תסמונת מטבולית (סינדרום X)

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תסמונת מטבולית

תסמונת מטבוליתתסמונת מטבולית X הינה סינדרום אשר עלה בשכיחותו בשנים האחרונות, עקב השמנת היתר החלה בעיקר בעולם המערבי.

תסמונת מטבולית X עלולה לגרום למצבים בריאותיים אשר יסכנו את חיי האדם בהווה וגם בעתיד. התסמונת מעלה את הסיכויים ומעמידה את האדם בקבוצת סיכון גבוה לפתח מחלות לב, סוכרת, שבץ מוחי ועוד מחלות, הפרעות ומצבים מסוכנים, אשר ללא טיפול מהיר ונאות, עלולים להוביל אף למוות.

בכדי להימנע מהתסמונת יש צורך בשינוי הרגלי תזונה ואורך חיים ובכך בעצם, האדם מציל את עצמו לא רק מתסמונת זו אלא גם מעוד מחלות רבות אחרות מסכנות חיים.

הגורמים לתסמונת מטבולית X

תסמונת מטבולית X ידועה גם בשם: תנגודת לאינסולין או סינדרום X. משמה ניתן להסיק, שהתסמונת מתרחשת עקב פגיעה, ליקוי או חוסר תפקוד של תהליכים מטבוליים חשובים בגוף, הקשורים בעיקר למטבוליזם (חילוף חומרים) של אינסולין.

התסמונת מים במטבוליזם, אשר עקב כך מעלים את הסיכון לפתח סוכרת ומחלות טרשתיות של כל הדם והלב, כגון: התקף לב, שבץ, חסימת עורקים חלקית או מלאה וכדומה.

חשוב לציין, כי תסמונת מטבולית X אינה מחלה, אלא היא מוגדרת כמצב רפואי שבו משולבות מספר הפרעות ותופעות בריאותיות הקשורות זו לזו.

התסמונת מתרחשת עקב פגם בעמידות לאינסולין (ההורמון השולט על רמות מאוזנות בדם של גלוקוז, שומנים וסוכרים). בתסמונת מטבולית X, בשל ההפרעה במטבוליזם לאינסולין, נוצר מצב הדומה לחולים במחלת סוכרת, בו קיימות רמות גבוהות ולא מאוזנות של גלוקוז וסוכרים בדם. תופעה זו מעמידה את האדם ברמת סיכון גבוה ביותר לפתח סוכרת.

הגורם הראשי לתסמונת עדיין נמצא בתהליכי מחקר, למרות שמרבית החוקרים מאמינים כי הסיבה הראשית נובעת מפגם הגורם לתנגודת לאינסולין. תנגודת לאינסולין מתפתחת בעיקר באנשים הסובלים מסוכרת, רמות גבוהות בדם של שומנים (מעל 150) וכולסטרול (רמות גבוהות של LDL ורמות נמוכות של HDL), אנשים אשר אוכלים מזונות לא בריאים, משמנים, מטוגנים וכדומה.

אנשים אשר לא מבצעים באופן קבוע פעילות גופנית, אנשים בעלי היסטוריה ונטייה משפחתית לסוכרת, רמות גבוהות של כולסטרול בדם. בנוסף לכל אלו, נמצאו עוד מספר גורמי סיכון הכוללים:

  • גיל האדם, ככל שהאדם מתבגר ובעיקר מעל גיל 60.
  • השמנת יתר ובעיקר הצטברות של שומן סביב המותניים (היקף מותניים לנשים מעל 82.5 ס"מ ולגברים מעל 89 ס"מ)
  • היסטוריה של סוכרת מסוג 2 אוו סוכרת הריונית.
  • אנשים הסובלים ממחלות כרוניות אחרות, כגון: תסמונת שחלות פוליציסטיות, יתר לחץ דם, מחלות לב.

מה מאפיין את תסמונת מטבולית X?

מרבית האנשים הסובלים מתסמונת מטבולית X סובלים מהשמנת יתר, בהעיקר באזור המותניים. כמו כן, בהתאם למצבם הבריאותי (באם חולים בסוכרת או מחלות לב), עלולים להופיע תסמיני המחלה שזירזה את התפתחות התסמונת.

התסמונת אינה גורמת באופן מיידי להופעת תסמינים, אלא גורמת ומזרזת התפתחות מחלות אחרות אשר להן לאוב תסמינים מסכני חיים. בגלל שהתסמונת מתפתחת לאיטה, האדם יסבול ללא ידיעתו מרמות גבוהות של כולסטרול ושומנים בדם, מה שיגרום להעלאת הסיכון למצבים שונים כגון: טרשת עורקים, התקף לב, יתר לחץ דם, שבץ מוחי ואף מוות.

אבחון וטיפול בתסמונת מטבולית X

הבשורות ה טובות הן שניתן לאבחן ולטפל בתסמונת בעזרת רפואה מונעת ושינוי הרגלי חיים. התסמונת מאובחנת בעזרת בדיקות שונות, בדיקות דם לשומנים, כולסטרול, גלוקוז וכדומה, בדיקות היסטוריה משפחתית לסוכרת וכדומה.

הטיפול הניתן הוא באמצעות לימוד הרגלי תזונה בריאים, הפחתה עד מניעה מאכילת מאכלים בעלי רמות גבוהות של סוכרים, שומנים, פחמימות וכולסטרול. פעילות גופנית של מינימום 3 פעמיים בשבוע ובמקרי הצורך ניתן גם לקבל טיפול תרופתי.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן