כאבי אגן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כאב אגן

כאב אגןכאבי אגן עלולים להיות כרוניים או אקוטיים, אולם בכל מקרה הם בעלי משמעות קלינית, ומחייבים אבחון וטיפול מהיר ומקצועי.

שיעור השכיחות של כאבי אגן בקרב נשים הינו גבוה, כאשר ההערכה מדברת על סבל של אישה אחת מכל שבע עד עשר נשים בעולם המערבי, בדרך כלל בגיל הפריון (כאשר הגילאים השכיחים לתלונות אלו הם 26-30). כאבי אגן נובעים מגורמים שונים כמו למשל כאבי מחזור, גורמים אונקולוגיים שונים, בעיות של שלפוחית השתן ועוד.

בכדי להגיע לאבחון מדויק, ישנם רופאים הממליצים על לפרוסקופיה אבחנתית אשר מצליחה, פעמים רבות, לזהות את הבעיה ולפעמים אף לטפל בה, במקרים של הידבקויות ברחם, ציסטות שחלתיות או אנדומטריוזיס.

פעמים רבות יימצא מקור כאבי האגן כרב מערכתי, כמו כאב הנובע למשל משלפוחית השתן, ומבעיות עצבוב. כך גם כאבי אגן בעת קיום יחסי מין, אשר נסמכים גם על בסיס של דיכאון, חרדה ובעיות פיזיולוגיות אחרות.

תסמינים וגורמים

כאבי אגן אשר נמשכים פרק זמן ארוך של מעל חצי שנה, נחשבים לכאבים כרוניים. מעבר לכך, פעמים רבות, הם מורידים את איכות החיים מאד, מפריעים ליחסי המין ואף עלולים להסתיים בכריתת רחם. כמו כן, הם מהווים כאבים המגבילים את האישה מפעילות יומיומית.

הכאבים יכולים להיות תדירים או באים והולכים בהפוגות, אך בכל מקרה של כאב כרוני הם לא מופיעים רק כתלות במחזור החודשי. כאבי אגן לא חייבים להיות מבוססים על מקורות גניקולוגיים, אולם כאבי אגן, למשל, שמופיעים בעת קיום יחסי מין עלולים לנבוע מזיהומים אגניים או מחלות מין שונות, יובש נרתיקי ועוד.

גורם נוסף שיכול לגרום לכאבים באגן הוא אנדומטריוזיס. מחלה זו מתרחשת כאשר רירית הרחם גדלה מחוצה לו, ולמעשה עלולה לפגוע באברים סמוכים כמו שלפוחית השתן, המעי הגס ואף במקרים נדירים תפגע באיברים מרוחקים יותר.

מחלה זו תגרום לכאבים חזקים באגן אשר ימשיכו למשך מספר חודשים רב, ויודגשו ביתר שאת במהלך המחזור. גורמים נוספים עלולים לכלול: מיומה, דלקות אגן, אבצס או ציסטה אגנית, הריון חוץ רחמי, צניחת רחם, בעיות בהתרוקנות שלפוחית השתן, בקע או פריצת דיסק ועוד.

אבחון וטיפול בכאבי אגן

אבחון של כאבי אגן הינו מסובך, ומוכח על דרך השלילה מכיוון שהוא מערב מומחים מתחומים שונים. ישנן מחלות ותסמינים רבים אשר יש לשלול בכדי להגיע לאבחון המדויק. מעבר לכך יש להקשיב לסיפור המקרה על פי המטופלת, ולפעמים היא תידרש למלא יומן כאב, בכדי לאבחן את מהות הכאב, הזמנים בו הוא מופיע ועוצמתו.

אולם מעבר לבדיקות המעבדתיות והדיאגנוזה, יש לבדוק את המטופלת מבחינה גניקולוגית, גסטרואנטרולוגית, אורולוגית ולפעמים אם ישנו חשד לתסמין נוסף, אף מבחינה אורתופדית.

מכיוון שאבחון הבעיה הגורמת לכאבי אגן הינו אתגרי, גם הטיפול המיועד או האופציונאלי אינו ברור די צורכו. הטיפול יתמקד בשלושה שלבים: שיכוך הכאבים, ריפוי הבעיה ושיפור איכות החיים. במקרים חריפים, הטיפול יתמקד בשיכוך הכאבים באמצעות תרופות משככות כאבים, אשר יינתנו על פי חומרת הכאב שממנו סובלת המטופלת, עד אשר אפשר יהיה לרפא את הבעיה או לטפל בה.

במקרה שהתגלתה בעיה ספציפית, יינתן טיפול אשר ינסה לענות על צורך זה. בכל מקרה, על האישה להמשיך ולנסות לברר את מקור הבעיה, גם אם התשובות המתקבלות אינן חד משמעיות. אבחון מהיר יוכל לייעל את תהליך הטיפול ולשפר את רמת החיים של המטופלת.

לפעמים, מטופלות מוצאות כי הטיפולים היעילים ביותר הינם בתחום הרפואה המשלימה והתומכת, אשר יכולים לסייע במקרים בהם לא נמצאה הבעיה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן