סכרת נעורים – סוכרת מסוג 1

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סכרת נעורים

סכרת נעוריםסוכרת היא מחלה אשר בה נמצא סוכר (גלוקוז) בערכים גבוהים בדם ובשתן. קיימות 3 צורות להתפרצות המחלה:

  • סוכרת מסוג 1= סכרת נעורים.
  • סוכרת מסוג 2, המתקיימת בעיקר אצל אנשים מעל גיל 30 הסובלים מהשמנת יתר, בעיקר בעלי רקע גנטי לסוכרת.
  • סוכרת הריון, המתרחשת בזמן ההיריון בשל בשינויים ההורמונאליים המתרחשים בגוף האישה.

מה זה סוכרת נעורים?

סוכרת נעורים היא סוכרת מסוג 1, אשר מתגלה בעיקר בגיל הילדות המוקדם ומאוד שכיחה בקרב ילדים ומתבגרים.

סוכרת נעורים היא מחלה אוטואומיונית (הגוף תוקף את עצמו), היא עלולה לפרוץ בשל גורמי סיכון כגון: טראומת ילדות, השמנה בגילאים צעירים, לחץ, הדבקה ויראלית ומרכבי תזונה כגון: חלב פרה וקפה.

במחלה זו נגרם הרס לתאי בטא הנמצאים בלבלב. בעקבות הרס התאים הללו, הלבלב אינו מסוגל לייצר אינסולין יותר, והאדם החולה בסוכרת מסוג 1 תלוי לכל חייו במתן אינסולין חיצוני. אינסולין הוא הורמון המופרש מתאי בטא בלבלב, ולו תפקידים חשובים וחיוניים בגוף האדם.

סכרת נעורים היא מחלה כרונית, שאינה ניתנת לריפוי. אדם החולה בסוכרת נעורים חייב לשמור 24 שעות ביממה על איזון הסוכר (גלוקוז) בגופו, שכן אם יהיה יותר מדי סוכר (היפרגלקימיה) או מעט מדי סוכר (היפוגליקמיה), האדם נתון בסכנה בריאותית.

קיימים כיום, תכשירים רבים אשר עוזרים לאדם החולה למלא את ההורמון החסר ולטפל בסימפטומים השונים אשר יוצרת המחלה. בישראל קיימים כיום כ- 25,000 חולים בסוכרת נעורים והיד עוד נטויה.

להרחבה – פורטל הסוכרת של ישראל – מידע מקיף על מחלת הסוכרת לרבות סוכרת נעורים

תסמינים

התסמינים יכולים להתגלות באופן פתאומי ומפתיע, האדם חש צימאון כבד כל הזמן והוא רץ לשירותים לתת שתן בתכיפות מאוד גבוהה ולא נורמאלית (בעיקר בשעות הלילה). בנוסף, האדם ירגיש עייפות קיצונית, תאבון מוגבר, ריח מתקתק מהפה, שינוי בראייה, עלייה או ירידה קיצונית במשקל הגוף ולעיתים אף אובדן הכרה.

אבחון

אדם הסובל מתסמינים אלו, צריך לבצע בדיקת דם ושתן בדחיפות. בבדיקת הדם תיבדק רמת הסוכר (הגלוקוז) בדם, המוגלובין A1C ומרכיבים נוספים אשר יכולים להשתנות כתוצאה מהמחלה. אבחנת סוכרת מסוג 1 מתבצעת על פי קריטריונים הכוללים 2 תוצאות לא תקינות מבין הבדיקות הבאות: בדיקת סוכר אקראית מעל 200, בדיקת סוכר בצום מעל 126, המוגלובין A1C מעל 6.5% ותוצאות לא תקינות בבדיקת העמסת סוכר.

טיפול

אדם המאובחן הסובל מסוכרת נעורים, צריך להיוועץ עם רופא משפחה ורופא מומחה-אנדוקרינולוג, אשר ימליצו על דרכי טיפול מתאימים, דיאטה מתאימה, עזרה נפשית וסוציאלית וייעוץ כיצד לחיות עם האתגר החדש.

מטרת הטיפול בסוכרת נעורים היא לשמור על רמת סוכר מאוזנת בגוף. על מנת להצליח במשימה זו יש להקפיד על 3 כללים:

  • מתן אינסולין חיצוני.
  • תפריט מאוזן ובריא, דיאטה הכוללת אכילת כל אבות המזון בצורה מבוקרת, אכילת פחמימות בצורה מבוקרת, הפחתה בצריכת השומנים (סוכר לבן), סיבים תזונתיים. לאנשים האוהבים מאכלים מתוקים, ניתן להשתמש במזונות המכילים ממתיקים ללא קלוריות (מאכלים ומשקאות דיאטטיים, ממתיקים מלאכותיים).
  • פעילות גופנית, חשובה להורדה במשקל, שמירה על הלב וכלי הדם, מעוררת תפקוד אינסולין ומפחיתה תחושות לחץ ומתח.

אדם הסובל מסכרת נעורים, חייב לבצע בדיקות סוכר בדם ובשתן באופן יומיומי, על מנת לבדוק האם הטיפול אכן עובד או שיש צורך להחליף לטיפול אחר.

כל מי שסובל מסכרת נעורים חייב להשתמש באופן יומיומי בזריקת אינסולין, מכיוון שהגוף אינו מייצר אינסולין יותר. את האינסולין ניתן להזריק באמצעות מזרק או על ידי משאבת אינסולין המחוברת לגוף האדם ומאפשרת שליטה נוחה יותר בכמות האינסולין המוזרקת לגוף.

בנוסף, קיימים סוגים שונים של אינסולין:לטווח ארוך, טווח בינוני, טווח קצר ומהרי פעולה. סוגי האינסולין הנמצאים בשימוש בישראל: ליספרו – הומלוג , נובורפיד, רגולר, אקטרפיד, לנטוס. זמני הזרקת האינסולין הם אינדיבידואלים ותלויים ברמת פעילות, רמות סוכר בדם והתפריט היומי.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

סימון מוצרי המזון – המדריך שמסביר מה באמת עומד מאחורי הסימונים החדשים

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן