ביטוח בריאות – מידע שחשוב לדעת

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ביטוח בריאות

ביטוח בריאותביטוח בריאות הוא שם כללי להסכם ביטוח שנחתם בין שני צדדים, מבטח ומבוטח. הצד המבוטח מתחייב להעביר סכום כסף לצד המבטח, אשר עליו לספק שירות רפואי בהתאם להסכם בין הצדדים. כל אזרח ישראלי הוא בעל ביטוח בריאות בסיסי, כאשר הצד המבטח הוא קופות החולים; שירותי ביטוח בריאות נוספים מסופקים על ידי קופות החולים וחברות ביטוח.

בעבר, מדינת ישראל לא חייבה את אזרחיה לבצע ביטוח בריאות מסוג כלשהו. אולם מאז השתנתה התמונה, כאשר 'חוק ביטוח בריאות ממלכתי' קבע בשנת 1995 כי על כל אזרח לבטח את בריאותו באחת מקופות החולים על פי בחירתו האישית. התשלום אודות ביטוח החובה נגבה על ידי ביטוח לאומי ומועבר אוטומאטית לקופת החולים הנבחרת.
בעקבות חוק זה, נוספו עוד מיליון מאזרחי המדינה לקבוצת מבוטחי הבריאות.
החוק גם קבע רשימה מוגדרת של שירותים רפואיים ותרופות אותם מחויבות קופות החולים להעניק למבוטחים. שירותים רפואיים ותרופות אלו נקראים 'סל התרופות', והם אינם כוללים את כל סוגי הטיפולים שהמבוטחים עלולים להידרש להם בעת מחלה.

ביטוחי בריאות משלימים

ישנה אפשרות לרכוש ביטוחי בריאות משלימים, המאפשרים למבוטח לקבל שירותים רפואיים החורגים מאלו הבסיסיים הכלולים בסל התרופות. ביטוחי בריאות משלימים נחלקים לשני סוגים: אלו המוענקים על ידי קופות החולים עצמן, ואלו המסופקים על ידי חברות ביטוח עצמאיות.

ביטוח משלים הניתן על ידי קופות החולים

קופות החולים, בהיותן גוף ציבורי, מחויבות לאפשר לכל אזרח לרכוש ביטוחי בריאות משלימים בהתאם ליכולותיו הכספיות. בעוד שקופות החולים אינן יכולות למנוע מאזרח כלשהו לרכוש ביטוח בריאות משלים בשל מצבו הבריאותי, חברות הביטוח העצמאיות חופשיות לכך. ההסכם בין המבוטח לבין חברת הביטוח נחתם בהתאם למצבו הרפואי ולתנאים הכספיים אותם מציבה החברה.

ביטוחי בריאות שלקופות החולים:
קופת חולים כללית
קופת חולים מכבי
קופת חולים לאומית
קופת חולים מאוחדת

ביטוח משלים פרטי

ביטוחי בריאות משלימים מוצעים כיום גם על ידי חברות הביטוח הגדולות בארץ, ובהן: מגדל, הראל, הפניקס, כלל ביטוח, ביטוח ישיר ועוד. חברות הביטוח מציעות שירותים רפואיים שונים שאינם כלולים בהכרח בביטוחים שמציעות קופות החולים, למשל: אספקת תרופות שאינן כלולות בסל השירותים הבסיסי של קופות החולים, סיוע בהשתלות, אפשרות לבחירת מנתח, בחירה בין ניתוח בארץ לבין ניתוח בחו"ל ועוד – הכול בהתאם לביטוח הספציפי אותו רוכש המבוטח.

ביטוח בריאות משלים – האם כדאי?

כאמור, ביטוח בריאות בסיסי הוא כיום חובה על פי חוק. ההיגיון העומד מאחורי כך הוא ברור: יש להבטיח כי כל אדם יהיה זכאי לקבל טיפול רפואי בסיסי בעת הצורך. על מנת להבטיח את האפשרות לספק שירותים אלו, יש צורך לגבות את התשלום הבסיסי עבור קופות החולים (מספקות השירותים).
הביטוחים המשלימים הם אמנם אינם בגדר חובה, אך תרומתם איננה מוטלת בספק. ישנן תרופות רבות אשר אינן כלולות בסל התרופות הבסיסי, למשל תרופות לסיבוכים שונים של מחלת הסרטן. משום שלא ניתן לחזות את כל הסיבוכים הרפואיים האפשריים העלולים לפגוע – חס וחלילה – בבריאות, ברור שככל שהביטוח הרפואי מקיף יותר כך גדלים הסיכויים לקבל מענה מיטבי לכל צורך רפואי שעלול להתעורר.
ההוצאות הרפואיות בתקופות של מחלה קשה עלולים לנסוק לגבהים ולהסתכם בהוצאות של מאות אלפי שקלים – הוצאות אשר ביטוח בריאות משלים שנבחר בקפידה עשוי לחסוך למבוטח. לסיכום, ביטוחי הבריאות הם נושא למחשבה עמוקה. יש לבחון את השירותים הכלולים בביטוח הבריאות הבסיסי הניתן דרך קופת החולים, ולבדוק האם הם מספקים.
במידה וקיימת אפשרות לרכוש ביטוח בריאות נוסף, יש לבחון את ההצעות של קופות החולים לביטוחים משלימים ביחס להצעות שנותנות חברות הביטוח המתעסקות בתחום הבריאות. אמנם השוואות אלו אינן פשוטות ודורשות לעיתים ייעוץ של מומחים, אבל כדאי לזכור ששווה להשקיע את הזמן והמשאבים הדרושים לכך – כי בסופו של יום, אין דבר חשוב יותר מבריאות.

סוגי ביטוח בריאות מורחב

ביטוח הבריאות המורחב שונה מפוליסה לפוליסה ומחברת ביטוח אחת לאחרת. טיפים כלליים למתעניינים ברכישת ביטוח בריאות מורחב:

  • שימו לב להגבלות במספר הטיפולים או בפגישות ובהשתתפויות העצמיות הנקובות בפוליסה.
  • האם יש הגבלה או מספר מועט של נותני שירותים רפואיים – (רופאים, מרפאות, מכונים ובתי חולים) אשר מכוסים במסגרת הפוליסה.

כיסויים נפוצים בפוליסות ביטוח בריאות:

ביצוע ניתוחים פרטיים
אפשרות לביצוע השתלות או טיפולים מיוחדים מחוץ לארץ.
רפואה אלטרנטיבית – ביצוע טיפולי רפואה משלימה או רופא מומחה בנושאי רפואה משלימה
כיסוי אובדן כושר עבודה כתוצאה מניתוח, שירות מילואים לרבות חרור מתשלום הפרמיה בזמן אובדן כושר עבודה
טיפולים מיוחדים ושיקום לאחר מחלה קשה, ניתוחים או אישפוז
טיפולים רפואיים פרטיים שלא בבית חולים
מענק כספי בגילוי מחלה קשה
ביקור רופא בבית
מימון טיפולי שיניים

מידע מוסמך נוסף בנושא ביטוח בריאות ניתן למצוא כאן:
המוסד לביטוח לאומי
ביטוח בריאות ממלכתי – באתר המשרד לקליטת עליה

ביטוח רפואי מצומצם יכול להכיל חלק מהכיסויים לעיל, כגון ביצוע ניתוחים והשתלות בחו"ל בלבד
להרחבה נוספת: ביטוח בריא

אולי יעניין אותך גם:

ביטוח סיעודי לילדים: מצרוף ילדים לביטוח סיעודי ועד האותיות הקטנות בפוליסה>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן