים על ידי הגיינת פה נכונה הכוללת צחצוח יום יומי, שימוש בחוט דנטלי ושטיפת פה. בנוסף, אכילת מאכלים עשירים בסוכר גורמת כמובן להתדרדרות המצב ולהגברת הרס השיניים.

הגורמים לכאבי שיניים

כאבי שיניים עלולים להיגרם עקב תהליכים דלקתיים המתרחשים בחניכיים, עששת וכן במהלך צמיחת השיניים והשינויים השונים החלים בחלל הפה.

עששת

בעיית השיניים הנפוצה ביותר היא כמובן עששת. זוהי תופעה הנגרמת על ידי חיידקי הפה שגורמת להרס שכבת האמייל וליצירת "חורים". העששת היא בעיה שכיחה ביותר, בעיקר אצל ילדים הנוטים להרבות באכילת סוכר ולא מצחצחים את השיניים כראוי. חשוב מאוד לטפל בעששת בזמן, מפני שהזנחה עלולה לגרום להתקדמות הרס השן אל שכבת המוך.

דלקת חניכיים

תופעה שכיחה מאוד בקרב מבוגרים היא דלקת חניכיים, הגורמת לכאב רב ולתחושה לא נעימה. דלקת החניכיים נגרמת על ידי הצטברות חיידקים בחלל הפה שגורמים לתהליך דלקתי בשכבת החניכיים, וכתוצאה עלול להיווצר מצב הנקרא נסיגת חניכיים – נסיגת שכבת החניכיים וחשיפת שכבות רגישות של השן. דלקת החניכיים גורמת לכאב רב, המוחמר בעיקר בשתיית מים קרים או משקאות חמים, ועשוי להגביל באופן משמעותי את היכולת לאכול ולדבר.

צמיחת שיניים

במהלך שנות החיים הראשונות ובגיל ההתבגרות מתבצעים תהליכים של בקיעת שיניים. בהתחלה, צומחות שיני חלב הגורמות לכאב הנפוץ מאוד אצל כל תינוק. לאחר מכן, בסביבות גיל 6 מתחילות לצמוח השיניים הקבועות, שעלולות ללחוץ על שיניים קיימות ולגרום גם כן לכאב רב.

לקראת גיל 18, מתחילות לצמוח שיני הבינה, וגם כאן מדובר בצמיחה המלווה בכאב רב. כאבי שיניים במהלך צמיחה הם דבר טבעי, ובדרך כלל לא מצביעים על בעיה חמורה. עם זאת, כאשר הכאב חריף במיוחד או נמשך זמן רב, רצוי לבדוק האם הצמיחה מתבצעת בצורה נכונה, ושאין צורך בעקירה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן