מהו כולסטרול?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהו כולסטרול?

מהו כולסטרול?כולסטרול הוא חומר אורגני שומני הנמצא בגופם של כל בעלי החיים וחיוני לתפקודים רבים בגוף האדם:

  • הוא מסייע ליצירה של ויטמין D
  • בונה הורמונים רבים וחשובים לגוף
  • מהווה חומר בסיס לבנייה של קרומי התאים בגוף
  • יש לו חשיבות בייצור מיצי המרה, ועוד תפקידים שונים וחשובים

ישנם שני סוגי כולסטרול. בשפה הלא מקצועית נוהגים לכנות אותם: כולסטרול טוב וכולסטרול רע.

הטוב, הרע ותפקידיהם

הכולסטרול מיוצר ברובו בכבד ומשם עליו לעבור יחד עם זרם הדם לשאר תאי הגוף הזקוקים לו.

מאחר  והכולסטרול שומני –  הוא לא יכול להתמוסס בדם וכך לעבור באופן עצמאי לשאר תאי הגוף הזקוקים לו, לכן הוא צריך את הליפופרוטאינים. הליפופרוטאינים הם חומרים חלבוניים שנושאים את הכולסטרול בזרם הדם ומאפשרים לו להגיע לכל מקום בגוף.

ה-LDL הוא הליפופרוטאין העיקרי שנושא את הכולסטרול בדם, והוא נושא את השם "כולסטרול רע". הסיבה לכך היא שכשהוא מגיע ברמות עודפות הוא נוטה לשקוע בדפנות כלי הדם, דבר שמגביר את הסיכון לחלות במגוון מחלות לב כגון טרשת העורקים, ללקות ביתר לחץ דם ומגביר את הסיכון להתקפי לב ולשבץ מוחי.

לעומת זאת, ה-HDL, הליפופרוטאין הטוב, מקטין את הסיכון לשקיעת הLDL בדפנות העורקים ומקטין את הסיכונים הכרוכים בכך. אם כך, במצב אידיאלי, יש בגוף כמות גדולה של HDL  וכמות קטנה של LDL ושני הסוגים מאזנים אחד את השני.

למידע רב בנושא: פורטל כולסטרול

כיצד ניתן לאזן בינהם?

כדי שניתן יהיה להגיע למצב בו רמות הכולסטרול בדם תקינות ומאוזנות יש להבין את הגורמים לעודף כולסטרול בדם ולנסות להשפיע עליהם:

תזונה
30% מהכולסטרול בגוף הוא אקסוגני, כלומר שמקורו חיצוני – תזונה. (זאת בניגוד ל70% האחרים, שמקורם בגוף עצמו ומיוצרים בכבד). ניתן להפחית את כמויות הכולסטרול בדם על ידי הימנעות מאכילת מאכלים המכילים כולסטרול בשפע, כגון ביצים, חמאה, בשר, עוף, ושאר מזונות מן החי. כמו כן רצוי להימנע מאכילת מאכלים העשירים בשומן רווי כיוון ששומן זה מגביר את ייצור הכולסטרול האנדוגני, המיוצר בכבד.

דרך נוספת להזין את הגוף בצורה חכמה המונעת עודף כולסטרול היא לאכול מאכלים המנקים את הגוף, כגון סוגים שונים של קטניות (סויה טובה במיוחד להפחתת כולסטרול בדם), ירקות ודגנים מלאים.
כל אלה עוזרים לגוף לנקות את הפסולת המיותרת. בנוסף לשינוי תזונתי מקיף ניתן לצרוך גם צמחי מרפא הטובים להפחתה של הכולסטרול בדם: חילבה, רוזמרין, כוסברה, שום, פטרוזיליה ועוד.

ירידה במשקל
יש קשר הדוק בין עודף משקל ובין רמות גבוהות של ה-LDL ולחילופין – רמות נמוכות של HDL. ירידה במשקל מסייעת להחזרת האיזון בין השניים.

פעילות גופנית
השפעתה של פעילות גופנית ואימוני כושר גופני היא הפוכה לזו של עודף משקל, והיא גורמת לעליית הנוכחות של הכולסטרול הטוב בדם וירידה באחוזי הכולסטרול הרע.

עישון
הנזק המשולב של עישון ועודף כולסטרול גדול במיוחד ומחקרים מראים שהשילוב ביניהם מגדיל את הסיכון לבעיות לב באחוזים ניכרים. על כן מומלץ בחום לשקול גמילה מעישון.

תרופות
ישנן תרופות שונות המטפלות במצב קיצוני של עודף כולסטרול. בנוסף לגורמים הללו, עליהם יש לנו אפשרות להשפיע, יש גם מספר גורמים שאינם בשליטתנו:

מין וגיל
יש יותר גברים בעלי רמות כולסטרול גבוהות ביחס לנשים, אך נשים בגילאי 60 ומעלה נוטות לפתח גם הן מצבים של רמות כולסטרול גבוהות. כמו כן, לשני המינים, מגיל 20 הסיכון לאחוזי כולסטרול גבוהים בדם גדל.

תורשה
ליכולת של הגוף לווסת את רמות הכולסטרול בגוף יש גם מרכיבים גנטיים ותורשתיים. לכן, עלינו להיות מודעים למקרים של רמות גבוהות במשפחה- במצב כזה נמצאים בקבוצת סיכון, וכדאי להיות במעקב.

כיצד לפענח תוצאות מעבדה של בדיקת דם?

רמת ה-LDL הרצויה לאנשים הנמצאים בקבוצת סיכון למחלות לב היא מתחת לשבעים מיליגרם לדצילטר דם. לאוכלוסיה הרגילה, הערכים התקינים הם 60-160 מיליגרם לדצילטר. רמת ה-HDL הרצויה היא 29-82.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן