אסטמה – מחלת ריאות כרונית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אסטמה


אסטמהאסטמה הינה מחלת ריאות כרונית שניתנת לטיפול. דלקת הסמפונות, הלא הן דרכי האוויר, גורמת להיצרות שלהם ולקושי בנשימה. הסמפונות הן צינורות האחראים על העברת האוויר מחוץ ולתוך הריאות.

בעקבות דלקת בדרכי הנשימה, דרכי הנשימה מתנפחים והופכים רגישים מאוד לחומרים מסוימים כגון אבק. כל נשימה של חומרים אלו מגבירה את הרגישות בדרכי הנשימה.

כאשר דרכי הנשימה מגיבים, השרירים שמקיפים אותם מגיבים אף הם ומתחילים להתהדק סביבם. דבר זה גורם להיצרות של הסמפונות כך שפחות אויר מועבר אל הריאות.

כמו כן, הלחץ על דרכי האוויר יוצר ליחה רבה שחוסמת את דרכי האוויר ומקשה אף היא על הנשימה. תגובת שרשרת זו עלולה להיווצר כל אימת שהסובל מהמחלה חשוף לחומרים שהוא רגיש אליהם.

תסמינים

אסטמה גורמת להתקפים חוזרים ונשנים של קוצר נשימה המתבטא בנשימה שאינה חלקה (חרחורים, נחירות וצפצופים), לחץ בחזה ושיעול. התקפי אסתמה יכולים להיות בדרגות שונות. לפעמים התסמינים הם קלים ועוברים לבד או לאחר טיפול מינימאלי עם תרופות לאסטמה.

לעיתים בעיקר בתקופות רגישות יותר לדוגמא עונת מעבר או תקופת של לחץ הסימפטומים עלולים להיות חמורים יותר. כאשר הסימפטומים מופיעים באופן אינטנסיבי יותר, חרחורים רבים, קושי לנשום זהו התקף אסטמה. חשוב לטפל בסימפטומים ישר כשהם מופיעים ולא לחכות שהם יעברו מאליהם. הטיפול מונע החמרת של המצב. התקף אסתמה חמור מצריכים טיפול חירום והם עלולים במקרים קיצוניים לגרום למוות.

פריצת האסתמה – כבר בילדות

אסתמה תוקפת אנשים בכל הגילאים אך לרוב המחלה פורצת בגיל הילדות המוקדמת: מחלת האסטמה משפיעה על אנשים מכל הגילאים אבל ההתקף הראשון מרחש לרבו בשנות הילדות.

אסטמה בקרב ילדים צעירים תתבטא בתחלה בזיהומים של דרכי הנשימה. בין גורמי הסיכון נמצאים אלרגיות, אקזמה (אלרגיה של העור) או הורים הסובלים מאסתמה.

בקרב ילדים, בנים סובלים מאסטמה יותר מאשר בנות אך מגמה זו מתהפכת ככל שהגיל עולה שכן בקרב מבוגרים, נשים סובלות מהמחלה באופן משמעותי יותר מאשר גברים. יש המייחסים זאת לשפעת הורמוני המין. הסברה היא  כי להורמונים אלו ן תפקיד בגרימת אסתמה.

חלק מהאנשים יפתחו אסטמה בבגרותם עקב חשיפה לזיהום אויר, זיהום כימי אות עשייתי במקום מגוריהם או במקום עבודתם. אסטמה זו נקראת אסטמה תעסוקתית.

בישראל מחלת האסטמה נפוצה במיוחד באזור חיפה והקירות. יש המייחסים זאת למפעלים הרבים הנמצאים באזור.

כאמור, אסטמה היא מחלה כרונית שאינה ניתנת לריפוי. גם כאשר מרגישים בסדר המחלה היא בקרע ועלולה להתפרץ. יחד עם זאת, יש לא מעט מקרים של אנשים שסבלו מאסטמה חמורה בילדותם ועם השנים תכיפות ההתקפים ירדה באופן משמעותי עד שהמחלה הפכה כמעט לבלתי מורגשת.

הטיפולים שקיימים היום מאפשרים לרוב האנשים הסובלים מאסטמה לשלוט במחלה ובתסמינה. רוב האנשים הסובלים מהמחלה מנהלים אורח חיים נורמאלי ופעיל. במקרים רבים רצוי ואף מומלץ לבצע פעילות גופנית גם לחולים באסתמה.

הגורמים לאסטמה

הסיבה המדויקת הגורמת למחלה אינה ידועה. החוקרים מאמינים כי מדובר בשילוב של גורמים שונים:

  • נטייה גנטית הכוללת נטייה תורשתית לפתח אלרגיות שונות
  • הורים הסובלים מאסטמה
  • חשיפה לנגיפים מסוימים בתקופת הינקות או הילדות המוקדמת כאשר מערכת החיסון עדיין מתפתחת, מגע וחשיפת יתר לאלרגנים מסוימים גורמים אלו.

אחת התפיסות המרכזיות הקשורות לאסטמה גורסת כי אורח החיים המערבי שמקפיד יתר על המידה על הניקיון, ההיגיינה והתברואה הביאה לתמורות בהתפתחות מערכת החיסון שלנו.

ילדים כבר לא נחשפים לחיידקים וזיהומים כמו בעבר דבר הגורם למערכת החיסון להיות רגישה יותר ועמידה פחות לאלרגנים שונים. יש המכניסים את האסטמה תחת הקטגוריה של מחלה פסיכוסומאטית כלומר שיש בבסיסה יסוד נפשי. כמו כן, מומחים רבים מצביעים על קשר בין מחלות עור לבין אסטמה (דרמטיטיס – אסטמה של העור).

מקורות ומידע נוסף – אסטמה – גורמים בטיפול באתר asthma.org.il

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן