התקפי אסטמה אצל ילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אסטמה בקרב ילדים

התקפי אסטמה הם מבין הסיבות העיקריות להיעדרות של ילדים מהגנים ומבית הספר והגורם העיקרי לאשפוז ילדים בבית חולים.אסטמה בקרב ילדים

אסטמה בקרב ילדים נובעת משילוב גנטי וסביבתי. אסטמת ילדים מתבטאת בהתקפים של קוצר נשימה, שיעול, וליחה מרובה, התכווצות בחזה ונשימה מהירה.

המחלה יכולה להיות חמורה מאוד בתקופת הילדות ועם הזמן להתמתן ולהיות ברמיסיה. אצל תינוקות קשה יותר לאבחן את המחלה שכן יש קושי להבדיל בין אסטמה לבין הפרעות נשימה אחרות שנפוצות אצל תינוקות, ומתבטאות אף הן בצפצופים ונשימה שרקנית.

תסמינים אלו נפוצים גם בברונכיטיס שנגרמת מהיחשפות לנגיפים מסוימים ושכיחה מאוד בקרב תינוקות עד גיל חצי שנה. התקפי ברונכיטיס קורים לרוב בסוף הסתיו ובתחילת האביב. מאחר ודרכי הנשימה אצל תינוקות הם צרים, מעט נפיחות ורגישות באזור עלולים לגרום לצפצופים ונשימה כבדה שנראית כמו התקף אסטמה.

מה ההבדל בין ברונכיטיס ואסטמה?

הדרך לדעת אם זאת אסטמה או לא היא משך התסמינים והישנותם. אם התסמינים ממשיכים לאורך תקופה ארוכה כנראה מדובר באסטמה שהיא מחלה כרונית בדרכי הנשימה המצריכה טיפול  תרופתי.  כמו כן, אם הילד משתעל לאורך כל הלילה, ישנה סבירות גבוהה כי מדובר באסטמה.

טיפול

טיפול להתקפי אסתמה

הטיפול התרופתי מהסוג הראשון הוא טיפול באמצעות משאפים לצורך שימוש בעת התקף (בדרך כלל משאף ונטולין) שמטרתם הרחבה מיידת של הסמפונות והרפיית השרירים לשם שחרור החסימה של הוצאת האוויר.

טיפול למניעת אסתמה

הטיפול השני בדרך כלל משולב הטיפול הראשון הוא טיפול בסטרואידים שבא אף הוא בצורה של משאף. הטיפול במשאף סטרואידים נועד למקרים בהם יש דלקת בדרכי הנשימה. טיפול המנע נועד להפחית את כמות ההתקפים ולמצצם את השימוש בונטולין לו תופעות לוואי רבות כגון רעד, הפרעות שינה והוא אף נחשב מסוכן ולא מומלץ לשימוש באופן קבוע ותכוף לאורך זמן.

הגורמים למחלה

מקור המחלה אינו ברור. לא ברור למה מערכת החיסון מפתחת תגובתיות יתר במצבים מסוימים אך ידוע שבבסיס הבעיה הוא באלרגיות. בין היתר:

בישראל באזור של חיפה והקריות יש את האחוז הגבוה ביותר של חולי אסטמה בארץ. כמו כן נרשמת מגמת עליה באחוז במספר החולים באזור זה בעשורים האחרונים. אזור חיפה והקריות משופע במפעלים מזהמים ונחשב לאזור  בעלי שיעור הזיהום הגבוה ביותר במדינה כולה. די בנתונים אלו כדי להעיד על כך שקיים קשר בין זיהום אויר לאסטמה.

מתי צריך לקחת את הילד לאשפוז?

קודם כל חשוב להסתמך על האינטואיציה ההורית ובכל מקרה לא לקחת סיכונים מיותרים. אסטמה היא מחלה שניתנת לטיפול אמנם אך היא מחלה מסוכנת שיכולה במקרים שבהם לא ניתן טיפול בזמן לגרום למוות. אם אתם מרגישים שהמשאף לא הקל על הסימפטומים והילד ממשיך להשתעל ולהתאמץ לשאוף ולנשוף אויר רצוי לפנות לבית חולים.

תסמינים שמצביעים על קבלת טיפול דחוף:

  • בלבול
  • חוסר ערנות
  • נשימה כבדה מאוד
  • צבע כחול על השפתיים
  • זיעה מרובה
  • דופק מהיר מאוד

התסמים הללו מחייבים פניה למיון לשם טיפול מיידי. חשו לזכור שהשיעול עצמו יכול לעורר גירוי נוסף והחמרה של הבעיה לכן רצוי לא לחכות שההתקף יעבור מעמו ולפנות לקבל טיפול.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן