פעילות גופנית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כושר גופני

כמעט כל ביקור אצל הרופא יסתיים בהמלצה: להגביר את הכושר הגופני. כושר גופני מועיל לנו בכל תחום הקשור לבריאות הגוף, ובדרך כלל השפעתו המבורכת משפיעה כושר גופניגם על תחומים שהם מעבר לגוף.

כמעט כל תחלואי הגוף הרגילים: כאבי גב, כאבי ראש, עצירות, עייפות וחולשה (ואלו רק חלק מהתופעות) תלויים בכושר הגופני של האדם. אדם שרגיל להפעיל את גופו, מרבה לאמץ את מערכות הגוף שלו ומאמץ אותן באופן תדיר, יכול להרגיש את השינוי באורח חייו ובתחושתו האישית.

חשוב לזכור שכושר גופני טוב הוא חלק משמירה על אורח חיים בריא וכולל גם הקפדה על תזונה נכונה, הימנעות מעישון ומשתייה אלכוהולית וכדומה. בכוחו של הכושר הגופני למנוע מחלות ולעכב תהליכי הזדקנות. את השנים לא ניתן לעצור, אך את איכות החיים ניתן בהחלט לשפר.

מרכיבי הכושר הגופני

לכושר גופני יש מספר מרכיבים חשובים, ומומלץ לשמור על כולם ברמה אחידה. ראשית, סבולת לב-ריאה. סבולת לב-ריאה (שנקראת גם סיבולת אירובית) נבחנת כאשר אדם עושה פעולה פיזית חוזרת ונשנית אך לא בכל כוחו, מבלי להתעייף.

פועל בניין שעובד בעבודה פיזית במשך מרבית שעות היום, חייב לפתח לעצמו יכולת כזו, אך גם לאדם שעוסק בעבודה שאיננה פיזית, כדאי מאוד לשמור על יכולת אירובית גבוהה, כדי לשמור על רעננות וחיוניות במשך כל שעות היום במידה שווה.

מסתבר שאנשים בעלי סיבולת לב-ריאה גבוהה סובלים פחות ממחלות כלי דם ומחלות לב, כיוון שהמערכות הללו פועלות בגופם באופן מקסימאלי. פעילות מואצת של המערכות הללו מגבירה את סילוק הרעלים מכל תאי הגוף, ותורמת רבות ליצירת אפקט בריאותי.

מרכיב נוסף של הכושר הגופני הוא הסבולת השרירית – כמה פעמים מסוגל אדם להניע את שריריו מבלי להתעייף. נחשוב לרגע על עצמנו – בתוך כמה זמן אנחנו מתעייפים כאשר אנחנו הולכים עם שקיות מהסופר, לדוגמא? ככל שאנחנו מאמצים את השרירים שלנו באופן מבוקר, הדבר גורם ליצירת סיבולת שרירים גבוהה יותר ומאפשר לנו פעילות רבה יותר מבלי להתאמץ.

הורים לילדים קטנים לדוגמא, מרגישים את החוסר הזה כשהילד נמצא יותר מידי זמן על הידיים והן מתחילות לכאוב. ככל שנרבה לאמץ את השרירים, הצורה מבוקרת, הכושר הגופני שלנו יגבר.

שני מרכיבים נוספים של הכושר הגופני הם הכוח – היכולת להרים משא כבד מאוד בפעם אחת וגמישות – היכולת להניע את כל המפרקים בגופנו באופן חופשי יחסית . שתי יכולות אלו הן יכולות חשובות המרכיבות את הכושר הגופני הכולל של האדם.

מדוע חשוב לשמור על כושר גופני?

חוקרים ורופאים מזהירים היום מפני מחלות היפו-קינטיות, כלומר מחלות שנגרמות מחוסר פעילות גופנית. כיוון שאנשים כיום ממעטים לעסוק בפעילות גופנית מסודרת, נוצרה מערכת שלמה של מחלות ותקלות גופניות שנגרמות כתוצאה ממחסור זה. מחלות לב, כלי דם, פרקינסון והשמנה נגרמות ברוב הפעמים כיוון שאין מספיק פעילות גופנית.

פעילות גופנית אירובית תזרים דם לכל חלקי הגוף. הדם מעביר חמצן לכל חלקי הגוף, ותורם לניקוי הרעלים. כמו כן, הזרמת דם בקצב דרך כלי הדם והעורקים מונעים הסתיידות עורקים, שהיא הגורם להתקפי לב.

גמישות וכוח,לעומת זאת ימנעו מצבים של כאבי גב וצוואר שהם אחת מהבעיות המשמעותיות ביותר של העולם המודרני. בנוסף לכך מחקרים רבים הוכיחו שאין כמו פעילות גופנית לשיפור מצב הרוח, גורמת לתחושת הישג ואופריה ועוזרת במניעת רגשות שליליים כמו כעס ודיכאון.

שלוש ארבע ולעבודה

כדי להתחיל לשמור על כושר חובה לזכור שהדבר החשוב ביותר בשמירה על הכושר הגופני זה להיות עקבי. שמירה על כושר גופני היא שמירה על אורח חיים מסוים, ולא מספר כפיפות בטן או הליכות.

רק הקפדה על שגרת אימונים, בין אם אינטנסיבית ובין אם פחות. כל עוד מקפידים על רציפות והתמדה, יש סיכוי להצליח לפתח את הכושר המיוחל.

כדאי להתחיל במינון נמוך ולהסתייע במד צעדים, שמאפשר לכם לפקח אחר ההליכה שלכם. אחרי שרואים קצת הצלחה, להתקדם בדירוג. כדי להגיע ליכולות הן בתחום סיבולת לב-ריאה והן בתחום של כוח וגמישות, כדאי לעשות כל יום מספר כפיפות בטן ושכיבות שמיכה ולעשות הליכות ארוכות של חצי שעה לפחות, כשלוש פעמים בשבוע.

ככל שמתמידים ברמת הפעילות המסוימת מרגישים שזה הופך להיות פחות קשה, וניתן להוסיף עוד מאמץ. ניתן להתעדכן בתרגילים שונים ולגוון את המאמץ בכל מיני פורומים ואתרים באינטרנט שמוקדשים לנושא.

ולמי שלא יכול לבד

כיוון שההתמדה היא המפתח להצלחה בשמירה על הכושר, יש אנשים שמעדיפים "למסור את המפתחות" ולהפקיד את האחריות על כושרם הגופני בידי אחרים. נתאר כאן כמה אפשרויות שעומדות בפניהם:

מכון כושר

מכון כושר הוא מקום שבו יש מספר רב של מכשירי כושר שונים ומגוונים כדי לתת מענה לכל מיני סוגים של תרגילי כושר גופני.

במכוני הכושר יש תאורה חזקה מוזיקה קצבית ואווירה של פעילות. ברבים ממכוני הכושר יש מדריכי כושר שמסבירים על המכשירים השונים ומבצעים תרגילים אירוביים שונים. במקומות מסוימים ישנם חדרי כושר נפרדים לגברים ולנשים.

בכל מכוני הכושר ישנן מקלחות ומזנונים להשלמת האווירה. החיסרון של חדרי הכושר הוא שפעמים רבות חייבים להתחייב למנוי שנה מראש, ולא תמיד מצליחים או רוצים להתאמן שנה שלמה.

מאמן כושר פרטי

מי שמעוניין באימון כושר אישי, יכול לשכור מאמן פרטי שיהיה אחראי על הכושר הגופני שלהם. המאמן מרכיב תוכנית אימונים אישית וגם מקפיד על ביצועה, מה שברך כלל לא קורה כאשר מתאמנים לבד.

החיסרון כמובן הוא המחיר היקר שעולה מאמן פרטי וכן שאין את אווירת החברותא שיש במקומות גדולים יותר של כושר גופני. כמו כן, למאמן פרטי אין את כל מכשירי הכושר שמצויים במכוני הכושר.
נושא קשור – אימון אישי להצלחה

סטודיו סי

סטודיו סי הוא מכון לנשים בלבד, שבמסגרתו מתאמנות נשים בקבוצות, אימון ממוקד מטרה. המטרה היא לחטב את הגוף, אין כאן פיתוח של סיבולת מיוחדת, אלא שיטת אימונים מיוחדת. אימון בסטודיו סי מתאים לנשים שרוצות חיטוב, אך מקפידות פחות על כושר גופני מסודר.

פילאטיס

פילאטיס היא שיטת אימון שמתמקדת בשרירים – עד כמה ניתן לחזק את גמישות השרירים וגמישות הגוף, אך לא מפתח שום סיבולת אחרת. הפילאטיס מתאים לאותם אנשים שמעוניינים לחטב את שריריהם וליצור מתח שרירים גבוה, אך מבלי לפתח סיבולת אחרת.

לסיכום, החשוב ביותר הוא להקפיד על שגרה ברוכה של עשייה ומתוך כך ליצור אפקט של שמירה על הכושר הגופני.

ראו גם:
טיפול תרופתי או פעילות גופנית – מה עדיף?

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן