ניתוח מעקפים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ניתוח מעקפים

ניתוח מעקפיםניתוח מעקפים הוא ניתוח בו מחדשים את אספקת הדם ללב במקרים של התקף לב. התקף לב, הידוע גם בשם אוטם שריר הלב הוא מצב בו אחד מכלי דם הכליליים (האחראים לספק דם לשריר הלב) נסתם, וכתוצאה מופיעה הפרעה באספקת הדם לשריר הלב הנקראת איסכמיה.

איסכמיה של הלב הוא מצב קשה ומסכן חיים, ובמידה ולא מחדשים את אספקת הדם ללב, עלולה להיגרם פגיעה קשה ונרחבת אשר תפגע באופן משמעותי ביכולת התפקוד הלבבית. בניתוח מעקפים, עוקפים את האזור החסום על ידי שימוש בכלי דם אחר (בדרך כלל מהרגל), ובכך מחדשים את אספקת הדם לחלקים הנמצאים אחרי האזור החסום.

בעזרת הניתוח, מצילים בעצם חלק נרחב מאוד של רקמת הלב, ומצליחים להחזיר יכולת תפקודית מסוימת ללב. בדרך זו, מלבד הצלת החיים, ניתוח המעקפים מסייע גם להקלה על סימפטומים הנובעים מההפרעה באספקת הדם כמו כאבים בחזה וקוצר נשימה.

בשנים האחרונות, הודות להתפתחות הצנתורים והשיפור בידע ובמעקב אחר חולי לב, כמות ניתוחי המעקפים פחתה, אך עם זאת במקרים מסוימים ניתוח המעקפים הוא הדרך הטובה ביותר לטפל במחלת הלב, ועדיין מדובר באחד מהניתוחים החשובים בעולם הרפואי.

למי מיועד ניתוח מעקפים

בעבר, ביצעו ניתוח מעקפים כמעט אצל כל חולה עם התקף לב או חסימה כלשהי של זרימת הדם בלב. אך כיום, בזכות הזמינות הרבה של הצנתורים, אשר מספקים טיפול מהיר, יעיל ומופחת סיבוכים, מבצעים ניתוחי לב רק במקרים ספציפיים הכוללים:

  • תעוקת חזה בלתי יציבה ללא שיפור על ידי ניסיונות טיפול אחרים – תעוקת חזה בלתי יציבה הוא מצב בו מופיעים כאבים בחזה במנוחה, ומטפלים בו לרוב על ידי תרופות. במידה והטיפול התרופתי לא עוזר, ולא ניתן לבצע צנתור ניתן בהחלט לפנות לניתוח מעקפים לתיקון זרימת הדם בלב. בדרך כלל נוטים לנתח חולים אשר התפקוד הלבבי שלהם הוא בר שיפור, ולכן מבצעים מגוון בדיקות לפני ביצוע הניתוח.
  • מחלה של מספר כלי דם – בעוד צנתור מהווה אפשרות טיפולית מצוינת כאשר מדובר בכלי דם חסום אחד, כאשר מדובר במספר כלי דם חסומים נוטים לפנות לניתוח מעקפים.
  • מחלה של העורק הכלילי הראשי השמאלי או העורק הקדמי השמאלי היורד – במקרים של חסימה נקודתית של העורקים האלה, צנתור נחשב לפחות אפקטיבי ולרוב בוחרים בניתוח מעקפים.
  • ללא שיפור לאחר צנתור – במידה ולאחר ביצוע צנתור והתקנת סטנט המצב עדיין לא השתפר, פונים לניתוח מעקפים.
  • התפתחות של מצב מסכן חיים כתוצאה מהתקף לב – מצבים בהם התקף לב גרם לקרע של שריר הלב, הפרעות במחיצה או הפרעות במסתמים דורשים טיפול כירורגי ולא מאפשרים טיפול בצנתור.
  • חולי סכרת או חולים עם אי ספיקת כליות – בדרך כלל לא נוטים להשתמש בחומר ניגוד אצל חולים כאלה, ולכן רופאים רבים ימליצו במקרים אלה על ניתוח.

החלמה מהניתוח וסיבוכים

בדומה לניתוחים אחרים, גם ניתוח מעקפים כולל סיבוכים שונים ודורש תקופת החלמה ממושכת. יש לזכור שמדובר בניתוח גדול ואגרסיבי יחסית, בו פותחים את עצם החזה על מנת להגיע אל הלב ולטפל בו. אי לכך, הכאב לאחר הניתוח הוא רב ותקופת ההחלמה יכולה להיות ממושכת.

הסיבוכים העיקריים של ניתוח המעקפים הם בעיקר דימום וזיהום של פצע הניתוח, אך מלבדם יכולים להופיע סיבוכים נוספים כמו הפרעות קצב, שבץ מוחי, התקף לב על רקע קרישי דם והפרעות בזיכרון ובחשיבה. מלבד זאת, במקרים מסוימים הניתוח לא מצליח, ויש לחזור עליו לתיקון כלי הדם החסומים.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן