מהו שומן בטני ולמה הוא גורם

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שומן בטני

שומן בטניכמעט ולא קיים אדם, אשר חלומו הוא לא בטן שטוחה עם קוביות לתפארת. אנשים רבים בוחרים לבצע פעילות גופנית, עושים דיאטות, משנים תזונה או בוחרים בדרך הקלה אך יקרה מעט, והולכים לבצע ניתוח פלסטי או שאיבת שומן ובכך בעצם מגשימים את חלומם.

אחת התופעות השכיחות, אשר מתרחשות ככל שהאדם מתבגר, היא תופעת ההשמנה באופן כללי, תופעה זו נקראת: שומן בטני.

בעוד אצל נשים מרבית השומן מתרכז בירכיים ובבטן התחתונה, דווקא אצל הגברים, אנחנו עדים להתרכזות שומן גבוה יותר באזור הבטן. הגבר יכול להיות בעל ידיים ורגליים רזות אך בעל בטן תפוחה ושמנה.

באופן כללי, בשנים האחרונות חלה עלייה חדה ומשמעותית בעלייה במשקל ובהשמנה מסוכנת לאו דווקא אצל מבוגרים אלא גם אצל בני נוער וילדים.

תופעת ההשמנה ידועה לעולם הרפואה מאז ומעולם, אך עקב קצב החיים המהיר, המזון העסיסי והמתועש, אשר הולך וגדל בשנים האחרונות, חלה עלייה נוספת בהשמנה.

ישנן לא מעט סכנות בהשמנת יתר, אשר מעמידה את האדם בקבוצות סיכון גבוהות ורבות למחלות כגון:

בעזרת הרפואה המונעת, תחום אשר מתפתח בקצב מהיר בשנים האחרונות וקצת רצון ויכולת של האדם, ניתן להפחית באופן משמעותי את התמותה בקרב האוכלוסייה הכללית אשר נגרמת עקב השמנה. ולכן כל אדם הסובל מתופעה זו צריך לשמור על דיאטה מאוזנת.

מהו שומן בטני?

שומן בטני לרוב מעמיד את האדם בקבוצות סיכון גבוהות יותר לפתח בעתיד מחלות קשות. שומן בטני מוגדר כהצטברות הולכת וגדלה של תאי שומן בחלל הבטן ובין האיברים הנמצאים בבטן (כגון: קיבה, כבד, מעיים וכדומה).

על מנת למדוד האם הבטן של האדם "עומדת" בסטנדרטים הרצויים ואינה מעמידה את האדם בקבוצת סיכון למחלות, ניתן בפשטות למדוד בעזרת סרט מדידה את היקף המותניים.

  • היקף מותניים אצל גברים, אשר גבוה מ-102 ס"מ, מעיד על השמנה בטנית.
  • היקף מותניים אצל נשים, אשר גבוה מ-88 ס"מ, מעיד על השמנה בטנית.

ממחקרים רבים שנערכו ונערכים גם בימים אלו, נמצא כי קיים קשר הדוק בין השמנה בטנית לבין מחלת הסוכרת. בנוסף, נמצא כי כ-90% מחולי הסוכרת סובלים משומן בטני.

כמו כן, גורם תמותה מספר אחד בעולם הוא עקב מחלות לב, אחד מגורמי הסיכון הגדולים להתפתחות מחלות לב, הוא השמנה ובעיקר שומן בטני. ממחקרים שנעשו נמצא כי, אנשים הסובלים משומן בטני נמצאים ברמת סיכון גבוה פי 3 מאנשים במשקל גוף והיקף מותניים תקין אשר אינם סובלים משומן בטני.

מה ניתן לעשות?

הטיפול בשומן בטני, כולל: קודם כל הפחתה במשקל הגוף באמצעות שינוי התפריט התזונתי, הפחתה עד הימנעות של מזונות המכילים רמות גבוהות של שומנים, סוכרים, פחמימות.

ביצוע פעילות גופנית של מינימום 3 פעמיים בשבוע, כ-45 דק' בכל פעם. שתייה מרובה של מים (לפחות 8 כוסות ביום) ובמקרי הצורך, יהיה ניתן לקבל טיפול תרופתי אשר יעזור להפחית במשקל או לבצע ניתוח להצרת קיבה או שאיבת שומן.

 

לקריאה באותו הנושא: מהם הגורמים להשמנת יתר?>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן